Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش اقتصادی

«ادامه روند رو به رشد قیمت سکه و طلا در ایران»

2012 April 06

سایه کوثری / رادیو کوچه

 سکه تمام بهار آزادی روز چهارشنبه شانزدهم فروردین با قیمت 743 هزار تومان در بازار آزاد به فروش رسید که نسبت به روز پیش از آن 27 هزار تومان کاهش پیدا کرده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از ابتدای سال جدید قیمت سکه در حالی در بازار داخلی رو به‌ نزول است که قیمت طلا در بازار جهانی نیز روند کاهشی به خود گرفته، به طوری که در همان روز هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1621 دلار معامله شده است.

از سویی در نخستین روز کاری سال جدید هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم نیز 750 هزار تومان به فروش رسید. نیم سکه بهار آزادی هم با قیمت 375000 تومان داد و ستد شد. هم‌چنین ربع سکه بهار آزادی هم 195000 تومان فروخته شد.

در بازار ارز نیز قیمت فروش دلار توسط بانک‌ها هم‌چنان همان 1226 تومان بود اما در بازار آزاد هر دلار آمریکا با قیمت 1895 تومان به فروش رسید.

بر‌اساس گزارش‌های بازار اقتصاد انس جهانی طلا در آخرین روز سال 90 یعنی بیست و نهم اسفند ماه به عدد 1670 دلار‌ رسیده بود و قیمت سکه تمام بهار آزادی که سال قبل رکوردهای سرسام آوری را شکسته بود به 770 هزار تومان، نیم سکه به 378 هزار تومان و ربع سکه به 202 هزار تومان رسید.

در همان زمان خبرگزای رویترز در گزارشی در مورد دلایل کاهش قیمت جهانی طلا نوشته بود که این کاهش شدید در حالی رخ داده است که بسیاری از سرمایه داران نسبت به افزایش این شاخص‌ها‌‌ بسیار خوش‌بین بوده‌اند، اما این خوش‌بینی طولی نکشید که با اعلام شاخص تولیدات صنعتی در اروپا و چین تبدیل به یاس و نا امیدی‌ش.

اونس جهانی طلا در همان روز با کاهش این دو شاخص و با افزایش میزان ترس و تردید در میان سرمایه داران نسبت به بازارهای جهانی با بیش از 20 دلار کاهش رو به رو شد و به 1639 دلار در هر اونس رسید.

بنا بر اعتقاد کارشناسان این بیشترین میزان کاهش بهای اونس جهانی طلا در یک روز پس از کاهش 100 دلاری این فلز ارزشمند در هفته‌های‌ گذشته به حساب می‌آید.

اما کارشناسان اقتصادی در ایران، دلیل اصلی تغییرات شدید قیمت طلا در ایران و جهان را به گونه‌ای دیگر تحلیل می‌کنند. به گفته آنان ریشه این امر به پیش از سال 90 باز می‌گردد.

به گفته آنان در هر کشوری برای این‌که بانک‌ها سپرده‌های مردم را جمع کنند باید نرخ بهره واقعی مثبت را ارایه کنند. وقتی تورم بالا می‌رود مسوولان اقتصاد باید نرخ بهره‌های اسمی را بالا ببرند. در غیر این صورت کسی نمی‌آید پولش را در بانک بگذارد و این پول در گذر زمان ذوب شود و در نهایت ارزش آن به قدری برسد که نتوان چیزی با آن خرید. بر این اساس نرخ‌هایی که برای بانک و اوراق قرضه مشخص  سبب چنین رویدادی شد.

به گفته‌ کارشناسان سال 89 و 90 تورم به قدری بالا رفته بود که بانک‌ها نرخ‌های بهره منفی به مردم می‌دادند. مردم و سرمایه‌گذاران وقتی که پول پس انداز داشته باشند و نخواهند  آن را در بانک سرمایه گذاری کنند، این پول را به بورس اوراق بهادار منتقل می‌کنند. از آنجا که بورس و مسکن در دو سال گشته اوضاع خوشایندی نداشته، سرمایه به بازار ارز و سکه رفت. پس می‌توان گفت که ریشه آشفتگی بازار ارز و سکه به نیمه ابتدایی سال 90 باز نمی‌گردد و می‌توان علت آن را پیش‌تر از سال 90 مورد بررسی قرار داد.

از سویی برخی کارشناسان معتقدند که برای تغییرات قیمت طلا در بازار ایران می‌توان دو سناریو را بررسی کرد:

نخستین این‌که رشد قیمت طلا از جنس روند صعودیست که در آن صورت این رشد با شکستن 1790 دلار می‌تواند تا بالای 1890 دلار هم ادامه داشته باشد که تقریبن منطقه مقاومتی طلا در چند ماه اخیر بوده است. اما این سناریوی خوش‌بینانه برای‌ بازار طلاست.

در سناریوی بعدی می‌توان انتظار داشت تا رشد قیمت طلا موقت باشد که در آن صورت حرکت رو به بالای آن از جنس استراحت است و تا 1725 دلار هم ادامه می‌یابد. هر چه قیمت طلا بالاتر از این سطح برود طبیعتن سناریوی اول از احتمال بیشتری برخوردار خواهد شد. احتمال این‌که روند منفی در طلا شکل بگیرد با توجه به موج‌های قبلی بسیار ضعیف است و به همین دلیل فعلا سناریوی رشد ادامه خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,