Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
تحلیل سیاسی روز

«رسانه شما هستید»

2009 December 26

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

24سا عت مانده‌است تا یک روز دلهره آور، هم برای جنبش سبز که حالا خواسته هایی فراتر از عزل احمدی نژاد دارد و هم برای طرف‌داران آیت‌اله خامنه‌ای که باید به هر طریق ممکن از شکل‌گیری یک تظا هرات میلیونی جلو گیری کنند. فردا عاشوراست و این روز برای شیعیان فارغ از این‌که درسوگ یک مرجع تقلید آزادی‌خواه باشند و یا معترض به نتیجه انتخابات به خودی خود شورمندی حماسی دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر طرف‌داران آیت‌اله خامنه‌ای دست به خشونتی خونین بزنند با عزاداران محرم رو برو خو اهند شد که معلوم نیست،درقبال خونریزی در روز عاشو را و خاطره امام شهید شیعیان، چه خواهند کرد،برای ایرانی‌ها خون بر زمین ریخته‌شده در روزعا شورا، چنان تقدسی دارد که می‌تو انند به راحتی طرف ماجرا را با یزید مقایسه کنند و تاریخ انقلاب سال 57 و لقب گرفتن شاه از سوی مردم به یزید، آن هم بعد از محرم همین سال نشان داد که تا چه حد این حس و حال مردم می‌تواند حکومت را تا سقوطی سریع بدرقه کند. به نظر می‌رسد در چند روز گذشته همه آن‌هایی که قصد دارند تا مسیر سیزده کیلومتری میدان امام‌حسین در شرق تهران تا میدان آزادی در غرب تهران را راه‌پیمایی کنند می‌دانند که باید سا عت 10صبح روز عاشورا درهر جای این خط استوای تهران حضور داشته باشند.

اما هواداران جنبش سبز این اطلاع رسانی موثر و سریع را چگونه شکل می دهند. وقتی مخابرات دولتی ایران سرعت اینترنت را آنقدر پایین می‌آورد که بازکردن ایمیل یا هو به نیم ساعت زمان نیاز دارد و بدتر آن‌که تمام سایت‌های منتقد و پشتبان جنبش سبز فیلتر است. از همان روز انتخابات یعنی 22خرداد جمهوری اسلامی به همه آن‌هایی که به کسی جز احمدی‌نژاد رای داده بودند اعلام جنگ الکترونیکی کرد. اس‌ام اس‌ها به مدت سه هفته قطع بود، اینترنت ایران عملن از کار افتاد، روزنامه‌ها با سانسور قبل از چاپ روبرو شدند و جو وحشتی در روزهای قبل از را‌ه‌پیما‌یی میلیونی 25خرداد به راه افتاد که توان و جرات یک حرکت تبلیغاتی موثر را از ستادهای باقی‌مانده موسوی و کروبی که معترض مانده‌بودند می‌گرفت .دست گیری با نفوذترین شخصیت های اصلاح‌طلب هم قدرت برنا‌مه‌ریزی را از جنبش سبز را فلج کرد. با این همه مردم بر سر هر قراری حاضر بودند.

به نظر می‌رسد قبل از این‌که رسانه‌ای برای اطلاع رسانه‌ای وجود داشته باشد و پیش از این‌که پا‌رازیت و فیلتر امکان دهد صدای شبکه‌ها و سایت‌های مخالف به گو ش کسی برسد این مردم بو‌دند که با حسی جستجوگر اطلاعات و اخبار را می‌جستند و به هر ترتیبی که بود، از برنامه‌های اعتراض و تجمع خبردار می‌شدند، در ترافیک‌های دست‌ساز بهار و تابستان امسال اخبار سینه به سینه و خودرو به خودرو میان مردم پخش می‌شد و در همین ترافیک‌ها بودند جوانانی که با سری نترس به میان ما شین هایی که بو ق ممتدشان اعصاب نیر وهای امنیتی را به هم می‌ریخت می‌آمدند و تراکت‌های تبلیغاتی و بیانیه‌های تازه موسوی و کروبی را منتشر می‌کردند.

جالب این‌که هواداران جنبش سبز پس از وصل دوباره اس‌ام اس این وسیله ارتباطی را تحریم کردند و به گو نه‌ای کاملن غریزی و ناخودآگاه سعی کردند از وسا یل ساده ارتباطی استفاده کنند تا جمهوری اسلامی امکان سرکوبش را به راحتی موبایل و تلفن نداشته باشد.

در چند هفته گدشته این وسایل ساده ارتباطی رشد چشم‌گیری داشته‌است. راه  ارتبا طی جدید به نام دست و سی دی‌. جوانانی که سی‌دی‌هایی رایگان را در خیابان‌ها پخش می‌کنند. کلیپ‌هایی که تصویرگر خشونتی است که ماموران امنیتی در چندماه اخیر کرده‌اند. جالب این‌که رهبر فعلی جمهوری اسلامی هم دراین کارهای آماتور تاثیرگذار مسوول تمامی خونریزی‌ها معرفی می‌شود.

از سوی دیگر اپیدمی اعتراض که رفته‌رفته گسترش می‌یابد تنها به‌دنبال بهانه‌ای است تا خیابان‌ها را تصرف‌کند. مناسبت‌های هرماهه تقویم جمهوری‌اسلامی نیز هر روز گریبان نطام را می گیرد از روز قدس گر فته تا 16 آذر، رو ز دانشجو و حالا عاشورا.

شا ید بتوان گفت تلفیق مناسبت‌ها و اعترا ضات به را حتی یک رسانه نیرومند ساخته‌است و در این میان صدا و سیمای جمهوری اسلامی درعین ناباوری به عنوان فراگیرترین رسانه ایران کمک شایانی به جنبش سبز می‌کند. صدا و سیما و شش شبکه رسمی جمهوری اسلامی پیش از هر حرکت اعترا ضی هواداران جنبش سبز به پیشواز می رود و با مصاحبه‌ها و خبرهای مضطرب سعی می‌کند تا هم و حشتی در آنان که عزم دارند به خیابا‌ن‌ها بیایند ایجادکند و هم مو‌ضع‌گیری رسمی نظام را نشان دهد، غافل از این‌که آن‌چه به جا می‌گذارد یک خبر معکوس است که مخاطبان با وارونه‌کردنش اصل ماجرا و قرار تجمع را و اعتراض  را حدس می‌زنند و در می‌یابند.

هرچه هست می‌توان مطمئن بود که همه نیروهای طرف‌دار آیت‌اله خامنه‌ای و تمامی هواداران جنبش سبز از قرار صبح عاشورا مطلع هستند و می‌توان انتظار داشت برای اولین بار در شش ماه گذشته هر دو سوی این میدان جنگ دقیقن ساعت حمله را می‌دادند. به نظر می‌رسد از فردای روز عاشورا فضای سیاسی و اجتماعی ایران وارد یک مرحله ناشناخته و جدید خواهد شد، مرحله‌ای که رسانه‌اش بنابر اس ام اسی که این روزها زنگ بسیاری از موبایل ها را زده است، خود شما هستید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,