Saturday, 18 July 2015
05 December 2020

«ویدئو / نخوابیدن از ترس جان»

2012 March 10

اوگاندا کشوری است در حاشیه دریاچه ویکتوریا واقع در شرق میانه آفریقا. همسایه‌های آن عبارت‌اند از زئیر، رواندا، بروندی، تانزانیاو کنیا. پایتخت آن کامپالا است.

این کشور از چندی پیش درگیر یک مسئله حقوق بشری شده که بیش‌تر آن مربوط به کودکان است. با نگاهی به پرونده‌های دادگاه کیفری بین‌المللی با این مسئله مواجه می‌شویم که شخصیتی به نان «جوزف کنی» (Joseph Kony) در صدر افراد ناقض حقوق بشر و کودکان است. وی تاکنون به کشتن، برده‌داری، تجاوز به دختران و زنان و هم‌چنین کودکان پسر در کشور اوگاندا متهم شده است. کنی در لیستی قرار دارد که رهبر پیشین لیبی، معمر قذافی، در رتبه‌های پایین‌تر از 15 قرار گرفته است.

کنی با تشکیل ارتشی با 30000 سرباز از کودکان ربوده شده از روستاهای این کشور امنیت این منطقه را به خطر انداخته است. یکی از همین روستاییان که توانسته از ارتش وی فرار کند اعلام کرده بود که فرزندان اوگاندا از ترس جانشان شب‌ها نمی‌توانند بخوابند.

در همین رابطه کمپینی با عنوان «کودکان پنهان» (Invisible Children) تشکیل شده تا بتوانند مدارکی را تهیه و جمع‌آوری کنند تا کنی را به دادگاه کیفری بین‌المللی تحویل دهند این در حالی است که برخی نظامیان آمریکایی جهت آموزش ارتش اوگاندا برای بازداشت این فرد به این کشور مامور شده‌اند.

در پی ویدئویی می‌بینید در خصوص تاریخ کنی و کشور اوگاندا و هم‌چنین کمپین «کودکان پنهان»

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y4MnpzG5Sqc[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,