Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
مجله خبری تاجیکستان

«تاجیکستان برای کاروان های ناتو راه باز کرده است»

2012 March 07

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

نخستین کاروان آزمایشی نیروهای «ناتو» وارد قلمرو تاجیکستان شده از آن‌جا به قرقیزستان رفته است. این خبر را تا حال مقامات تاجیک و هم سفارت آمریکا در «دوشنبه» تصدیق یا تکذیب نکرده‌اند. ولی‌ سفارت آمریکا در «بشکیک» این اطلاع را تایید کرده و گفته است: «در حال حاضر حدود ۲۰ ماشن حامل کالاهایی که در عملیات افغانستان به آن‌ها دیگر نیاز نیست، از این مسیر به آمریکا انتقال یافته‌اند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

موضوع خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان و انتقال کالاها اخیرن در دیدار وزیر نیروهای مسلح «بریتانیا» با رییس جمهوری تاجیکستان در «دوشنبه» نیز مطرح شده بود. «نیک هاروی» گفت: «برای بیرون بردن نیروهای این کشور از افغانستان به کمک تاجیکستان و قرقیزستان و قزاقستان نیاز دارند.»

 «تحقیق مطلب «تاجیکستان در پیش روی انقلاب»

وزیر امور داخلی تاجیکستان گفت، مطلب «تاجیکستان در پیش روی انقلاب» را که یک هفته قبل در سایت روسی زبان «زویزدا» نشر شده بود، تحقیق خواهند کرد. این تصمیم در حالی‌ گرفته شده است که «سیرگی استراکن» شارح روزنامه روسی «کامیرسنت» اظهار داشت این مطلب را او ننوشته و با آن ارتباطی‌ ندارد.

در این مطلب که حتا به بسته شدن صفحه «فیس بوک» در تاجیکستان سبب شد، مقامات کشور به فشار و زورآوری بالای احزاب مخالف حکومت و تعقیب شرکت‌داران تظاهرات سال‌های نودم قرن گذشته متهم شده‌اند. مسوولان سایت روسی گفته‌اند این مطلب بر اساس پی‌نوشت یک جلسه مخفی حکومت تاجیکستان تهیه شده و واقعی است. با این وجود وزارت خارجه تاجیکستان این مطلب را دروغ و بهتان نامیده و گفته است «این کار دست گروهی است که ثبات در تاجیکستان را نمی‌خواهند.»

«دعوت از زنان فعال تاجیک»

امام علی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در آستانه تجلیل از «روز مادر» از زنان تاجیک دعوت کرد که در حیات سیاسی و اقتصادی کشور اشتراک فعال داشته باشند. تاجیکستان سه سال این جانب روز ۸ مارس را به عنوان «روز مادر» تجلیل می‌کند. در گذشته این روز با نام «روز بین‌المللی زنان» یاد می‌شد. آقای رحمان در صحبت با زنان فعال تاجیک گفت: «از ۱۵ هزار کادر رهبری کننده تنها ۵ هزارشان زناند و بیش‌تر آن‌ها در رشته‌های معارف و تندرستی فعالیت دارند.

حکومت تاجیکستان در سال‌های آخر برای بالا بردن مقام زن در جامعه تلاش دارد. از این روی با امر رییس جمهوری تاجیکستان چندی از زنان به عنوان معاون نخست وزیر و معاون رهبران بعضی‌ از شهر و نواحی پذیرفته شده‌اند. این در حالی‌ است که به قول صاحب‌نظران از این طریق بالا بردن آبرو و نفوذ زنان امکان‌پذیر نیست. زیرا به گفته آن‌ها دولت به گروه زنانی راه می‌گشاید که از موقع حکومت حمایت می‌کنند. در حالی‌ که یک گروه از زنان فعال که از احزاب مخالف کشور نمایندگی می‌کنند، پشت در حکومت مانده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,