Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
زن ایرانی

«زن و حقوق ناشناخته او»

2012 March 06

سایه کوثری/ رادیو کوچه

«مهرانگیز منوچهریان» حقوق‌دان، موسیقی‌دان، سیاست‌مدار و نخستین سناتور زن در ایران بود .‌این برنامه به بررسی زندگی و فعالیت‌های او اختصاص دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مهرانگیز منوچهریان، یکی از فعالان سیاسی و از فمینیست‌های شناخته شده ایران است. وی در طول حیات نود ساله خود فعالیت‌های اجتماعی بی‌شماری داشت و مقالات و کتاب‌های زیادی از خود به جای گذاشت.

مهرانگیز، فرزند دره‌التاج و منوچهر منوچهریان بود. خانواده مهر‌انگیز در هشت سالگی او به تهران آمدند و او در 9 سالگی، تحصیل را در مدرسه فرانسوی زبان ژاندارک از کلاس ششم شروع کرد. پدر و مادر مهرانگیز نیز به زبان فرانسه مسلط بودند.

معلمی را در سال 1311 با تدریس زبان فرانسه در مدرسه ژاندارک آغاز کرد و در سال 1313 وارد دانش‌سرای عالی دانش‌کده فلسفه و علوم تربیتی شد و این رشته را تا مقطع دکترا ادامه داد.

وی هم‌زمان با تحصیل، به فراگیری موسیقی مشغول بود و در سال 1325 وارد دانش‌کده حقوق شد و در سال 1327 از آن دانش‌کده فارغ‌التحصیل شد و برای گرفتن پروانه وکالت، دوره کارورزی وکالت دادگستری را به راه‌نمایی محمود سرشار شروع کرد.

مهرانگیز در دوره چهارم مجلس سنا هم به عنوان نماینده وارد آن شد. نمایندگان سنا در دوره چهارم، شصت نفر بودند که در میان سناتورهای انتصابی شاه، مهر‌انگیز منوچهریان و شمس‌‌الملوک مصاحب دیده می‌شدند.

مهرانگیز منوچهریان به عنوان یک زن حقوق‌دان و فعال زنان آثار متعددی از خود به جای گذاشته است. مهم‌ترین کتاب‌های او شامل این آثار است: «انتقاد از قوانین اساسی و مدنی و کیفری ایران از نظر حقوق زن، طرح قانون خانواده بر مبنای اصل تساوی حقوق زن و مرد، وضع حقوقی زن در جهان، نابرابری‌های حقوقی زن و مرد در ایران و راه اصلاح آن، مسئله جرایم اطفال»

مهرانگیز منوچهریان، یکی از فعالان سیاسی و از فمینیست‌های شناخته شده ایران است. وی در طول حیات نود ساله خود فعالیت‌های اجتماعی بی‌شماری داشت و مقالات و کتاب‌های زیادی از خود به جای گذاشت.

وی در بعضی از مجامع معتبر بین‌المللی از جمله انجمن آمریکایی حقوق بین‌الملل، کمیته مکاتبات وابسته به شورای ملی زنان آمریکا، اتحادیه بین المجالس، اتحادیه بین‌المللی زنان حقوق‌دان عضویت داشت.

علاوه بر فعالیت‌های حقوقی مهرانگیز منوچهریان همواره سعی داشت که به طور ویژه در حوزه زنان وارد شود و هدف اساسی خود را تساوی حقوق زن و مرد در همه عرصه‌ها عنوان می‌کرد. مهم‌ترین کتابی که او دراین مورد نوشته است، کتاب «نابرابری حقوقی زن و مرد در ایران» است. وی در این کتاب سعی کرده قوانین ایران را با قوانین کشورهای اروپایی مقایسه کند.

وی در سمت سناتوری مجلس سنا و پس از دو سال عضویت در اتحادیه بین‌المللی زنان حقوق‌دان، اتحادیه زنان حقوق‌دان ایران را در سیزده خرداد سال 1340 تاسیس کرد. تاسیس این اتحادیه با دوازده یا سیزده نفر آغاز شد تا آن‌که بعد از چندین سال فعالیت در سال‌های آخر، اعضای آن به تعدادی بسیار بیش‌تر رسید. این اتحادیه به عنوان زیر مجموعه‌ای از اتحادیه بین‌المللی زنان حقوق‌دان، فعالیت خود را آغاز کرد و هر عضو این اتحادیه، عضو اتحادیه بین‌المللی زنان حقوق‌دان نیز محسوب می‌شد.

یکی از اقدامات مهم این زن حقوق‌دان ایرانی در مورد حقوق زنان، حمایت از کودکان نامشروع بود. وی با طرح این مسئله که طفل نامشروع وجود ندارد، خواهان آن شد که تمام حقوق و امتیازاتی که قانون برای یک کودک مشروع در نظر گرفته، برای کودکان نامشروع نیز منظور کند. وی اولین قدم را در این مسیر، صدور شناس‌نامه به اسم مادر یا هرکسی که او مایل باشد، می‌دانست. امری که پس از نیم قرن که از آن روزگار می‌گذرد هنوز در ایران محقق نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. علی
    1

    سلام ممکنه لطف کنید بگید که موسیقی متن گزارش کار کیست