Saturday, 18 July 2015
21 September 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«فیس بوک در تاجیکستان محدود شد، امر مقامات یا مشکل فنی؟»

2012 March 05

کیومرث/ رادیو کوچه

 خدمات مخابراتی در نزد حکومت تاجیکستان دست‌رسی به بعضی‌ از سایت‌های اینترنتی از جمله فیس‌بوک را محدود کرده است. سه روز این‌جانب ساکنان تاجیکستان نمی‌توانند مستقیم وارد صفحه فیس‌بوک شده، با دوستانشان تبادل اطلاع و نامه نمایند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شرکت‌های اینترنت‌رسان می‌گویند، بستن چنین تارنماها را به آن‌ها خدمات مخابراتی تاجیکستان دستور داده است. بنا به گفته آن‌ها ، در نامه خدمات مخابراتی تاجیکستان تاکید شده است که در برابر فیس‌بوک دسترسی به سایت «زویزدا» (سایت روسی) و «تجک تیوز» نیز محدود بشود.

این امر در پی نشر یک دستور مخفی ریاست جمهوری و وزارت کارهای داخلی تاجیکستان در سایت روسی «زویزدا» صورت می‌گیرد. در آن سند نشرشده که حقیقی و یا تقلبی بودن آن را حالا کسی‌ تایید نکرده است دعوت به تعقیب سیاسی شرکت‌داران تظاهرات سال ۱۹۹۲ میلادی و اعضا فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان جای دارد.

 این مطلب که با مهر مخفی انتشار شده است از طریق فیس‌بوک به شدت پهن شد و باعث بحث استفاده‌ برندگان آن گردید. «بیگ ظهوراف» رییس خدمات مخابراتی تاجیکستان در صحبت با راسنه‌ها اظهار داشت که محدودیت دست‌رسی به فیس‌بوک و چند سایت دیگر مشکل فنی است نه دستور حکومت تاجیکستان.

 اما وی در این صحبت خود افزود، که در تاجیکستان گروهی سایت‌های معروف اینترنتی را به بازار سیاه تبدیل داده در آن مطالب و سندهای نشر می‌کنند که ثبات در جامعه را خلل‌دار می‌سازد.

 این برای نخستین بار نیست که مقامات تاجیک دست‌رسی به بعضی‌ سایت‌هارا محدود می‌سازند. در گذشته مقامات دسترسی به سایت «فرغانه»، «آسیای مرکزی» (به زبان روسی) و هم‌چنین تارنمای خانواده روحانیان معروف تور‌ جان‌زاده‌ها‌ را بسته بود.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,