Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
در گفت و گو با رویا عراقی

«حاکمیت بروجردی را رها نخواهد کرد»

2012 April 08
اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در حالی که از سال هشتاد و پنج آیت اله کاظمینی بروجردی در زندان به سر می برد هنوز به دلیل اعتراض های او بر روی وی و هواداران اش فشار های امنیتی و تهدید اعمال می شود. این درست در شرایطی است که این روحانی معترض در سال ۸۸ خورشیدی مدت محکومیت اش به پایان رسیده ولی بدون هیچ گونه توضیحی وی هنوز در حبس به سر می برد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برخی از طرف داران این روحانی از اصطلاح «گروگان» استفاده می کنند. چرا که معتقدند به جهت کنترل او  و هوادارانش، به طور غیر قانونی در زندان به گروگان گرفته شده است. اما هر از گاهی انتشار نامه های این روحانی معترض به کسانی نظیر بان کی مون رییس سازمان ملل، هیلاری کلینتون و یا یا آقای اوباما از زندان به نظر می رسد موجب ناخشنودی حاکمیت نسبت به وی شده است و برخی مشکلات ناشی از همین نامه نگاری ها و اعتراض به شرایط مدنی و سیاسی حاکم در کشور ایران است.

به نقل از نزدیکاناین روحانی در طول این مدت بارها آقای کاظمینی بروجردی مورد حمله و تهدید جانی قرار گرفته است. آن ها اشاره می کنند که مسوولان زندان در پایان سال گذشته به عمد وی را مسموم کرده اند و یا به بهانه درگیری در داخل زندان بارها به وی با سلاح سرد حمله شده است.

آقای بروجردی در زمان دست گیری به همراه صد ها تن از همران اش بازداشت شد که تعدادی در همان زمان رها شدند و تعدادی دیگر نیز پس طی مدتی در زندان با قید وثیقه به طور موقت آزاد شدند. اینک خبر می رسد هشت تن از هواداران وی که پیشتر به قید وثیقه آزاد شده بوده اند برای روزهای۲۱ و ۲۳  فروردین به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده اند. این احضار تلفنی که بدون ذکر علت است با تهدید هم راه بوده و اعلام شده در صورت عدم حضور، وثیقه آنان به اجرا گذارده خواهد شد.

طی این احضاریه رویا عراقی، مریم  عظیمی، طیبه حسینی، نرگس غفارزاده، فروغ همت یار، زهرا عبدالله وند، زهره شریفی و مریم قاسمی باید در روز های اعلام شده به دادگاه ویژه روحانیت واقع در تهران خیابان زعفرانیه مراجعه کنند.

حامیان این روحانی سکولار که با اصل ولایت فقیه نیز مخالفت دارد، اشاره می کنند که از سال ۱۳۸۹ فشار های امنیتی بر وی افزایش یافته و از این روی طرف داران وی نیز مورد آزار قرار گرفته اند.

تمامی هشت نفر احضار شده پیشتر در زمان های مختلف مورد بازداشت و بازجویی قرار گرفته و در زندان های انفرادی بند ۲۰۹ روزهایی را گذرانده اند. حتا تعدادی از بازداشت شده گان که زن نیز بوده اند مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار گرفته اند. هواداران آقای بروجردی این احضار ها و تهدید ها و فشارهای امنیتی و حتا شکنجه ها را با نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی می دانند.

رویا عراقی ۴۲ ساله مدرس سابق دانش گاه، دارای دکترای شیمی فیزیک که تاکنون دوبار بازداشت شده و در آخرین بار پس از شش ماه حبس در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین با قید وثیقه به طور موقت آزاد شده، یکی از احضار شده گانی است که باید به دادگاه ویژه روحانیت مراجعه کند.

وی در گفت و گو با رادیو کوچه به وضعیت احضار شده گان، آیت اله کاظمینی بروجردی و تهدیدهایی که این روحانی معترض و طرف دارانش را به خطر انداخته است می پردازد.

خانم عراقی، از شما تشکر میکنم که در گفتوگو با رادیو کوچه شرکت کردید. شما یکی از هشت نفری هستید که بهتازگی در ارتباط با هواداری از آقای کاظمینی بروجردی از طرف دادگاه ویژهی روحانیت احضار شدهاید، میتوانم خواهش کنم بفرمایید نحوهی احضار شما به چه ترتیبی بودهاست و اساسن فکر میکنید که به چه علتی دوباره بعد از چند سال احضار شدهاید؟

