Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
بیانیه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

«عمادالدین باقی را آزاد کنید»

2009 December 30

رادیو کوچه

بازداشت مدافع حقوق بشر؛ عماد الدین باقی  که از نظر سلامتی مشکل دارد، زندگی او را تهدید می‌کند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با ابراز نگرانی از شکنجه و اعدام بازداشت‌شدگان برای اثبات ادعای مداخله تحریک آمیز عوامل خارجی در ایران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط مدافع پیش‌تاز حقوق بشر؛ عماد الدین باقی و همه روزنامه نگاران و اصلاح طلبان بازداشت شده در روز هفتم دی ماه و بیش از هزار نفر از مردمی شد که در جریان حملات خشونت بار به معترضین در روز عاشورا بازداشت شدند، شده‌است.

20091208-news-campainehumanright

در ادامه این بیانیه آمده است: «باقی» یکی از مطرح‌ترین مدافعین حقوق بشر در ایران است که از نظر بین‌المللی بارها از طریق دریافت جوایز متعددی از جمله جایزه سال 2009 میلادی «مارتین انالز» مورد قدردانی قرار گرفته‌است. عماد الدین باقی دچار بیماری قلبی و سیستم عصبی است که در دوران حبس قبلی که بخاطر مقالات خود و دفاع از حقوق بشر به زندان محکوم شده‌بود، بیماری‌های او بشدت وخیم شد. عمادالدین باقی از پیش‌گامان مخالف احکام اعدام است.

«ارون رودز»؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در مورد این بازداشت‌ها تاکید کرد که بازداشت عمادالدین باقی وخواهر شیرین عبادی، هم توهینی است  به اصول اخلاقی جامعه حقوق بشر و هم چالشی است با جنبش رو به رشد حقوق مدنی در ایران.

ارون در مورد بازداشت دکتر عبادی؛ خواهر شیرین عبادی گفت:«هیچ دلیلی برای بازداشت دکتر عبادی بجز مرعوب کردن شیرین عبادی وجود ندارد. از نظر ماهیت وجودی این بازداشت نوعی آدم ربایی به روش تبهکاران جنایی است.»

شیرین عبادی با صدور بیانیه‌ای در مورد بازداشت خواهر خود، از قوه قضائیه خواستار تحقیق و تفحص پیرامون این بازداشت شد.

تعداد بسیار زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سرشناس طی دو روز گذشته بازداشت شدند. از جمله بازداشت‌شدگان ابراهیم یزدی؛ وزیر سابق امورخارجه و دبیرکل نهضت آزادی، ماشاءاله شمس الواعظین؛ سخن‌گوی انجمن دفاع از مطبوعات، شاهپور کاظمی؛ برادر همسر میرحسین موسوی، بدرالسادات مفیدی؛ دبیر کل انجمن روزنامه نگاران، روزنامه‌نگاران: رضا تاجیک، نسرین وزیری، کیوان مهرگان و محمدجواد صابری، و منصوره شجاعی؛ از فعالان حقوق زنان، و فعالان سیاسی: علیرضا بهشتی، مرتضی حاجی، قربان بهزادیان‌نژاد، مصطفی ایزدی، محمد طاهری و حشمت‌اله طبرزدی هستند.

اطلاعات کمی در مورد مکان و شرایط نگهداری شهروندان  بازداشت شده در روزهای اخیر منتشر شده است.  در چنین شرایطی، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران بر این باور است که  ممکن است  برای گرفتن اعتراف جعلی در تائید ادعای مقامات رسمی مبنی بر این‌که معترضین در روز عاشورا توسط دولت‌های خارجی تحریک شده‌باشند، همه آن‌ها شکنجه شوند.

ارون رودز در این مورد تاکیدکرد که این امکان وجود دارد که بسیاری از این بازداشت‌شدگان مورد شکنجه قرار بگیرند وسپس در «دادگاه‌های نمایشی» محاکمه و به جرایمی که در جمهوری اسلامی حکم آن‌ها اعدام است، محکوم شوند

ارون رودز در این مورد تاکیدکرد که این امکان وجود دارد که بسیاری از این بازداشت‌شدگان مورد شکنجه قرار بگیرند وسپس در «دادگاه‌های نمایشی» محاکمه و به جرایمی که در جمهوری اسلامی حکم آن‌ها اعدام است، محکوم شوند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که اجساد کسانی را که توسط نیروهای شبه نظامی و امنیتی در جریان اعتراضات کشته شده‌اند، فورن به خانواده‌هایشان تحویل دهند تا آن‌ها بتوانند، در صورتی که هنوز امکان آن وجود داشته‌باشد، طبق مراسم مذهبی خود، عزیزانشان را به خاک بسپارند.

ارون در مورد مخالفت دولت با تحویل اجساد به خانواده‌ها گفت: «این‌که دولت مانع می‌شود که اجساد طبق قوانین اسلامی و سنت به خاک سپرده بشوند، تمام ادعای مقامات را که آن‌ها حافظ قوانین مذهبی هستند، یکسره به سخره می‌گیرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,