Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
پس از انجام مصاحبه با برخی بازداشت‌شدگان پیشین،

«ارایه گزارش تازه احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران»

2012 March 08

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 7 مارس، احمد شهید، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گزارش تازه‌ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه می‌شود.

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در این گزارش از موارد شکنجه بازداشت‌شدگان در ایران انتقاد کرده است.

او نوشته است: «بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده‌اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته‌اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگه‌داری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. هم‌چنین گفته شده است که بازداشت‌شدگان مجبور شده‌اند مقابل دوربین‌های تلویزیونی اعتراف کنند.»

احمد شهید هم‌چنین اظهارات شاهدانی را نقل کرده است که می‌گویند از حق دادرسی عادلانه در ایران محروم شده بودند. بعضی از این افراد گفته‌اند که هنگام بازداشت نه حکمی قانونی به آن‌ها ارایه شده و نه دلیلی برای دستگیری آن‌ها ذکر شده و در بعضی موارد ماه‌ها در سلول انفرادی نگه‌داری شده‌اند، بدون آن که اتهامی به آن‌ها تفهیم شود.

در گزارش آقای شهید آمده است: «تمام مصاحبه‌شوندگان اظهار کرده‌اند که در خلال انتقال به بازداشت‌گاه و بازجویی به آن‌ها چشم‌بند زده شده بود و اکثرن نتوانسته‌اند با اعضای خانواده خود تماس بگیرند تا بگویند در کجا نگه‌داری می‌شوند و پس از دستگیری و هم‌چنین در خلال تحقیقات، به وکیل دست‌رسی نداشتند.»

او هم‌چنین شرایط زندان‌ها و بازداشت‌گاه‌های ایران را پایین‌تر از «حداقل استانداردهای اعلام شده از سوی سازمان ملل» توصیف کرده است: «ازدحام بیش از حد زندانیان، نبود آب کافی، عدم رعایت کافی اصول جداسازی زندانیان، تاسیسات غیر‌بهداشتی و فوق‌العاده بی‌کیفیت، شرایط خطرناک تهویه، دست‌رسی ناکافی به خدمات پزشکی، ارایه غذای کم، ارتکاب خشونت و به خدمت گرفتن زندانیان برای تسهیل مجازات.»

احمد شهید می‌گوید که با چهار نفر از بازداشت‌شدگان سابق بازداشت‌گاه کهریزک صحبت کرده و اظهارات آن‌ها موارد مکرر اعتراض به شرایط زندان‌های ایران را تایید می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در ادامه گلایه می‌کند که مقام‌های متخلف از جمله سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، از مصونیت قضایی برخوردارند و از این که هنوز تحقیقی کامل، بی‌طرفانه و مستقل درباره حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ صورت نگرفته، ابراز دل‌سردی کرده است.

او هم‌چنین اذیت و آزار، بازداشت و نقض حقوق مدافعان حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد داده و نسبت به بعضی از پرونده‌ها از جمله سهراب رزاقی، کوهیار گودرزی و مادرش پروین مخترع، و آیت‌اله سید‌حسین کاظمینی بروجردی ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش اظهار شده است که جمهوری اسلامی ایران بیش از هر کشور دیگر جهان، روزنامه‌نگاران را به زندان انداخته است. احمد شهید می‌نویسد که امسال ۴۲ خبرنگار در زندان‌های ایران بازداشت هستند.

او می نویسد: «بنا به گزارش‌های رسیده به گزارش‌گر ویژه، دست‌کم ۱۵۰ روزنامه‌نگار از زمان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ از بیم سرکوب و اذیت و آزار از کشورشان گریخته‌اند. سازمان گزارش‌گران بدون مرز در نامه‌ای به گزارش‌گر ویژه نوشته است که قریب به ۵۰ نشریه از زمان انتخابات تعطیل شده است.»

یک روزنامه‌نگار به احمد شهید درباره سانسور در جمهوری اسلامی گفته است: «در گذشته مقامات به ما می‌گفتند چه ننویسیم ولی حالا می‌گویند چه بنویسیم.»

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل از سرکوب و اذیت و آزار نظام‌مند اقلیت‌های دینی، قومی و جنسی در ایران نیز انتقاد کرده است.

آقای شهید در گزارش خود هم‌چنین نسبت به افزایش شمار اعدام‌هایی که رسمن توسط مقامات جمهوری اسلامی تایید شده، ابراز نگرانی کرده است.

او می‌گوید که در طول سال ۲۰۰۱ (تا ماه دسامبر)، ۴۲۱ مورد اعدام رسمن اعلام شده و ۲۴۹ مورد اعدام مخفی به اطلاع وی رسانده شده است.

آقای شهید ضمن استقبال از حذف مجازات سنگ‌سار از قوانین ایران، ابراز امیدواری کرده است که تمام موارد موجود محکومیت‌های سنگ‌سار مورد بازبینی قرار گیرد، تا چنین مجازاتی دیگر در ایران اجرا نشود.

در گزارش آقای شهید از قول یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی (بدون ذکر نام او) به «موارد تقلب در جریان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹» اشاره شده است.

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از قول این نماینده سابق مجلس نوشته است: «ناظران در شهرهای تهران، شیراز، تبریز و مشهد گزارش می‌دادند که حوزه‌های اخذ رای هنوز باز بود و برگه‌های شمرده نشده هنوز در صندوق‌های سر بسته باقی مانده بود که خبرگزاری فارس در ساعت ۹ شب، نتایج انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸ را اعلام کرد. همین مسئله، نگرانی‌های گسترده در مورد تقلب را مطرح کرد و در نتیجه شماری از نمایندگان مجلس به وزارت کشور اعتراض کردند.»

احمد شهید در بخش دیگری از گزارش خود از سرکوب فعالیت تشکل‌های کارگری در ایران و بازداشت اعضای سندیکاهای کارگری که خواهان احقاق حقوق صنفی خود هستند، انتقاد کرده است.

آقای شهید در این گزارش از عدم هم‌کاری مقامات جمهوری اسلامی گلایه کرده و نوشته است که آن‌ها با درخواست او برای سفر به این کشور موافقت نکرده‌اند.

به نوشته آقای شهید، مقامات جمهوری اسلامی هم‌چنین به درخواست‌های فوری نهادهای سازمان ملل در باره موارد نقض حقوق بشر پاسخ نداده‌اند.

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل از نظام قانونی ایران و تلاش نهادهای قانون‌گذاری برای تصویب قوانینی که به گفته او به محدود کردن حقوق شهروندان می‌انجامد، انتقاد کرده است.

احمد شهید در پایان ضمن درخواست از جمهوری اسلامی برای توقف نقض نظام‌مند حقوق بشر، خواهان ارایه تعریفی روشن از جرایم علیه امنیت ملی شده است. او هم‌چنین درخواست آزادی فوری تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی را مطرح کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل از حکومت ایران تقاضا کرده که ضمن پایان دادن به اعدام برای مواردی که «جرم جدی» محسوب نمی‌شود، «توقف اعدام برای کلیه جرایم را تا زمانی که اجرای موثر حقوق مردم برای برخورداری از دادرسی عادلانه به طور معناداری قابل مشاهده نشده»، بررسی کند.

احمد شهید هم‌چنین خواهان توقف اعدام افرادی شده است که قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«قوانین مجازات ایران، خدامحورانه است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,