Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری،

«شکست سارکوزی در دور نخست انتخابات فرانسه»

2012 April 23

خبر / رادیو کوچه

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری کنونی و فرانسوا اولاند، رقیب اصلی او، در دور دوم این انتخابات که روز ششم ماه مه برگزار می‌شود، با یک‌دیگر رقابت خواهند کرد.

در انتخابات روز یک‌شنبه، 22 آوریل، نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری فرانسه تنها 27.3 درصد رای‌های انتخابات ریاست‌جمهوری را به خود اختصاص داد، در حالی که فرانسوا اولاند توانست 28.6 درصد آرا‌ را از آن خود کند.

هم‌چنین این نخستین بار است که یک رییس‌جمهوری فرانسه در اولین دور انتخابات ریاست‌جمهوری از رقیب خود عقب می‌افتد.

مارین لوپن، نامزد راست افراطی در این رقابت‌ها نیز در جای‌گاه سوم قرار گرفته است.

او توانست 18 درصد آرا را به دست آورد که بیش‌ترین سهمی است که حزب ملی راست افراطی تاکنون توانسته است در یک انتخابات به خود اختصاص دهد.

به دنبال پیروزی آقای اولاند با فاصله‌ای اندک از نیکلا سارکوزی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری، تحلیلگران گفته‌اند که آقای سارکوزی در شرایط کنونی برای آن که هم‌چنان رییس‌جمهوری فرانسه بماند، ناگزیر خواهد بود به حزب راست افراطی روی بیاورد و از حامیان خانم لوپن بخواهد که به او رای بدهند.

گفتنی است نگرانی رای‌دهندگان نسبت به رشد کند اقتصادی و افزایش بی‌کاری در فرانسه، باعث شده است انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تحت‌تاثیر مسایل اقتصادی باشد.

بیش از 80 درصد افراد واجد شرایط در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در روز یک‌شنبه، شرکت کردند.

از سویی دیگر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آقای اولاند می‌تواند به راحتی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه برنده شود.

در صورت پیروزی، آقای اولاند اولین رییس‌جمهوری چپ‌گرای فرانسه از زمان فرانسوا میتران، رییس جمهوری فرانسه در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵ میلادی، خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

«آغاز دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,