Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
بعد ازاعلام نتایج انتخابات روسیه،

«آیا پوتین می‌تواند ۶ سال در مقام ریاست‌جمهوری باقی بماند؟»

2012 March 07

مهیار فرآورده

از میان ناظران بین‌المللی بر انتخابات در روسیه، یک ناظر پارسی‌زبان که در روز یک‌شنبه 4 مارچ با «بی‌بی‌سی‌فارسی» گفت‌گو کرد، نظر مثبتی نسبت به صحت انتخابات در روسیه ابراز کرد و بر این باور بود که اگر اشکال‌هایی این‌جا و آن‌جا به چشم خورده بسیار کوچک و اجتناب‌ناپذیر بودند.

اما مراجعه به رسانه‌های معتبرتر جهان خلاف این نظر را نشان می‌دهد.

«گری‌گوری ملکون‌جانز» (Grigori Melkonjanz)یک ناظر انتخابات در روسیه از سازمان «گولوس»  (Golos) 4مارس در کانال «ست.د.اف» آلمان گفت: «گروه‌های بزرگی هستند که در سطح شهر جابه‌جا می‌شوند و در حوزه‌های مختلف رای می‌دهند. هم‌چنین از حضور نیروهای‌ عملیاتی در خیابان‌ها استفاده شده.»

کانال مزبور تصاویری از لشکرکشی پلیس را نشان داد که 6000 نیروی فوق‌العاده برای مقابله با اعتراض‌های احتمالی اپوزیسیون وارد میدان کردند.

خبرنگار ست.د.اف در گزارش روز یک‌شنبه از جمله گفت: «مسکو حالت یک شهر اشغال‌شده به‌خود گرفته. ده‌ها هزار نیروی امنیتی، ارتش و پلیس در تمام نقاط مرکز شهر مستقر شده‌اند تا اپوزیسیون سعی نکند دست به اعتراض بزند. به‌نظر می‌رسد «کرملین» به قانونی‌بودن پیروزی خود اعتماد ندارد. در این لحظه پوتین برنده محسوب می‌شود، ولی این‌که آیا او بتواند 6 سال در این مقام باقی بماند، جای پرسش است».

رسانه‌های دوشنبه صبح نروژ خبر از ده‌ها هزار نفر دادند که قرار است دوشنبه شب در مسکو تظاهرات کنند، و «نیویورک تایمز» نوشت: «یک‌روز پس ازاین‌که ولادیمیر پوتین در نمایشی از قدرت بازو به‌عنوان ریاست‌جمهوری روسیه اعلام شد، دوشنبه شب معترضین در یکی از میدان‌های مرکزی شهر ازدحام کرده و پیروزی او را غیرمشروع اعلام کردند و وعده دادند جنبش خود را در به صورت نیروی توانایی بسازند که کرملین را تکان دهد.»

گزارش‌گر کانال ست.د.اف روز 5 مارس، جمعیت معترض دوشنبه ‌شب در مسکو را حدود بیست‌هزار نفر تخمین زد و اعلام کرد که یک‌صد نفر توسط پلیس بازداشت شدند. وی هم‌چنین گفت: «پوتین زندانی افکار خویش است.»

ده‌ها هزار نفر از این نیروهای معترض، پیش از روز انتخابات در هوای 13 درجه زیر صفر در مسکو و 9 شهر مهم دیگر در روسیه به خیابان‌ها رفته و مطالبه یک انتخابات سالم را کرده بودند. بر اساس گزارش‌های گوناگون از روسیه، برگزارکننده‌گان انتخابات به انواع تخلف در پروسه انتخاباتی متهم شدند. اتوبوس‌هایی مشاهده شده که مردم را از نقاط دور دست روسیه به مسکو می‌بردند و به مستخدمین دولتی دستور داده شده بود به پوتین رای دهند.

از فهوای کلام مردم روسیه که رسانه‌های گوناگون با آن‌ها گفتگو کرده‌اند چنین برمی‌آید که بسیاری از مسن‌ترها به خاطر احساسات ملی‌گرایانه و علاقه به روسیه‌بزرگ که پوتین مدام به زبان می‌آورد و هم‌چنین به دلیل ثبات در کشور به پوتین رای داده‌اند. به‌نظر می‌رسد برای این دسته، داشتن یک روسیه مقتدر مهم‌تر از داشتن آزادی‌های بنیانی در کشور است.

اما برد و باخت ویژه‌گی هر انتخاباتی است، مهم آن است که جناح برنده مطالبات قانونی جناح و یا جناح‌های دیگر را محترم شمارد و هرگز با دیده تحقیر به آن‌ها ننگرد. نسل جوان روسیه احساس تحقیر می‌کند زیرا ولادیمر پوتین و دمیتری مدودف در یک بازی سیاسی جا عوض کردند و با تغییر در قانون‌اساسی روسیه، دوره ریاست جمهوری را از چهار به شش سال رساندند و اکنون پوتین بازگشته تا دو دوره شش ساله دیگر بر اریکه قدرت بماند.

احساس نسل جوان روسیه بی‌شباهت به احساس اپوزیسیون در ایران نیست. اکثریت نسل زیر 30 سال ایران نیز که 70 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، پس از تقلب در انتخابات 88 و شروع سرکوب‌ها چنین احساسی داشتند. طرف‌داران پوتین معتقدند تخلفات آن‌قدر نبوده که بتواند در نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد و می‌گویند: «اگر تخلفلی هم صورت نمی‌گرفت باز پوتین برنده می‌شد».

 باید دید معترضینی که دوشنبه‌ شب وعده دادند با قدرت و سازماندهی تازه باز خواهند گشت تا کرملین را به‌لرزه درآورند، تا چه حد در عزم خود استوار خواهند بود و پیش از آن‌که کار به آن‌جا برسد، آیا پوتین به مطالبات آن‌ها پاسخی خواهد داد.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,