Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
پس‌نشینی تند

«بنایی از تار عنکبوت»

2012 April 23

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

چند روزی است که مقامات بلندپایه‌ی نظامی و سیاسی در جمهوری اسلامی، از رمزگشایی «پهباد» سرنگون شده در ایران و شروع ساخت نمونه‌های آن سخن می‌گویند. این که چه چقدر این گنده‌گویی‌ها نزدیک به حقیقت است بحث این گفتار نیست. اگر تمامی این ادعاها را برای تولید سلاح، نرم‌افزار و سخت‌افزار نظامی بپذیریم، باز هم در نهایت چیزی عوض نخواهد ‌شد. کافیست که اندکی تامل کنیم و به خبر دیگری که در روزهای گذشته و به سبب آن نام ایران در دنیا بر سر زبان‌ها افتاد توجه کنیم. یک دیپلمات ارشد ایرانی در «برزیل» به سبب تعرض جنسی به چند دختر نوجوان در استخر بازداشت و چند ساعت بعد از ترس مجازات به سرعت از این کشور خارج شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از دوستان که مدتی در دفتر ازدواج و طلاق به عنوان کارآموز مشغول به کار بود نقل می‌کرد که روزی زوج جوانی به هم‌راه چند نفر از اعضای خانواده‌شان برای ثبت ازدواج به دفتر ما آمدند. پس از انجام عقد و هنگام خروج، ناگهان از راه‌روی ساختمان سر و صدایی بلند شده و دعوایی سر می‌گیرد. جریان از این قرار بوده که مرد که نتوانسته است جلوی خودش را بگیرد با دست باسن خانم را در همان راه‌رو لمس کرده است و برادر زن هم صحنه را دیده و خلاصه کار به زد و خورد ختم شده بود. گرچه که این ماجرا در ظاهر مضحک و خنده‌دار به نظر می‌آید اما در حقیقت امر، واقعیتی است دردناک و تنها مشتی است از  نمونه‌ی هزارها هزار بیمار و بیماری جنسی که در زیر پوست جامعه‌ی ریاکار ما پنهان شده است. صدها هزار دختر و پسر جوان و یا حتا میان‌سال، در حالی وارد زندگی مشترک می‌شوند که نه تنها هیچ تجربه‌ی قبلی از رابطه‌ی جنسی ندارند بلکه وجودشان پر است از عقده‌های روانی که به سبب محرومیت از این موضوع در وجودشان انباشته شده است. نگون‌بختانه باید گفت که آن درصدی هم که تجربه‌هایی دارند یا آن‌ها را از طریق ارتباط با روسپیان و زنان خیابانی به دست آورده‌اند و یا از طریق تماشای فیلم‌های پورنو، که در حقیقت داشته‌هایی خطرناک هستند تا مفید به حالشان. اگر بخواهیم بی‌طرفانه و جدا از وجه‌ی تحقیرآمیز برای ایران و ایرانی به ماجرای اخیر در «برزیل» بنگریم، باید بگوییم که آن کاردار نیز به عنوان فردی پرورش یافته در همین ساختار مذهبی و سنتی جامعه‌ی ما، در نوع خودش یک بیمار جنسی و قربانی شرایط موجود محسوب می‌شود. مگر نه این‌که سال‌هاست که هر روزه درباره‌ی رفتارهایی به مراتب زشت‌تر و به مراتب فاجعه‌آمیزتر از این که از هموطن‌هایمان در «دبی» و «تایلند» و «ترکیه» سرزده است می‌شنویم و صدایمان هم درنمی‌آید.

با کنار هم قرار دادن این دو موضع می‌توان به نتایج غم‌انگیزی رسید. بسیاری از نظام‌ها در دنیا از قدرت‌های عظیم نظامی و امنیتی برخوردار بوده‌اند. شمار فراوانی از حکومت‌های اروپای شرقی سابق از این جمله‌اند. اما واقعیت این است که این توانایی‌ها ممکن است تا برای حاکمان این کشورها نیم‌چه حاشیه‌ی امنیتی ایجاد کند، اما برای مردم امنیت و آرامشی به بار نخواهد آورد. جامعه‌ی ما درگیر مشکلات ریز و درشت اجتماعی، اقتصادی و روانی است که بیماری‌های جنسی فقط بخش کوچکی از آن است. جمهوری‌اسلامی و حاکمانش ممکن است با ساخت چند بمب و هواپیمای بدون سرنشین و یا دستیابی به بمب هسته‌ای و تهدید دیگران، بتوانند چند صباحی بیش‌تر بر کشور حکومت کنند، اما وقایعی از نوع افتضاح اخلاقی سفارت ایران در «برزیل» که نشان از یک جامعه‌ی منحط اخلاقی دارد را با هیچ دارویی نمی‌شود درمان کرد. این مشکلات بالاخره روزی و در بستری که بروزش را فراهم کند، هم‌چون یک دمل چرکین به شکل فاجعه‌باری سرباز خواهد کرد و گند و کثافتش تمام جامعه را فرا خواهد گرفت. یکی از فرمانده‌هان وطن‌پرست نیروی انتظامی تعریف می‌کرد روزی که اطراف تهران با زلزله‌ای لرزیده بود، تمام نیروهای نظامی و انتظامی به حال آماده‌باش درآمده بودند، او می‌گفت بزرگ‌ترین ترس مسوولین از تجاوزها و دزدی‌های بود که ممکن بود هر لحظه و با اندکی سست شدن امنیت، تمام جامعه را فرابگیرد. جامعه‌ی به ظاهر استوار ما، شوربختانه از تارهای عنکبوت بنا شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,