Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
چهارم اردی‌بهشت-بیستم و دوم آوریل

«تقویم تاریخ چهارم اردی‌بهشت»

2012 April 23

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1616میلادی– امروز تاریخ تولد و هم‌چنین درگذشت «ویلیام شکسپیرـ ( William Shakespeare) شاعر و نمایش‌نامه‌نویس انگلیسی که وی را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند «برد آون» لقب ویلیام شکسپیر است که به دلیل محل تولدش در آون انگلیس به این نام شناخته می‌شود. شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازی‌گر و نمایش‌نامه‌نویس منحصر به فرد است و برخی او را بزرگ‌ترین نمایش‌نامه‌نویس تمام دوران می‌دانند اما بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است.

دو چکامه‌ای که شکسپیر در سال‌های ۱۵۹۳ و ۱۵۹۴ به چاپ رساند اشعار او زودتر از نمایش‌هایش چاپ شدند همین‌طور باید گفت که بیش تر غزل‌های وی باید در این سال‌ها نوشته شده باشند و نمایش‌های او پس از سال ۱۵۹۴ نمایان شده‌اند و او به طور کلی هر دو سال یکی را ارایه نمود که هریک شامل سرود و آهنگ‌هایی بسیار زیبایی می‌شدند.

جسد او را دو روز پس از مرگش در کلیسای مقدس ترینتی به خاک سپردند. او قطعه‌ای ادبی نیز برای روی سنگ قبر خود گفته که بر روی آن حک شده‌است: به خاطر حضرت مسیح از کندن خاکی که این‌جا را احاطه کرده خودداری کن، خجسته باد کسی که این خاک را رها کند و نفرین باد کسی را که استخوان‌های مرا بردارد. از مهمترین آثار او اتلو، مکبث، هملت، ژولیوس سزار، رومئو و ژولیت، تاجر ونیزی، شاه لیر،رویای شب نیمه تابستان، هنری ششم، دو نجیب‌زاده ورونایی، ریچارد سوم، تیتوس آندرونیکوس

کینگ جان، ریچارد دوم، هنری چهارم، کمدی اشتباهات، هیاهوی بسیار برای هیچ، هنری پنجم، تروئیلوس و کریسدا، آنتونیوس و کلئوپاترا، تیمون آتنی، پریکلس، کوریولانوس، حکایت زمستان، هنری هشتم، رام کردن زن سرکش

اشعار غنایی شکسپیر نیز از شاه‌کارهای شعر و ادبیات انگلیسی است. از آن جمله می‌توان به منظومه‌های مجموعه غزلیات شکسپیر، ونوس و آدونیس، زائر پرشور اشاره کرد.

1984 میلادی- دانش‌مندان ویروس «ایدز» را کشف کردند. ایدز (AIDS) به معنی نشان‌گان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیش‌رونده و قابل پیش‌گیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است، که باعث تخریب جدی دست‌گاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت‌طلب است که یک بدن سالم عمومن قادر به مبارزه با آن‌هاست و در نهایت پیش‌رفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری‌های پولمونیت و سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است. ویروس اچ‌آی‌وی از راه‌های انتقال خونی، انتقال عمودی، انتقال جنسی، ممکن است از یک فرد مبتلا به یک فرد سالم منتقل شود.

1305 خورشیدی- «رضا پهلوی» طی مراسمی در کاخ گلستان تاج‌گذاری کرد.

نمایندگان مجلس پنجم شورای ملی در ۹ آبان ۱۳۰۴ خورشیدی ماده واحده‌ای را مطرح کردند که به موجب آن «احمدشاه» از سلطنت خلع شد و حکومت موقت «در حدود قانون اساسی و قوانین موضوعه مملکتی به رضا پهلوی» سپرده و «تعیین تکلیف حکومت قطعی» به مجلس «موسسان» و بعد هم در ۲۱ آذر ۱۳۰۴، سلطنت ایران به «رضا پهلوی» واگذار شد. در بیست و چهارم آذر ۱۳۰۴ خورشیدی، رضا پهلوی در مجلس موسسان حاضر شد و با ادای سوگند به قرآن رسمن به عنوان شاه پهلوی وظایف پادشاهی را به عهده گرفت و مراسم تاج‌گذاری وی در چنین روزی انجام شد.

سلطنت رضا شاه پایان فرمان‌روایی قاجاریان و آغاز دوران حکومت پهلوی بود که با انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به پایان رسید.

—————————————————

از دیگر روی‌دادهای مهم امروز

1731 میلادی- «دانیل دفو» (Daniel Defoe) نویسنده انگلیسی درگذشت. به خاطر معروف‌ترین اثرش، رمان «رابینسون کروزوئه» به او لقب «پدر رمان انگلیسی» را داده‌اند. وی به غیر از فعالیت در زمینه نویسندگی، یک تاجر، مامور اطلاعاتی و ژورنالیست نیز بود.

 1915 میلادی- همه ساله چنین روزی به عنوان روز کشته‌شدگان در ارمنستان گرامی داشته می‌شود. دولت عثمانی برنامه کشتار ارمنیان حاضر در این کشور را با تبعید شمار کثیری از ارمنیان آغاز کرد‌. و با در نظر گرفتن موقعیت جنگی جهان در دوران جنگ جهانی نخست به  بهانه تامین امنیت و حفظ جان ارمنیان، خواستار تجمع صدها هزار مرد، زن و کودک در نقاطی دور از جبهه‌های جنگ شد‌. تبعید ارمنیان با این شیوه به آوارگی و کشتار  یک ونیم میلیون ارمنی در این کشور انجامید .

1916 میلادی- در چنین روزی اعتراض گسترده مردم ایرلند برای کسب آزادی از دولت انگلستان پس از جای‏گزینی ارتش جمهوری‏خواه «شین‌فین» (Sinn Féin)، به جای نهضت خودمختاری آغاز شد که جنگ‏های شدید فرقه‏ای میان پروتستان‏ها و کاتولیک‏ها را در پی داشت.

1319 خورشیدی- نخستین فرستنده رادیویی ایران درشهر تهران آغاز به‌کار کرد.

منبع :

ریسمون

ویکی پدیا فارسی، انگلیسی

بی‌بی‌سی تایمز

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,