Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
نگاهی به لایحه جرایم اینترنتی و تاثیر آن بر کاربران اینترنت

«تعیین مصادیق جرایم اینترنتی گامی به سوی قانونی کردن سانسور»

2009 December 31

سام شریف/ رادیو کوچه

هم‌زمان با حوادث پس از انتخابات ایران و اخراج خبرنگاران نقش ایترنت و فضای مجازی در پوشش اخبار مربوط به اعتراضات ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد به طوری که بار دیگر لایحه «جرایم اینترنتی» و اجرایی شدن آن سرعت بیشتری به خود گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قانون جرایم رایانه‌ای دهم تیرماه امسال از سوی محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران برای اجرا به نهادهای حکومتی ابلاغ شد. این درحالی‌است که قوه قضاییه آذرماه سال گذشته، یعنی پیش از ابلاغ این قوانین، دادسراهای ویژه جرایم رایانه‌ای را راه‌اندازی کرده‌بود.

20091231-soc-internetcrime

فیلترینگ سایت‌هایی که محتوای آن‌ها در زمره جرایم اینترنتی قرار می‌گرفت تا پیش از این تحت نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با سرپرستی وزارت اطلاعات فعالیت می‌کرد. اما در 9 دی‌ماه مصادیق جرایم اینترنتی و هم‌چنین کمیته مسوول تعیین این مصادیق توسط دادستانی کل کشور اعلام شد. «عبدالصمد خرم آبادی» دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در باره اعضای این کمیته گفت : «اعضای کارگروه مرکب از وزارت‌خانه‌های ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات، ناجا، صدا و سیما و.. در راستای وظایف و مأموریت‌های ذاتی خود مکلف به ایجاد سامانه رصد فضای مجازی در دستگاه متبوع خود بوده و هم‌چنین کلیه ارایه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی نیز مکلف خواهند بود، چنانچه با یکی از مصادیق مصرحه در این فهرست مواجه شدند، بلافاصله مراتب را به دبیرخانه مستقر در دادستانی کل کشور اعلام کنند.»

وی در ادامه افزود: «دبیرخانه کارگروه با بررسی گزارشات واصله نسبت به مجرمانه بودن یا نبودن، تصمیم نهایی را اتخاذ و در صورت احراز محتوای مجرمانه نسبت به پالایش (فیلتر) اقدام خواهد کرد و مراتب توسط دبیرخانه به مراجع قضایی ذیربط جهت تعقیب کیفری مقتضی اطلاع داده خواهدشد.»

اما موضوعی که بسیار بحث‌برانگیز شد مصادیق جرایم اینترنتی بود که حوزه بسیار گستره‌ای را شامل می‌شد و به گفته بسیاری از مخالفان هر نوع انتقادی در حوزه این جرایم قرار می‌گرفت.

در همین راستا با یکی از وبلاگ نویسان ایرانی گفت‌و گو کردیم او که نخواست نامش گفته شود در مورد این لایحه گفت: «ببنید ما بارها و بارها شاهد گرفتن وبلاگ نویس‌ها بوده‌ایم اما چیزی که بسیار آزار‌دهنده است برخورد سلیقه‌ای برای فیلترینگ سایت‌هاست و باز بدتر از آن هرگونه انتقادی به مثابه جرم محسوب می‌شود. شما اگر نگاهی به مصادیق تعیین شده بیاندازید می‌بینید که این مصادیق در 3 بخش محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی و محتوا علیه مقدسات اسلامی و محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی تدوین شده و جالب که این مصادیق از اهانت به آیت‌اله خمینی و رهبری شروع می‌شود و نوشتن برعلیه قانون اساسی و تبلیغ به نفع احزاب وگروه‌های مخالف اسلام وحتی نقل قول از گروه‌‌های اپوزیسیون را دربر‌می‌گیرد تا توزیع فیلترشکن و دادن لینک‌های سایت‌های ممنوع. در واقع می‌توان گفت این لایحه قانونی‌کردن سانسور است.»

مشکل عمده دیگری که وجوددارد این است که نظارت و فیلترینگ تنها به حوزه سیاست و مسایل سیاسی محدود نمی‌شود و محتویات فرهنگی و هنری را نیز دربرمی‌گیرد

مشکل عمده دیگری که وجوددارد این است که نظارت و فیلترینگ تنها به حوزه سیاست و مسایل سیاسی محدود نمی‌شود و محتویات فرهنگی و هنری را نیز دربرمی‌گیرد در یکی از مصادیق مجرمانه آمده‌است: «معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز یا عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

در همین راستا می‌توان به بازداشت ومحکومیت «امیرصادق میرصیافی» نویسنده وبلاگ فرهنگی روزنگار در 12 آبان 87 اشاره کرد که به دو سال زندان محکوم شد و در روزهای پایانی سال گذشته در زندان اوین درگذشت. چندی پیش نیز مجتبی سمیع‌نژاد از وبلاگ‌نویس‌های ایرانی در مصاحبه با واشنگتن تایمز با انتقاد از لایحه جرایم اینترنتی گفت:«با تصویب لایحه‌ی جرایم رایانه‌یی در سال گذشته وبلاگ‌نویسان ایرانی با خطرات جدی روبه‌رو هستند. در این لایحه وبلاگ‌نویسی در ردیف جرایم خطراناکی هم‌چون سرقت مسلحانه ، راهزنی، تجاوز و… قرار داده شده‌است و حکم‌های در نظر گرفته برای آن در حد اعدام است. نکته‌ی مورد بحث این لایحه این است که در مورد وبلاگ‌نویسان بسیار مبهم حرف زده شده‌است و هر وبلاگ‌نویس سیاسی و آزادی‌خواهی می‌تواند در آن جای گیرد.»

درحالی که کاربران ایترنت و فعالان عرصه‌های مجازی امروز در ایران از پایین  بودن فیلترینگ و پایین بودن سرعت اینترنت و گاه قطع آن دست و پنجه نرم می‌کنند با تعیین مصادیق جرایم اینترنتی گام جدیدی درجهت اعمال محدودیت‌های بیشتر برعلیه آن‌ها برداشته می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,