Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
پس‌نشینی تند

«مصالحه‌ای آرام و یا جنجالی تاریخی»

2012 April 10

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

 هر حکومت دیکتاتور و خودرایی برای باقی ماندن در قدرت احتیاج به جلادانی فرمان‌بردار دارد. بیش‌تر جلادان انسان‌هایی هستند بی‌سواد و یا کم‌سواد که از کم‌ترین عواطف انسانی نیز بی‌بهره‌اند. نام و پست جلاد مهم نیست. شکنجه‌گر، بازجو، قاضی و یا دادیار، هر کدام می‌توانند یک جلاد بی‌رحم باشند. حاکمان از میزان نفرتی که مخالفان و یا حتا بخشی از موافقان حکومت‌هایشان از جلادها دارند آگاهند و به همین سبب است که عمر کار جلادان کوتاه است و چندی پس از خاتمه یافتن تاریخ مصرفشان به دست همان حاکمان از میدان خارج می‌شوند و خوش اقبال خواهند بود اگر بتوانند جانشان را به دربرند و اگر نه خود به دست جلادان تازه سپرده می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی دیگر از ترفندهای همیشگی حاکمان خودرای اینست که همیشه خود را از اعمال و احکام و بی‌رحمی‌های جلادان مبرا و بی‌خبر می‌دانند. هیچ کس فراموش نکرده است که «محمدرضا شاه» چگونه با اوج‌گیری ناآرامی‌های قبل از انقلاب در ایران، دستور انحلال ساواک را داد و رییس پیشین یعنی تیمسار «نصیری » را که در آن زمان سفیر ایران در پاکستان بود به ایران فراخواند و به زندان انداخت تا چندی بعد  به دست انقلابیون بیافتد و به جوخه‌ی اعدام سپرده شود. «نصیری» سال‌های سال هم‌چون یک غلام حلقه به گوش مجری فرامین شاه بود اما بعدها «محمدرضا پهلوی» عنوان کرد که از بسیاری از اعمالی که او و ساواک انجام می‌داده است بی‌خبر بوده است. سرنوشت بسیاری از بازجویان و شکنجه‌گران دیگر نیز بهتر از این نبود. برخی خوش‌اقبال‌تر بودند و پس از انقلاب فقط اربابشان را عوض کردند و به استخدام دیکتاتور تازه درآمدند.

«مرتضوی» در طول سال‌های فعالیتش احکام سنگین و ناعادلانه کم نداده است اما کم‌کم دست خودش نیز به طور مستقیم به خون منتقدین آلوده شد. «زهرا کاظمی» روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی-کانادایی به سبب ضرب و شتم بیرحمانه‌ی «مرتضوی» به قتل رسید.

شاید هیچ کس پس از انقلاب به اندازه‌ی «صادق خلخالی» برای ثبات انقلاب‌اسلامی خوش‌خدمتی نکرد و خون نریخت. او سال‌های سال به گفته‌ی خودش و به گواهی مدارک از سوی «روح‌اله خمینی» برای تمامی اعمالش اختیار تام و تمام داشت. اما پس از مرگ «خمینی» رهبر تازه خوب می‌دانست که تصویر «صادق خالخالی» در حافظه‌ی مردم به چه میزان سیاه و وحشتناک است پس به آسانی جلاد پیر را به کناری گذاشت و میدان را به درندگان جوان‌تری داد که هم چهره‌ی آن‌ها برای مردم ناشناخته بود و هم تشنه‌ی قدرت و خوش‌خدمتی بیشتر. در این میان تنها چیزی که اهمیتی نداشت میزان دانش و سواد و آگاهی بود. «سعید مرتضوی» یکی از این جلادان تازه بود. جوانی جویای نام که به جز عضویت در بسیج، هیچ سابقه‌ی انقلابی، علمی و تحصیلاتی دیگری نداشت و با همین پشتوانه و در سن نوزده سالگی کار خود را به عنوان دادیار در «شهر بابک» استان «یزد» آغاز کرد و به سرعت به بالاترین مناصب در سیستم قضایی کشور ارتقا یافت. شاید هیچ قاضی در بیست سال اخیر مانند «مرتضوی» به طور مستقیم اجراکننده فرامین شخص «علی خامنه‌ای» نبوده باشد. پس از خرداد 76 و با سرانگشت اشارت رهبری قاضی «مرتضوی» که دیگر برای خودش نام و آوازه‌ای بهم زده بود تمامی مطبوعات مستقل و منتقد را تعطیل و نویسندگان و گردانندگانشان را با احکام سنگین مجازات کرد.

«مرتضوی» در طول سال‌های فعالیتش احکام سنگین و ناعادلانه کم نداده است اما کم‌کم دست خودش نیز به طور مستقیم به خون منتقدین آلوده شد. «زهرا کاظمی» روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی-کانادایی به سبب ضرب و شتم بیرحمانه‌ی «مرتضوی» به قتل رسید. او که با حمایت‌های رهبری هر بار از پی‌گیری و از مجازات می‌گریخت، بار دیگر بی‌رحمی و وحشی‌گری خود را در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات به نمایش گذارد و با قتل جمعی از عزیزان این آب و خاک در «کهریزک» پرونده‌ی خود را سیاه‌تر کرد. حالا آن زمانی فرارسیده بود که عمر جلاد به سر آید چرا اربابش خود می‌دانست که مردم خوب می‌دانند قاضی «مرتضوی» تمام این جنایت‌ها را با دستور و پشتیبانی چه کسی به انجام رسانده و می‌رساند. این روزها جلاد حال و روز خوشی ندارد. رهبری به دنیال جلادان تازه‌ای است و شیشه‌ی عمر «مرتضوی» به سنگ خورده است. آن چه که اما ممکن است این بار ماجرا را پیچیده‌تر کند اینست که جلاد ارباب تازه‌ای پیدا کرده است «محمود احمدی‌نژاد». اگر این دو بخواهند به کمک هم در برابر رهبر بایستند «سعید مرتضوی» حرف و مدرک برای رو کردن کم ندارد. باید نشست و دید ستیز این دو گروه به کجا خواهد انجامید، مصالحه‌ای آرام و یا جنجالی تاریخی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,