Saturday, 18 July 2015
02 December 2023

«خبرهای بیست و سوم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 23

پس از برگزاری دادگاه در اسفند 90،

«اتهام فساد فی‌الارض و حمل سلاح به برخی دراویش کوار»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه منسوب به دراویش گنابادی، 17 تن از دراویش نعمت‌الهی در دادگاه انقلاب به محاربه و فساد فی‌الارض و حمل سلاح غیر‌مجاز متهم شده‌اند.

به گزارش سایت مجذوبان نور، در پی این اتهامات در اسفند گذشته برای ۱۷ تن از این دراویش گنابادی در شعبه ۱۰۱ جزایی دادگاه عمومی جزایی کوار به ریاست قاضی همتی دادگاهی برگزار شد.

طبق این گزارش‌، اتهام کاظم دهقان، حمیدرضا آرایش، محمد‌علی دهقان، امیر‌حمزه دهقان، محسن اسماعیلی، ابوذر ملک‌پور، بهیار رجبی، سید‌ابراهیم بهرامی، محمد‌علی شمشیر‌زن، محمد‌علی صادقی همگی دایر بر محاربه و مفسد فی‌الارض و حمل سلاح غیر‌مجاز و هم‌چنین اتهام غلامعلی بیرمی، امید‌علی اکبری‌تبار، مهرداد کشاورز، محمد آرایش، عبدالرضا آرایش، منوچهر زارع و امان چراغی همگی دایر بر حمل سلاح غیر مجاز عنوان شده است.

در این جلسه به موجب رای قاضی پرونده، رسیدگی به اتهامات این پرونده را خارج از اختیارات ذاتی و صلاحیت دادگاه اعلام کرده و رسیدگی و اتخاذ تصمیم را به دادگاه انقلاب شیراز واگذار کرده است.

یاد‌آوری می‌‌شود، از شهریور سال گذشته پس از درگیری‌هایی میان دراویش گنابادی در شهرستان کوار و افرادی موسوم به لباس شخصی و نیروهای امنیتی، تعدادی از دراویش بازداشت، مجروح و یک نفر از آن‌ها نیز جان‌ باخته است.

گفتنی است ‌هم‌چنان بیش از ۲۰ درویش در این مدت در بازداشت بوده‌اند.

………………………………………….

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری،

«شکست سارکوزی در دور نخست انتخابات فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری کنونی و فرانسوا اولاند، رقیب اصلی او، در دور دوم این انتخابات که روز ششم ماه مه برگزار می‌شود، با یک‌دیگر رقابت خواهند کرد.

در انتخابات روز یک‌شنبه، 22 آوریل، نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری فرانسه تنها 27.3 درصد رای‌های انتخابات ریاست‌جمهوری را به خود اختصاص داد، در حالی که فرانسوا اولاند توانست 28.6 درصد آرا‌ را از آن خود کند.

هم‌چنین این نخستین بار است که یک رییس‌جمهوری فرانسه در اولین دور انتخابات ریاست‌جمهوری از رقیب خود عقب می‌افتد.

مارین لوپن، نامزد راست افراطی در این رقابت‌ها نیز در جای‌گاه سوم قرار گرفته است.

او توانست 18 درصد آرا را به دست آورد که بیش‌ترین سهمی است که حزب ملی راست افراطی تاکنون توانسته است در یک انتخابات به خود اختصاص دهد.

به دنبال پیروزی آقای اولاند با فاصله‌ای اندک از نیکلا سارکوزی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری، تحلیلگران گفته‌اند که آقای سارکوزی در شرایط کنونی برای آن که هم‌چنان رییس‌جمهوری فرانسه بماند، ناگزیر خواهد بود به حزب راست افراطی روی بیاورد و از حامیان خانم لوپن بخواهد که به او رای بدهند.

گفتنی است نگرانی رای‌دهندگان نسبت به رشد کند اقتصادی و افزایش بی‌کاری در فرانسه، باعث شده است انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تحت‌تاثیر مسایل اقتصادی باشد.

بیش از 80 درصد افراد واجد شرایط در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در روز یک‌شنبه، شرکت کردند.

از سویی دیگر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آقای اولاند می‌تواند به راحتی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه برنده شود.

در صورت پیروزی، آقای اولاند اولین رییس‌جمهوری چپ‌گرای فرانسه از زمان فرانسوا میتران، رییس جمهوری فرانسه در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵ میلادی، خواهد بود.

 ………………………………………….

پس از بازداشت در زنجان،

«انتقال نرگس محمدی به بند زندانیان سیاسی زن در اوین»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، نرگس محمدی، وکیل دادگستری، پس از بازداشت در زنجان از سوی اداره اطلاعات این شهر، به بند زنان سیاسی زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، انتقال نرگس محمدی به زندان در شرایطی صورت می‌گیرد که همسرش، نقی رحمانی، در خارج از ایران به‌سر می‌برد و مسوولیت فرزندانشان برعهده خانم محمدی است.

شایان ذکر است نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که به شش سال حبس تعزیری قطعی محکوم شده بود، روز شنبه برای اجرای حکم فراخوانده و زندانی شد.

 ………………………………………….

