Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش اقتصادی

«تورم روبه افزایش و آمار متناقض»

2012 April 13

سایه کوثری/ رادیو کوچه

آخرین خبرها حاکی از این‌ست که ۲۰درصد از تورم ۲۱.۵ درصدی سال ۹۰ نتیجه واردات بی‌رویه کالاها بوده است.

گمرک ایران اسفندماه سالی که گذشت، آماری منتشر کرده است که بر اساس آن  قیمت هر تن کالای وارداتی طی سال 90 بالغ بر 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این آمار نشان می‌دهد که متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی به کشور در سال 90 به 1614 دلار یا 1.756 هزار تومان رسیده است. این درحالی است که متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی به کشور طی سال 89 معادل 1421 دلار یا 1.466 میلیون تومان بوده است.

مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد ارزش ریالی کالاهای وارداتی به کشور در سال 90 در مقایسه با سال 89 به طور متوسط در حدود 20 درصد افزایش پیدا کرده است، در حالی که ارزش دلاری این واردات در حدود 13.5 درصد بوده است.

تفاوت این قیمت‌ها تنها یک نکته را نشان می‌دهد و آن کاهش ارزش ریال در قیمت کالاهای وارداتی‌ست. این در حالی‌ست که پایه ریالی قیمت کالاهای وارداتی نشان از تورمی دارد که تنها ناشی از واردات است.

بر اساس گزارش‌ها تورم وارداتی به کشور در سال 90 بالغ بر 20 درصد بوده است، این در حالی‌ست که نرخ تورم سال 90 از سوی بانک مرکزی 21.5 درصد اعلام شده بود.

از سویی اداره آمار بانک مرکزی بعد از اعتراض رسانه‌ها به عدم انتشار نرخ تورم سال گذشته، نرخ تورم اسفند سال 90 را اعلام کرد.

اداره آمار بانک مرکزی بعد از اعتراض رسانه‌ها به عدم انتشار نرخ تورم سال گذشته، نرخ تورم اسفند سال 90 را اعلام کرد.

بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرد:«خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر اساس سال پایه 100=1383 در اسفند ماه 1390 به شرح ذیل است:

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در منــــاطق شهری ایران در اسفند ماه 1390 به عدد 309.3 رسید که نسبت به مـــــــاه قبل، 4/3 درصد افزایش یافت.

در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، شاخص مذکور 21.8 درصد افزایش داشته است.

و در نهایت این‌که نرخ تورم در سال 1390 نسبت به سال 1389 (دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1390 نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1389) معادل 21.5 درصد است.»

به نظر می‌رسد افزایش نرخ تورم هم‌زمان با آغاز اجرای طرح هدف‌مندی یارانه‌ها پیش‌بینی شده بوده است.

از آغازین روزهای طرح اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها هر یک از ارگان‌ها و نهادهای مختلف و هم‌چنین کارشناسان بارها سعی کردند تورم ناشی از اجرای این قانون را پیش‌بینی کنند.

بانک مرکزی بر اساس سبدی از کالاها که مرجع قانونی دارد، نمونه‌گیری را انجام می‌دهد و بر اساس سال پایه آن را اندازه‌گیری می‌کند. مرکز آمار نیز با مبانی علمی اما با سال پایه علمی دیگری اما با سبد مشابه با تفاوت‌هایی اندازه‌گیری نرخ تورم را انجام می‌دهد.

اعداد و ارقام اعلامی  از سوی نهادها با نظر کارشناسان اختلافات فاحشی داشت. یکی از افزایش 15 درصدی تورم سخن می‌گفت و دیگری از تورم 68 درصدی. البته بودند کارشناسانی که تورم ناشی از هدف‌مندی یارانه‌ها را بین این دو نرخ پیش‌بینی می‌کردند با این حال هیچ‌گاه نظر دیگری بر بقیه غالب نیامد.

یکی از این پیش‌بینی‌ها مربوط به مرکز پژوهش‌های مجلس بود که اعلام کرد که درآمد یارانه‌ها 10 هزار میلیارد تومان و تورم ناشی از آن  23.6 درصد و در خبرهای بعدی درآمد یارانه‌ها 15 هزار میلیارد تومان و تورم ناشی از آن  29.9 درصد، در خبری دیگر درآمد یارانه‌ها 20 هزار میلیارد تومان و تورم ناشی از آن 37.6 درصد و در نهایت درآمد یارانه‌ها 40 هزار میلیارد تومان و تورم ناشی از آن 68 درصد پیش‌بینی شد.

 «محمود بهمنی»، رییس کل بانک مرکزی در نهایت میزان تورم ناشی از اجرای هدف‌مندی یارانه‌ها را 15 درصد علاوه بر تورم موجود اعلام کرد. البته به گفته او در صورتی که هدف‌مندی یارانه‌ها با اعتبار 40 هزار میلیارد تومانی اجرا شود تورم  ناشی از آن به میزان 15 درصد علاوه بر تورم زمان اعلام خواهد بود.

جالب این‌جا بود که بانک مرکزی نرخ تورم پایان سال 90 را 21.5 درصد و مرکز آمار نرخ تورم پایان بهمن ماه گذشته را 26.5 درصد اعلام کرد، این در حالی‌ست که پیش از این دولت وعده یکسان‌سازی نرخ تورم این دو نهاد را داده بود.

«شمس‌الدین حسینی» سخن‌گوی اقتصادی دولت در این مورد گفته است:«مرجع متعارف و شناخته شده بانک مرکزی است که طی سالیان مختلف این کار را انجام می‌دهد و در سال‌های گذشته نرخی که مبنای ارزیابی قرار گرفته همان نرخ اعلامی بانک مرکزی بوده است.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزوده است:«بانک مرکزی بر اساس سبدی از کالاها که مرجع قانونی دارد، نمونه‌گیری را انجام می‌دهد و بر اساس سال پایه آن را اندازه‌گیری می‌کند. مرکز آمار نیز با مبانی علمی اما با سال پایه علمی دیگری اما با سبد مشابه با تفاوت‌هایی اندازه‌گیری نرخ تورم را انجام می‌دهد.»

پیش از این محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که حتا اگر دولت تصویب و اعلام کند که آمارهای مرکز آمار ملاک باشد و آن‌ها به عنوان مرجع آمارهای اقتصادی را اعلام کنند، باز هم بانک مرکزی به تولید آمار ادامه خواهد داد.

بهمنی در مورد دوگانگی آمار بانک مرکزی و مرکز آمار اعلام کرده است:«گرچه مرکز آمار، آمارهایی را تولید می‌کند اما بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی نظیر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، آمارهای بانک مرکزی را ملاک قرار می‌دهند. گرچه مرکز آمار از سوی شورای‌عالی آمار به عنوان مرجع شناخته شده اما هیچ‌گاه نرخ تورم را به صورت مشخص و رسمی برای استفاده کارشناسان و اقتصاددانان اعلام نکرده و هنوز بانک مرکزی است که این وظیفه را بر عهده دارد.»

بررسی روند نرخ تورم بانک مرکزی طی سال گذشته هم‌واره  افزایشی بوده و با وجود وعده‌های کاهش نرخ تورم، این نرخ هم‌واره روندی صعودی را طی کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,