Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
مجله خبری تاجیکستان،

«تاجیکستان از روسیه خواست تا به منافع‌اش ارج بگزارد»

2012 April 18

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

رییس جمهوری تاجیکستان «امام علی رحمان» از دولت روسیه خواست در عوض احترام «دوشنبه» به منافع «مسکو» روسیه باید به منافع این کشور آسیای مرکزی نیز ارج بگذارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او که در رسم افتتاح نمایندگی یک دانش‌گاه مسکو در دوشنبه صحبت می‌کرد گفت «تاجیکستان یگانه کشور است که روسیه در قلمروش بیش از همه انشاعات مهم استراتژیک از جمله بزرگ‌ترین پای‌گاه نظامی و مرکز نظرات کیهانی «آکنا»را دارد.»

اما به گفته آقای رحمان بر خلاف این رسانه‌های روسیه و برخی‌ از سیاست‌مداران این کشور مناسبت‌های میان تاجیکستان و روسیه را تحریف می‌کنند. وی از فرستاده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور کشورهای پساشوروی خواست تا همه حرف‌های اورا به رهبریت خود برساند. رییس جمهوری تاجیکستان افزود این گلایه از «برادر بزرگ» نیست بلکه طلب است که مناسبت‌های تاجیکستان و روسیه واقع‌بینانه بررسی شوند.

«امام علی رحمان» گفت تاجیکستان همیشه در کنار شریک استراتژیک خود بوده است و دومی هم باید در روز‌های وزنین در کنار تاجیکستان باشد.

«ساختمان بنای نو سفارت ایران در دوشنبه»

سفیر ایران در دوشنبه «علی‌اصغر شعردوست» و نماینده وزارت خارجه تاجیکستان خشت اول ساختمان بنای جدید سفارت ایران را گذاشتند. کارهای ساختمانی این بنارا شرکت ایرانی «مهرآباد» بر عهده دارد و انتظار می‌رود این بنا تا یک سال دیگر ساخته و مورد استفاده قرار بگیرد.

علی‌اصغر شعردوست در این مراسم از روابط تنگاتنگ تاجیکستان و ایران حرف زده و گفت این دو کشور هم‌زبان بهترین مرحله روابط را پس سر می‌کنند. بنای نو سفارت ایران در تاجیکستان در نزد سفارت افغانستان، آلمان و روسیه بنیاد خواهد یافت. برای بنیاد این بنا شهرداری «دوشنبه» حدود ۹ هزار متر مربع زمین اختصاص داده است.

«بعد از دو هفته مذاکرات ازبکستان انتقال گاز را از سر گرفت»

بعد از دو هفته مذاکرات ازبکستان انتقال گاز به تاجیکستان را از سر گرفته است. مقامات رسمی تاجیکستان می‌گویند بنا به قرارداد جدیدی که میان این دو کشور همسایه امضا شد، تا آخر سال جاری میلادی انتقال ۱۵۵ ملیون متر مکعب گاز ازبکستان به تاجیکستان در نظر است.

بر اساس این قرارداد تاجیکستان برای هر هزار متر مکعب گاز ۲۶۴ دلار پرداخت خواهد کرد. اما مقامات می‌گویند این نرخ در دوام سال با تغییر نرخ در بازار جهانی عوض خواهد شد.

قطع انتقال گاز از اول ماه آوریل اقتصاد تاجیکستان را با خطر روبه‌رو ساخت و برخی‌ از کارخانه‌های مهم کشور از جمله کارخانه «سیمان تاجیک» از فعالیت بازماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,