Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«درخواست توضیح درباره معامله تسلیحاتی آذربایجان و اسراییل»

2012 February 29

خبر / رادیو کوچه

وزارت خارجه جمهوری اسلامی گزارش کرده است که در پی انتشار خبر مربوط به خرید تسلیحاتی یک و نیم میلیارد دلاری آذربایجان از اسراییل، سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، توسط معاون وزارت امور خارجه ایران، به این وزارت‌خانه «دعوت» شد.

به گزارش مهر، در این ملاقات که روز چهارشنبه، 29 فوریه صورت گرفت، «درخصوص خبر فوق، درخواست توضیح رسمی از سوی دولت آذربایجان به عمل آمد» و سفیر جمهوری آذربایجان نیز پس از استعلام از دولت خود، گفت که تجهیزات خریداری شده از اسراییل «تنها با هدف آزاد‌سازی سرزمین‌های اشغالی آذربایجان» بوده و آذربایجان از این تجهیزات علیه کشور ثالث، به خصوص جمهوری اسلامی، استفاده نمی‌کند.

معاون وزارت امور خارجه اظهار داشت که سیاست اعلام شده اسراییل، نفوذ در کشورهای هم مرز با ایران و «استفاده از این کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران» است و نسبت به «هرگونه استفاده [اسراییل] از خاک جمهوری آذربایجان در جهت انجام اقدامات تروریستی» علیه ایران هشدار داد.

این در حالی است که حکومت جمهوری آذربایجان یکی از متحدان نزدیک اسراییل در منطقه است و این مسئله سبب تنش‌های زیادی میان جمهوری اسلامی و آذربایجان شده است.

دولت جمهوری اسلامی دولت آذربایجان را به هم‌کاری با سازمان‌های امنیتی اسراییل علیه منافع ایران متهم می‌کند و گفته است که عوامل قتل یکی از دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای ایران که ماه گذشته میلادی کشته شد، از طریق جمهوری آذربایجان فراری داده شدند.

بیشتر بخوانید:

«حمله ارتش سایبری ایران به سایت‌های جمهوری آذربایجان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,