Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«تجمع اعتراضی جمعی از دانش‌جویان به هم‌راه پناهندگان در آنکارا»

2012 March 20

سیروس زارع‌زاده اردشیر

روز شنبه بیست و‌هفتم اسفند ماه مصادف با 27 مارس 2012 جمعی از هم‌وطنان آذری زبان مقیم ترکیه به هم‌راه تعدادی از پناه‌ندگان ایرانی، در واکنش به سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی در قبال سرکوب مخالفان و دستگیری برخی از فعالان ملی مذهبی دست به تجمع اعتراضی زدند.

در این مراسم اعتراضی که به دعوت جمعی از فعالان سیاسی و مدنی از ساعت 12 روز شنبه و با تجمع معترضان در میدان «قو» در آنکارا آغاز و با حرکت به سمت سفارت جمهوری اسلامی ادامه یافت، شرکت کنندگان با در دست داشتن تصاویری از زندانیان سیاسی آذربایجان و هم‌چنین بازداشت شدگان اعتراضات مردمی شهرهای تبریز و ارومیه در واکنش به خشک شدن دریاچه ارومیه، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی شدند.

در جریان این راه‌پیمایی که به علت سکوت معترضان و عدم سردادن شعارهای اعتراضی از سوی شرکت‌کنندگان «اعتراض خاموش» نام گرفته بود، معترضان با در دست داشتن تصاویری از «سعید متین‌پور»، «ابراهیم رشیدی»، «مهرداد کرمی»، «ناصر دراز‌شمشیر»، «روزبه سعادتی»، «افشین شهبازی»، «محمد احدی» و هم‌چنین بستن دهان‌های خود به‌وسیله باندهای سفید رنگ، اعتراض خاموش خود را نسبت به سیاست‌های موجود در ایران ابراز کردند.

در پایان این مراسم که با قرائت گزارش کوتاهی در مورد سرکوب گسترده اخیر فعالان مدنی و سیاسی و هم‌چنین وقایع و دستگیری‌های پس از اعتراضات مردمی نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هم‌راه بود، شرکت‌کنندگان در حرکتی نمادین با شکستن قلم‌هایی که در دست داشتند، وضعیت آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در ایران را به تصویر کشیدند.

از نکات جالب توجه در حاشیه این مراسم، حضور مسوول امور کنسولی سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا در میان معترضان بود که پس از تلاش برای ایجاد تنش میان معترضان، با دخالت نیروهای امنیتی به بیرون از جمع تظاهرکنندگان هدایت شد.

یادآوری می‌گردد که در جریان اعتراضات مردمی سال جاری در واکنش به بی‌توجهی مسوولان جمهوری اسلامی در قبال خشک شدن دریاچه ارومیه در شهرهای ارومیه، تبریز، خوی، اهر و بسیاری دیگر از شهرهای آذربایجان، صدها تن از فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان و معترضین به این امر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به احکام زندان محکوم گردیدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,