Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
مجله خبری تاجیکستان،

«دعوت احزاب از رهبران تاجیکستان و ازبکستان»

2012 April 11

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

«کمک تهران به دوشنبه برای رهایی از بحران انرژی»

سفارت ایران در تاجیکستان گفت، دولت این کشور آماده است در امر رهایی از بحران انرژی به «دوشنبه» کمک کند. یک مقام سفارت ایران در تاجیکستان تایید کرد که درخواست تاجیکستان برای کمک از جانب ایران پذیرفته شده و «محمود احمدی نژاد» هم در این زمینه به مقامات کشورش دستور داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آمادگی ایران برای کمک به تاجیکستان برای رهایی از بحران انرژی در حالی‌ مطرح می‌شود که ازبکستان از اول ماه آوریل انتقال گاز به تاجیکستان را قطع کرده است.

در پی این عمل ازبکستان کارخانه‌های مهم تاجیکستان، از جمله «تاجیک‌سیمان» از کار بازمانده و شرکت «تلکا» بزرگ‌ترین کارخانه صنعتی این کشور با خطر جدی قطع فعالیت رو به رو شده است. ایران در حال حاضر یکی از سرمایه‌گزاران اصلی‌ به اقتصاد تاجیکستان محسوب می‌شود.

«دعوت احزاب از رهبران تاجیکستان و ازبکستان»

 احزاب سیاسی تاجیکستان از رییس جمهوری این کشور «امام علی رحمان» و همتای ازبک او «اسلام کریم‌اف» خواسته‌اند تا از راه گفت‌و‌گو مشکل میان این دو کشور همسایه را حل کنند.

در بیانیه ۸ حزب سیاسی از سازمان ملل و سازمان امنیت و هم‌کاری در اروپا هم درخواست شده است تا به بهبود بخشیدن روابط خلل دیده تاشکند و دوشنبه کمک نمایند. «باید منافع مردم از منفعت‌های گروهی و شخصی‌ بالا گذاشته شود» آمده است در بیانیه احزاب. تاجیکستان نجات کشور‌ را در بنیاد نیروگاه برق آبی «راغون» می‌بیند که می‌تواند تمام کشور را با نیروی برق تامین کرده و هم برق اضافی را به پاکستان و افغانستان انتقال بدهد.

اما هراس تاشکند از آن است که دوشنبه با ساختمان این نیروگاه نظرات استفاده از ذخایر آب منطقه را به دست خواهد گرفت. با این حال «امام علی رحمان» در گفت‌گوی با یک نشریه مصری افزوده است «هرچند ۶۰ در صد آب منطقه آسیای مرکزی در قلم‌رو تاجیکستان است، اما تاجیکستان آن را به تنهای صاحب شدنی نیست.

«کاهش تعداد کاربران «فیس بوک» در تاجیکستان»

بنا به خبرها تعداد کاربران شبکه اجتماعی «فیس بوک» در تاجیکستان در طول یک ماه آخر تا ۲ هزار نفر کم شده است. گفته می‌شود در حال حاضر بیش از ۳۲ هزار نفر ساکن تاجیکستان شامل این شبکه اجتماعی هستند.

در حالی‌ که این رقم در ماه مارس به ۳۴ هزار نفر می‌رسید. بنا به اطلاع رسمی حدود ۲۵ و بر اساس اطلاع غیررسمی حدود ۳۵ درصد ۷ و نیم ملیون اهالی تاجیکستان به اینترنت دسترسی دارند. در ماه گذشته «خدمات مخابراتی تاجیکستان» با یک دستور از شرکت‌های اینترنت‌رسان تاجیکستان خواست که یک قطار سایت‌ها، از جمله «فیس بوک» را مسدود کنند. تنها پس از دو هفته و در پی فشار سازمان‌های بین‌المللی تاجیکستان دوباره «فیس بوک» را باز کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,