Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
مهارت‌های زندگی

«مهارت‌هایی برای زنان»

2012 March 10

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

دوست داشتن که عیب نیست بابا جان. دوست داشتن دل آدم را روشن می‌کند. اما کینه و نفرت دل آدم را سیاه می‌کند. اگر از حالا دلت به محبت انس گرفت، بزرگ هم که شدی آماده دوست داشتن چیزهای خوب و زیبای دنیا هستی. دل آدم عین یک باغچه پر از غنچه است، اگر با محبت غنچه‌ها را آب دادی باز می‌شوند، اگر نفرت ورزیدی غنچه‌ها پلاسیده می‌شوند …

بخشی از کتاب «سووشون» نوشته سیمین دانشور

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

    امروز فکر کردم که برای روزی که با نام زنان نام گرفته، بد نیست به چند مهارت برای زنان اشاره کنم. از این رو به میان جمعی که به این مناسبت گردهم آمده بودند رفتم و نظرآن‌ها را جویا شدم.

خانم «کارین شون» ( Corinne Schons) که پروژه‌ای را برای معرفی کتابی با عنوان «آیا یک دنیای زنانه یک دنیای بهتر است؟» ( (A women world, a better worldمدیریت می‌کند معتقد است که افزایش اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر زنی باید فراگیرد.

او می‌گوید بیش‌ترین موانع برای زنان از سوی محیط اطراف، خانواده، فرهنگ و جامعه ایجاد می‌شود اما بخشی از این موانع چیزی است که زنان در ذهن خود ساخته‌اند. برای داشتن زندگی بهتر مهم‌ترین اصل این است که باید به خود اجازه بهتر زندگی کردن داد و زندگی بهتری برای خود خلق کرد و در این راه آن‌چه در توان هست به کار گرفت.

او در پاسخ به این سوال که آیا به واقع دنیای زنانه دنیای بهتری برای زندگی هست یا نه می‌گوید: «مهم‌ترین مساله این است که ما زنان و مردان راهی بیابیم که بتوانیم در کنار هم با توازن در یک جامعه زندگی کنیم. در حال حاضر ما برای دفاع از حقوق زنان گام بر می‌داریم اما گام بعدی این است که راهی برای هدایت کردن زنان و مردان در کنار هم به سوی خوش‌بختی و زندگی شاد یافت شود و جامعه‌ای ایجاد شود که در آن مسوولیت‌ها و فرصت‌های یک‌سان برای زن و مرد فراهم شده باشد.»

«اگنس دوورت» بانویی که عهده‌دار ریاست بخش فرهنگی سفارت فرانسه است نیز معتقد است که آموزش و تحصیلات مهم‌ترین مهارت زندگی برای زنان در عصر کنونی است که عاملی برای ارتقای سطح زندگی آنان است.

او می‌گوید زنان باید تحصیلات خود را ارتقا دهند تا بتوانند خودمختار و مستقل زندگی کنند و این مساله به آنان حق انتخاب می‌دهد.

از دیگر سو وابسته آموزشی این سفارت‌خانه نیز بر تحصیلات زنان تاکید دارد و می‌گوید که همین که به دختران اجازه داده شود که به مدرسه بروند می‌تواند دنیای زنان را دگرگون سازد. این مساله به آنان قدرت و آگاهی لازم برای پیروزی در زندگی را می‌دهد.

و زنان جوان دیگری نیز بر مهارت‌هایی هم‌چون آموزش، سخت‌کوشی و خوش‌بینی برای غلبه بر مشکلات زندگی و به دست آوردن قدرت تاکید دارند.

به هر روی به گفته دوستی «زن بودن کار مشکلی است، مجبوری مانند یک بانو رفتار کنی، هم‌چون یک مرد کار کنی، شبیه یک دختر جوان به نظر برسی و هم‌تای یک بانوی مسن فکر کنی ….» اما در این راه گام برداشتن با هدف و توان‌مندی لازم راه را به سوی پیروزی رهنمون می‌سازد.

با امید به بالندی زنان سرزمینم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,