Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
تنها با دو اختلاف رای،

«لغو طرح تغییر آیین‌نامه سوال و استیضاح رییس‌جمهوری ایران»

2012 April 11

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 11 آوریل، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرحی برای اصلاح ماده 197 آیین‌نامه داخلی در راستای اصلاح شیوه طرح سوال و استیضاح رییس جمهوری اسلامی در صحن علنی مجلس مخالفت کردند.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی  روز گذشته دو فوریت طرح اصلاح ماده 197 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص اصلاح روند طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی در صحن علنی مجلس و استیضاح وی را با 138 رای موافق به تصویب رساندند.

اما امروز نمایندگان مجلس با 130 رای موافق، 17 رای مخالف ، 12 رای ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در مجلس با کلیات این طرح مخالفت کردند.

تصویب کلیات این ماده نیازمند موافقت دو سوم نمایندگان حاضر در مجلس شورای اسلامی بود. بنابراین تنها با اضافه شدن دو رای موافق نمایندگان این کلیات تصویب می‌شد زیرا بر اساس آیین‌نامه نیازمند رای موافق 132 نفر از نمایندگان حاضر در مجلس بود.

با این حساب و با عدم رای بیش از دو سوم نمایندگان حاضر در جلسه رای‌گیری اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس درخصوص سوال و استیضاح رییس جمهوری ملغا شد.

در صورت تصویب نهایی این طرح در صورتی که نیمی از نمایندگان مجلس در جلسه پاسخ رییس جمهوری به سوالات نمایندگان قانع نمی‌شدند آن سوال به قوه قضاییه ارسال می‌شد و در صورتی که تعداد سوالات ارسال شده به قوه قضاییه درباره یک رییس جمهوری به عدد 6 می‌رسید طرح استیضاح رییس جمهوری در دستور کار مجلس قرار می‌گرفت.

بیشتر بخوانید:

«استیضاح رییس جمهوری با ۶ جواب غیر‌قابل قبول مجلس»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,