Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل:

«پیام من برای سوریه روشن است، توقف خشونت‌ها»

2012 March 01

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، مسوول‌ بررسی وضعیت سوریه در هیت مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل، روز چهارشنبه، 29 فوریه اعلام کرد که جامعه بین‌الملل باید همه‌جانبه از مردم سوریه حمایت کنند تا وی با قاطعیت خواستار توقف خشونت‌ها در این کشور شود.

به گزارش الجزیره، وی پس از دیدار با بان‌کی‌مون در جمع خبرنگاران تاکید کرد: «اتحادیه عرب و سازمان ملل از من خواسته‌اند تا برای حل بحران سوریه به عنوان یک نماینده عمل کرده و میان گروه‌های مخالف و دولت بشار اسد میانجی‌گری کنم.»

دبیرکل پیشین سازمان ملل اعلام کرد که برای آغاز مذاکرات با مقام‌های ارشد سوریه، پس از سفر به قاهره به دمشق خواهد رفت. این در حالی است که گفته می‌شود ممکن است بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، پیشنهاد مذاکره با عنان را رد کند.

سوریه می‌گوید کوفی عنان باید پیش از ورود به دمشق به اطلاعات صحیح و کافی دست یابد تا برای مذاکره با مقام‌های این کشور آماده باشد.

لازم به اشاره است که پیش‌تر سوریه از ورود والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل در حوزه حقوق بشر جلوگیری کرده است.

کوفی عنان در ادامه مصاحبه خود با خبرنگاران تصریح کرد: «پیام من به بشار اسد مشخص و روشن است. وی باید به خشونت‌ها پایان دهد و نمایندگان حقوق بشر سازمان ملل اجازه ورود و بررسی وضعیت سوریه را داشته باشند.»

وی گفت: «اگر این امر رخ ندهد برای دولت‌مردان سوری متاسف خواهم شد.»

در همین حال منابع امنیتی سوریه و مخالفان روز چهارشنبه در دو گزارش جداگانه از درگیری شدید «ارتش آزاد سوریه» با گردان‌های ویژه حکومت این کشور در منطقه باب عمرو شهر حمص خبر دادند.

فعالان سوری در گزارش خود گفته‌اند که حکومت سوریه پیش از آغاز درگیری مبادرت به قطع کلیه وسایل ارتباطاتی از جمله موبایل و اینترنت در حمص کرده است.

بر اساس این گزارش ارتش آزاد سوریه توانسته است پس از دفع حملات واحدهای ویژه حکومت این کشور، مواضع مهم منطقه باب‌ عمرو را تحت کنترل خود درآورد.

این گزارش افزود هلی‌کوپترهای نظامی سوریه در این درگیری شرکت کردند.

یکی از فعالان سیاسی سوریه در منطقه باب عمرو با تایید درگیری شدید در این منطقه‌، گفته است که هم‌اکنون درگیری میان ارتش آزاد سوریه و واحدهای نظامی حکومت با اسلحه‌های سبک و سنگین در جریان است.

هم‌چنین نیروهای امنیتی سوریه روز چهارشنبه تعدادی از معترضان را در حومه‌های دمشق و حما‌ پس از حمله به منازل آن‌ها‌، بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید:

«افزایش آمار کشته‌شدگان سوریه به بیش از ۷۵۰۰ تن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,