Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
پرسه - 4

«ویتنام، سرزمینی با غذاهای خوشمزه»

2009 December 26

سیمین/ رادیوکوچه

در ادامه معرفی خوردنی‌های کشورهای مختلف، پرسه نگاهی دارد به کشور ویتنام . کشوری که شاید برای ما بیشتر صحنه‌هایی از جنگ را تداعی کند اما این کشور یکی از زیباترین کشورهای منطقه جنوب‌شرقی آسیاست.

هرساله گردش‌گران زیادی برای دیدار ازجاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی ویتنام به این کشور سفر می‌کنند. معابد زییا، فستیوال‌های متنوع، طبیعت بکر و دیدنی و صنایع دستی گوناگون، این منطقه را به یکی از مقاصد گردش‌گری شرق آسیا مبدل کرده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ویتنام؛ سرزمین غذاهای خوشمزه که با طعم‌های خاص این منطقه آماده می‌شوند؛ نیز هست.

20091226-soc-parseh-vietfood

تغذیه یکی از ویژگی‌های فرهنگی ویتنام است. از آنجاکه در ویتنام کشاورزی و کاشت برنج رونق دارد، برنج و محصولات کشاورزی در پخت انواع غذاها نقشی اساسی دارند.

استفاده از برنج در پخت غذاها بیشتر به صورت انواع رشته یا رول‌هایی است که برای تهیه انواع خوراک‌ها به کار می‌رود.

در آشپزی ویتنامی به تناسب منطقه ازانواع گوشت قرمز، ماهی و صدف استفاده می‌شود. هم‌چنین انواع سبزیجات، جوانه غلات، ادویه، سس و میوه‌هایی هم‌چون نارگیل و موز در این نوع آشپزی به کار می‌رود.

طبیعی است که به لحاظ مواد غذایی موجود در این کشور غذاهایی با ماهی، برنج، رشته‌های مختلف، سبزیجات و انواع میوه‌های گرمسیری مثل نارگیل و موز تهیه می‌شود.

از میوه‌هایی که به وفور در این کشور یافت می‌شود می‌توان به نوعی گریپ‌فروت، رامبوتان، موز، آناناس، پاپایا و مانگوستین اشاره کرد.

از معروف‌ترین غذاهای ویتنام می‌توان به نوعی سوپ به نام «فو PHO» یا سوپ رشته اشاره کرد که ترکیبی از گوشت گوساله و رشته‌‌های غوطه‌ور در آب گوشت است. این سوپ غذایی ساده و لذیذ است که با رشته‌هایی که از برنج تهیه شده طبخ می‌شوند.

فو می - سوپ رشته و جوجه

فو می - سوپ رشته و جوجه

البته در این سوپ از پیاز تازه، ریحان معطر، زنجبیل ، سرکه، چیلی و فلفل نیز استفاده می‌شود.

بیش از 20 نوع فو در ویتنام وجود دارد اما «فو بو» لذیذترین آن‌هاست. فوهایی که توسط مردم هانوی پخته می‌شوند شهرت جهانی دارند.

غذای دیگری که در ویتنام طبخ می‌شود نوعی پن‌کیک برنج است که بصورت بخارپز تهیه می‌شود و با میگوی خردشده، پیازداغ، سس ماهی، لیمو و چیلی سرومی‌شود.

اگر به شهر «هیو» رفتید یادتان باشد «کامبین» را امتحان کنید. غذایی که اغلب با صدف آماده می‌شود و یک‌بار امتحان کردن آن باعث می‌شود طعم آن را هرگزفراموش نکنید.

نوعی کیک برنج نیز در این شهر تهیه می‌شود که معمولن برای ایام جشن سال نوی ویتنامی «تت» یا برای پذیرایی از میهمانان ویژه آماده می‌شود. این کیک ترکیبی از آرد برنج است که به صورت خمیردرآمده و بخارپز می‌شود سپس به آن میگوی خرد‌شده و روغن افزوده می‌شود. این کیک با سس میگوی تازه و گاهی مقداری فلفل خورده می‌شود.

بازدیدکنندگان شهر «هیو» می‌توانند از این شهر محصولات‌دیگری مثل سس میگو را هم با خود به ارمغان ببرند.

20091226-soc-parseh-vietfood2

«کائولو» نوعی دیگر از سوپ رشته است که به طورسنتی فقط در شهر «هواآن» تهیه می‌شود که مردم برای تهیه رشته آن بهترین نوع برنج را انتخاب کرده و در آبی مخصوص که تنها در این شهر وجود دارد به آرامی می‌جوشانند. این رشته‌ها به اندازه یک انگشت بریده و تفت‌داده می‌شوند و بادام زمینی‌های سرخ‌شده با سیر به آن اضافه می‌شود. گاهی برای طعم‌دارکردن آن از سس‌ماهی نیز استفاده می‌شود.

برنج نارگیلی نیز ازجمله غذاهای اشرافی ویتنام است با طعمی بسیاردلپذیر  که از عالی‌ترین نوع برنج که با شیرنارگیل و نارگیل رنده شده آماده ‌شده، تهیه می شود . این برنج با انواع گوشت، میگو و نخودسبز سرو می‌شود. بهترین راه خوردن آن هم این است که یک قاشق کوچک از آن را در دهان گذاشته و به آهستگی بجوید تا طعم شیر و برش‌های نارگیل به خوبی حس‌شود. دلپذیرترین شکل سرو این غذا در ظرفی از پوست نارگیل است.

در جنوب کشور ویتنام هم غذاهایی مطابق با ویژگی‌هایی هر منطقه وجود‌ دارد مثل انواع نودل‌ها به همراه ادویه و گوشت گوساله سرخ‌شده یا بنیه میگوی سرخ شده.

البته ممکن است شما تمامی این غذاها را درسراسر کشور ببینید اما علی‌رغم این‌که از یک ماده غذایی درست می‌شوند ولی طعم‌های گوناگون دارند.

آیس کافی

آیس کافی

نوشیدنی متداول این سرزمین معمولن از آب‌جوش با برگ چای یا برگ، شکوفه، گل یا دانه گیاهان دارویی تهیه می‌شود. بومی‌های برخی از مناطق نیز نوشیدنی‌شان را با پختن برنج بوداده با آب تهیه می‌کنند. خوردن قهوه با یخ یا آیس‌کافی هم یکی از نوشیدنی‌های متداول در ویتنام است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    من که دلم آب افتاد
    راستی ویتنام طبیعت خیلی خوبی داره