بله. من سلام و عرض ادب دارم خدمت شنوندگان برنامه. احضاریه‌ها با تماس‌های تلفنی انجام شده و خبرها از داخل ایران به من رسیده‌است. این‌ها در واقع حتا ضامنین را تهدید کرده‌اند که اگر ما به دادگاه نرویم، تمام ضمانت‌ها را به اجرا می‌گذارند. تمام این هشت نفر خانم هستند و این خانم‌ها قشر بیش-تری از هواداران آقای بروجردی را تشکیل می‌دهند و جزیی از فعال‌ترین‌ها نیز هستند. سال گذشته که در زندان بودم، پیش از عید با قید وثیقه آزاد شدم و طی این یک سال گذشته، آن‌قدر فعالیت‌ها زیاد شده بود که باز هم آقای بروجردی نامه‌های متفاوتی دادند در رابطه با موقعیت‌های مختلف. به‌طور مثال برای انتخابات، ایشان از زندان نامه داده و انتخابات را تحریم کردند، و یا برای نوروز نامه‌ای داده و گفتند که ما با این شرایط و این همه ظلمی که در کشورمان هست، نورز و عیدی نداریم و شرایط ما بسیار اسف‌انگیز است. بنابراین، به‌علت همین فعالیت‌ها، ایشان را تحت فشار می‌گذارند و می‌دانند که انتشار و گسترش عقاید ایشان، عقاید صلح‌آمیز ایشان، می‌تواند خطری برای آن‌ها باشد، به این‌صورت که چون آقای بروجردی خواهان جدایی دین از حکومت هستند و این‌ها با استفاده از دین سیاسی دارند حکومت می‌کنند و خودشان را نماینده‌ی خدا بر روی زمین می‌دانند و هیچ‌گونه انتقاد و اعتراضی را نمی‌پذیرند و آن را بر علیه خدا و محاربه با خدا می‌دانند و به سخت‌ترین صورت مجازات می‌کنند.

قبل از عید، ایشان را باز هم مورد سوقصد قرار دادند، به همان روشی که مادرشان را مسموم کردند که پس از آزادی از زندان با همان بیماری کشته شدند، ایشان را هم با همان روش مسموم کردند

قبل از عید، ایشان را باز هم مورد سوقصد قرار دادند، به همان روشی که مادرشان را مسموم کردند که پس از آزادی از زندان با همان بیماری کشته شدند، ایشان را هم با همان روش مسموم کردند و ایشان در حال حاضر از علایم مسمومیت رنج می‌برند و دچار خون‌ریزی‌های داخلی شده‌اند و تا کنون هم ما موفق نشدیم رژیم را وادار کنیم که یا ایشان را به بیمارستان منتقل کنند و یا درمان‌های مناسبی را در اختیار ایشان قرار دهند، ایشان قبل از عید این اتفاق برای‌شان افتاد و آن‌قدر خانواده‌اش پی‌گیری کردند که این‌ها آن‌قدر عقب انداختند تا به تعطیلات نورزی بربخورد که اگر بشود در همین تعطیلات نوروز ایشان بر اثر همان مسمومیت از بین بروند و حذف فیزیکی شوند. این‌ها بارها این‌کار را انجام داده‌اند، مخصوصن وقتی که شرایط‌شان سخت‌تر می‌شود و الان از نظر موقعیت جهانی در وضعیت مناسبی نیستند و این فشار را بیش‌تر بر کسانی که در داخل زندان فعال هستند و فعالان خارج از زندان و کسانی که در داخل ایران حضور دارند وارد می‌آورند و آقای بروجردی را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مخالفان خودشان می‌دانند و به همین خاطر است که از هر فرصتی استفاده می‌کنند که ایشان را به روش‌های مختلف حذف فیزیکی کرده و صدای‌شان را خاموش کنند، چرا که جدایی دین از حکومت، پاشنه‌ی آشیل این رژیم است و کلن پایان خواهد داد به دخالت دین در حکومت که باعث جنایت‌های زیادی در طول تاریخ – چه در مورد اسلام و چه در مسیحیت- شده‌است.

هشت نفری که احضار شدهاند و از جمله شما، همه خانم هستند. اولین سوالم این است که فکر میکنید چرا این اتفاق به این ترتیب بوده و نکتهی دوم آنکه آیا کسان دیگری هستند که با قید وثیقه در حال حاضر آزاد باشند و فقط شما احضار شده باشید؟

بله. کسان دیگری نیز هستند که با قید وثیقه آزاد شدند و فعلن تعدادی از ما احضار شده‌اند. معمولن این‌ها می‌خواهند که مرحله به مرحله انجام دهند که همیشه ترس در بچه‌های ما باشد و آن حالت نگرانی و اضطراب را داشته باشند که الان در خانه می‌ریزند، الان این اتفاق می‌افتد، که آن رعب و وحشت را در بین مردم و به‌ویژه طرف‌داران آقای بروجردی ایجاد کنند. در مورد این مرحله به مرحله بودن کارشان، همیشه این کار را کرده‌اند و فکر می‌کنم یکی از کارهایی‌ست که انجام می‌دهند. بعد از ما احتمال دارد که افراد دیگری را نیز دست‌گیر کنند.

