Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
بیانیه دفتر تحکیم وحدت به مناسبت حوادث تاسوعا و عاشورا

«جامعه دانشگاهی تاب تحمل این خونریزی را ندارد»

2009 December 29

دفترتحکیم وحدت به مناسبت حوادث تاسوعا و عاشورا بیانیه‌ای منتشر کرده‌است:

الذین یکفرون بایات اله و یقتلون النبیین بغیر الحق و یقتلون الذین یامرون بالقسط من الناس فبشرهم بعذاب الیم.

داغ جنایت‌ها و کشتار مردم سبزپوش در ماه‌های اخیر هنوز کهنه نشده، اما جانیان و آمران آن جنایت‌ها خشمگین و ناتوان از یافتن علت واقعی اعتراضات مردم، عنان بریده‌اند و بار دیگر متعرض جان و مال مردم شده‌اند. خیابان‌های تهران بار دیگر به خون جوانان رنگین شد. بغض نفرت و خشم از ستم‌کاران در روز عاشورا گلوی آزادی‌خواهان را فشرد و روز حق‌خواهی ملت ایران در عاشورای حسینی روزی تاریخی و سرنوشت ساز را رقم زد. دیروز در تهران عاشورا برپا بود. در یک سوی آن مسلمانانی پاک ایمان بودند و در دگرسو پلیدچهرگانی شناخته‌شده. بت‌پرستانی که ردای اسلام را بر تن داشتند و به قصد قدرت، قرآن به سر نیزه‌ها می‌کردند و بازیچه‌ای بودند برای اشرافیت و جاهلیت جدید.

دردآور است که عده‌ای در موضع قدرت، داعیه‌ی اقدام عاشورایی دارند و با سردادن شعارهای حسینی بر علیه اکثریتی مظلوم عقده‌گشایی می‌کنند، حیات آدمیان می‌ستانند تا بر کاخ قدرت مطلقشان گردی از انتقاد یا مشروطیت ننشیند، در حالی که پیام کربلا بینش عاشورایی است و نه ترویج خشونت گرایی و قتل مردم در تظاهرات مدنی.

اری می‌شود با عشق حسین بهتر زیست اما حسینی که آزادی‌خواه و عدالت‌طلب بود و وقتی بدویت و جهل همه راه‌ها را بر او بست دست به شمشیر برد.

از روز تلخ وفات حضرت آیت‌اله منتظری (ره) تا به امروز حوادث ناگواری در کشور روی داده‌است و رفتار حاکمان موج خشونت را بر علیه رهبران و هوادران جنبش سبز ایران گسترده و فشارها را روز به روز تشدید کرده‌است.

طی هفته گذشته، حمله به بیوت مراجع عالیقدر شیعه چون حضرات آیات صانعی و طاهری، بازداشت اعضای بیت مکرمه فقیه عالی‌قدر مرحوم آیت‌اله منتظری و حمله چماق به دستان به رهبر شجاع جنبش سبز آقای کروبی دلواپسی‌ها را افزایش داده‌بود. این در حالیست که نگرانی در مورد حفظ جان مراجع در حکومتی که داعیه حفظ دین و حوزه‌های علمیه را دارد مایه رسوایی و ننگ است. در کنار این‌ها، حادثه روی‌داده در تاسوعای حسینی برای سیدمحمدخاتمی در حسینیه جماران و حمله و هتاکی به ملت عزادار ایران موج بی‌اعتمادی را در جامعه بیش از بیش گسترده کرد.

ضرب و جرح مردم عزادار و نیز بازداشت گسترده و فله‌ای صورت گرفته در طی 24 ساعت گذشته، از جمله بازداشت مهدی عربشاهی، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت، عمادالدین باقی فعال حقوق بشر و دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران، جز نشانی از بی‌ثباتی و بی مسوولیتی آقایان علامت دیگری را در خود ندارد.

دفتر تحکیم وحدت شهادت چهار تن از هم‌وطنانمان در روز عاشورا را به خانواده‌های این شهیدان گرانقدر و نیز ملت سبزمان تسلیت عرض می‌نماید و سنت الهی را به یاد بازماندگان می‌آورد که «شهدا زنده‌اند». سناریوسازی‌های حکومت نیز که از شامگاه دیشب آغاز شده و جنایت‌های صورت گرفته را به زمین و زمان نسبت می‌دهد کوس رسوایی است که مدت‌هاست نوای شومش به گوش هوشیاران رسیده‌است و از قبال آن سودی برای افسانه سرایان وجود ندارد. حاکمیت کاری نکند که خاطرات عاشورای 42 و 57 در سومین دهه پس از انقلاب شکل واقعیت به خود بگیرد.

و هشدار می‌دهیم که جامعه دانشگاهی ایران تاب تحمل جنایت و خونریزی را ندارد. از سویی جا دارد سایر مراجع مکرم موضع شفاف خود را بر چنین حوادثی اعلام دارند تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

از ملت سبز ایران می‌خواهیم که اعتراضات خود را چارچوب‌های مدنی و مسالمت‌آمیز دنبال کند، تا پیاده‌نظام تا دندان مسلح دولت کودتا که سرسپرده‌ی خشونت و ترور است بیش از این دست تجاوز به جان و حیثیت مردم بلند نکند. راه ما راه آزادی و پیشرفت ایران است، حریم مان جان انسان‌ها و شرافت پاک نهاد انسانی است و پیمانمان برای پیشبرد جنبش سبز مردم ایران تا لحظه پیروزی پا برجاست.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور

دفتر تحکیم وحدت

7 دی ماه 1388

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,