Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
در پی حوادث روز عاشورا در ایران

«تذکر وزارت ارشاد به روزنامه‌های اعتماد و آفتاب یزد»

2009 December 29

در پی حوادث روز عاشورا در ایران، وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران به دو روزنامه اعتماد و آفتاب یزد تذکر داده‌است.

به گزارش بی‌بی‌سی، این وزارت‌خانه روز سه شنبه ۸ دی (۲۹ دسامبر) با انتشار اطلاعیه‌ای، روزنامه اعتماد را به دلیل نحوه پوشش خبری مراسم تاسوعا و عاشورا درشماره روز دوشنبه ۷ دی ماه به تخلف و تخریب فضای امن وآزاد مطبوعاتی متهم کرد.

معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران در این اطلاعیه اعلام کرده که روزنامه اعتماد با انتشار مطلبی با عنوان «خبرهای رسمی درباره درگیری‏های روز عاشورا در تهران – سخنان فرماندهان نیروی انتظامی درباره حوادث تاسوعا و عاشورا»، مرتکب تخلف شده‌است.

براساس اطلاعیه وزارت ارشاد، «تقطیع سخنان فرماندهان مختلف نیروی انتظامی و گزینش و چینش مطالب»، «استفاده از تعابیری مانند لباس شخصی‌ها برای عزاداران عاشورا»، «انتشار شایعاتی مبنی بر درگیری در شهرهای مختلف» و «حمایت ضمنی از آشوبگران و سران فتنه» از موارد تخلف روزنامه اعتماد بوده‌است.

بنا به این گزارش، وزارت ارشاد ایران هم‌چنین دوشنبه شب به روزنامه آفتاب یزد به دلیل «سعی درالقای توهمات منتشره از سوی ضد انقلاب تذکر داده است.

این تذکر به دلیل چاپ مطلبی در صفحه اول شماره روز دوشنبه ۷ دی ماه این روزنامه با عنوان «ممانعت از سخنرانی خاتمی، خودجوش یا…!؟» درباره مراسم شب عاشورای حسینیه جماران، بوده است .

روزنامه آفتاب یزد در تذکر وزارت ارشاد متهم شده که در حالی که عده ای اغتشاشگر با بی حرمتی به مراسم عزاداری حسینی (ع) در تهران اقدام به ترور، آشوب و وارد آوردن خسارت به جان و مال مردم عزادار و آتش زدن به اموال عمومی کرده بودند، بدون اشاره به این حوادث زشت و بدون آگاهی دادن به مخاطب نسبت به این اعمال ضد امنیتی مرتکب القائاتی شده است.

مجتبی واحدی، سردبیر روزنامه آفتاب‌یزد درسرمقاله مورد اشاره که درصفحه اول و تیتر یک روزنامه روز دوشنبه چاپ شد، با شرح اتفاقاتی که در جریان سخنرانی شب عاشورای محمد خاتمی در حسینیه جماران تهران افتاد و منجر به ناتمام ماندن سخنرانی او شد، به انتقاد از نحوه اطلاع رسانی سایت‌ها و خبرگزاری‌های هم‌سو با دولت ایران پرداخته‌است.

عدم انعکاس شایسته برگزاری باشکوه مراسم تاریخی عزاداران حسینی در سراسر کشور و تقلیل این حماسه ملی و مذهبی به رویدادی حقیر و القای این ذهنیت که ایجاد بلوا و تشنج در جامعه توسط طرفداران دولت انجام می شود، از اتهامات ذکر شده در تذکر وزارت ارشاد در مورد روزنامه آفتاب یزد بوده‌است.

تذکرات وزارت ارشاد در حالی منتشر شده است که محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران روز دوشنبه با تکذیب خبر تعطیلی قریب‌الوقوع روزنامه اعتماد، به خبرگزاری رسمی دولت ایران گفته‌بود: «درحالی که هیات نظارت بر مطبوعات در تلاش برای برخورد با تخلفات مطبوعاتی است، برخی مدیران مسوول مطبوعات به دنبال ایجاد جنگ روانی در این زمینه هستند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,