آیا قرار است که وکیلی داشته باشید و یا کسی برای پیگیری این وضعیت؟

این‌ها به ما اجازه نمی‌دهند که وکیل داشته باشیم. خود آقای بروجردی هم هیچ‌وقت وکیل نداشتند. خود من در هنگام بازجویی خواستم که وکیل در اختیار من قرار دهند، به من گفتند که نه وکیلی هست و نه دادگاهی برای شما خواهیم داشت. خودمان سند می‌گذاریم و خودمان اسناد و مدارک داریم و خودمان هم محکوم می‌کنیم و تو اصلن حق صحبت کردن و حرف زدن نداری، و من را زیر فشارهای خیلی زیادی قرار دادند، حتا خواهر من را هم دست‌گیر کردند و ایشان هم مدت کوتاهی بازداشت بود. خانواده‌ی من هر روز به دادگاه مراجعه می‌کردند و کل آن مدت خبری از من نداشتند و هر روز از آن‌ها بازجویی می‌کردند. حتا هم‌کاران من مورد بازجویی قرار گرفتند و حتا بعضی از دانش‌جویان من تحت نظارت بازجویان بودند. این‌ها بسیار اذیت و آزار  و شکنجه کردند.

در آخرین بازداشتتان، نزدیک به شش ماه در سلول انفرادی در بند 209 اوین بودید، در آنجا وضعیت‌تان چگونه بود؟

هیچ وضعیت مناسبی نداشتیم. چطور آدم می‌تواند در سلول انفرادی طاقت بیاورد و آن شرایط اسف-انگیز و تاریک و کثیف، و فشار روحی و جسمی که به طرق مختلف به آدم می‌آورند و شکنجه‌های انجام شده و اتهام‌های وحشتناکی که می‌زنند و شما را مجبور می‌کنند که اقرار کنید. حتا در این مدت به من داروهای ناشناس تزریق شد. مشکلات زیاد بود، وضعیت، به‌هیچ عنوان وضعیت مناسبی نبود و به‌شدت ما را تحت فشار قرار دادند، همین‌طور برخی از دوستان من را.

از دوران محکومیت آقای بروجردی چه مدت دیگر باقیماندهاست؟

طبق قوانینی که وجود دارد، ایشان باید آخر آبان ماه سال 1388 محکومیت‌شان تمام می‌شد، با توجه به تعداد زیاد روزهایی که در سلول انفرادی بودند. ولی ایشان را به‌عنوان گروگان نگه‌داشتند و می‌گویند که اگر شما بیرون بروید، مردم دنبال شما خواهند آمد و می‌توانی جمعیت زیادی را دور خود جمع کنی و از این بابت می‌ترسند. به‌همین علت است که علنن به ایشان گفته‌اند که شما گروگان هستید و ما تو را به هیچ وسیله‌ای آزاد نمی‌کنیم.

یعنی در واقع ایشان بعد از اتمام مدت محکومیتشان هنوز هم در زندان هستند؟

طبق قانون بله، ولی این‌ها به قانون توجه نمی‌کنند. چون زندان انفرادی هم باید زمانی را برایش در نظر بگیرند و تمام این‌ها را ما در خیلی از بیانیه‌ها می‌بینیم که چگونه توضیح داده شده‌است در این زمینه. منتها مسئله این است که اصلن نمی‌خواهند آزادشان کنند و تمام تلاش‌شان این است که ایشان را در همان زندان حذف فیزیکی کنند و بگویند که ما مقصر نبودیم و خود زندانی‌ها این کار را کرده‌اند و اتفاق افتاده. خلاصه به طرق مختلف و روش‌های بسیار مرموزانه‌ای دارند ایشان را حذف فیزیکی می‌کنند، و یا حتا به‌صورت تدریجی. در هر حاضر می‌دانیم که چه‌قدر از زمانی که ایشان زندانی شده‌اند تا امروز، اگر عکس‌شان را ببینید، خواهید دید که چه‌قدر تفاوت کرده‌اند و به بیماری‌های مختلف جدی دچار شده‌اند که احتیاج به درمان فوری دارند اما متاسفانه حتا یک ساعت مرخصی به ایشان ندادند، و نه حتا یک ساعت مرخصی درمانی به ایشان داده نشده‌است.

در مضمون احضاریهی هشت نفر، آیا مشخص هست که دلیل احضار به دادگاه ویژهی روحانیت به چه علت است؟

خیر. این‌ها فقط می‌گویند که شما بیا دادگاه. هیچ موقع دلیلی نمی‌آورند و سندی به ما نشان نداده-اند. وقتی که به خانه‌ی من حمله کرده و من را دست‌گیر کردند، هیچ احضاریه‌ای نداشتند، حداقل می-توانم بگویم که چیزی به من نشان ندادند و فقط ریختند و گرفتند و هر چیز در خانه داشتیم بردند و من هم هم‌راه خودشان بردند، بدون این‌که حتا به خانواده‌ام اطلاع دهند که من را کجا می‌برند. این‌ها هیچ-وقت سندی در اختیار کسی قرار نمی‌دهند که به چه علت و دلیلی بوده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,