به دلیل درخواست غرامت از سوی اسراییل،

«لغو معامله گازی مصر با اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های مصری روز دوشنبه، 23 آوریل، اعلام کردند که موافقت‌نامه‌ عرضه گاز طبیعی به اسراییل را لغو کرده‌اند.

اسراییل حدود 40 درصد گاز مورد نیازش را از مصر وارد و از آن برای تولید برق استفاده می‌کند.

این خبر درحالی اعلام می‌شود که خط لوله انتقال گاز میان دو کشور پس از سقوط حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، هدف حملات متعدد خراب‌کارانه قرار گرفته است.

یووال استاینیتز وزیر دارایی اسراییل گفت که این اقدام «باعث نگرانی جدی» است و موافقت‌نامه‌های صلح میان دو کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مصر اولین کشور خاور میانه بود که در سال ۱۹۷۹ با اسراییل پیمان صلح امضا کرد و معامله عرضه انرژی یکی از بخش‌های کلیدی توافقات میان دو کشور بوده است.

شرکت گاز طبیعی مصر در بیانیه‌ای اطلاع داد که به عرضه گاز پایان می‌دهد چون شرایط قرارداد نقض شده است.

در مقابل شرکت اسراییلی خریدار گاز گفت تلاش برای قطع گاز را «غیرقانونی» می‌داند و خواستار عقب‌نشینی از آن شد.

شرکت اسرائیلی «امپل» خواستار داوری بین‌المللی برای گرفتن غرامت به خاطر قطع مکرر جریان گاز به علت حملات در صحرای سینا در شمال شرقی مصر شده است.

………………………………………….

دبیر هیت منصفه مطبوعات ایران:

«دولت خبرگزاری‌ها را به خاطر تحریم محدود کرد»

خبر / رادیو کوچه

در پی صدور مصوبه جدید دولت جمهوری اسلامی در حوزه رسانه‌ها، دبیر هیت منصفه مطبوعات اقدام دولت را به دلیل «شرایط اضطراری و تحریم» خوانده و گفته که این اقدام دولت برای «دفاع از خود در برابر جنگ دیجیتالی» بوده است.

دولت روز شنبه دوم اردی‌بهشت متن مصوبه‌ای را منتشر کرد که در آن تاکید شده بود خبرگزاری‌ها موظف شده‌اند که «منابع اخبار» خود را درج کنند و «نقل آن قسمت از اخبار، مطالب یا تصاویر نشریات و خبرگزاری‌ها که موجب توقیف، لغو پروانه یا پالایش (فیلتر) شده، توسط خبرگزاری ممنوع است.»

به گزارش مهر، علی‌اکبر کساییان، اظهار داشت: «اگر در شرایط تحریم نبودیم و مملکت در شرایط عادی به سر می‌برد، دولت لازم بود فقط مجری قوانین مجلس باشد و در مورد رسانه‌ها می‌باید مو به مو قانون مطبوعات را اجرا می‌کرد ولی امروز در شرایطی هستیم که تحریم‌ها و تهدید به جنگ ما را محاصره کرده است.»

این مصوبه با واکنش تند خبرگزاری‌ها رو‌به‌رو شده که معتقدند دولت با تصویب آن می‌خواهد مانع از اطلاع رسانی شود؛ اما آقای کساییان فضای موجود را فضای جنگ توصیف کرده و می‌گوید که «در چنین شرایط اضطراری ای دولت می تواند چنین مصوبه ای را ابلاغ کند ولی در شرایط عادلی باید صبر کند تا قانون جامع رسانه‌ها در مجلس به تصویب برسد.»

در پی انتشار این مصوبه، رسانه فارس، منسوب به سپاه پاسداران اعلام کرد که این مصوبه با قانون مطبوعات مغایر است و به همین دلیل «دادخواستی را علیه این آیین‌نامه به دیوان عدالت اداری ارایه خواهد داد.»

به عقیده این رسانه مصوبه دولت مغایر بخشی از قانون مطبوعات است چون «از این پس خبرگزاری‌ها نخواهند توانست اخباری را که از نهادهای رسمی مختلف دولتی و غیر‌دولتی کسب می‌کنند، اما نهادهای مربوطه تمایلی به انتشار آن‌ها ندارند و اجازه رسمی انتشار نمی‌دهند، روی خروجی خود بفرستند.»

خبرگزاری‌ها می‌گویند که دولت به دنبال «محدود کردن رسانه‌ها منتقد» است و برای همین سعی دارد تا با ملزم کردن خبرگزاری‌ها به درج منابع خبری خود، رسانه‌ها را به روابط عمومی سازمان‌های دولتی تبدیل کند.

………………………………………….

پس از افتخارات جدایی نادر از سیمین،

«فیلم ایرانی آینه‌های روبه‌رو برنده جایزه جشن‌واره واشنگتن»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه یک‌شنبه، 22 آوریل، فیلم «آینه‌های روبه‌رو» با کارگردانی نگار آذربایجانی برنده جایزه سیرکل (circle) جشن‌واره فیلم واشینگتن شده است.

این جایزه در طی مراسمی در سفارت فرانسه در واشینگتن دی‌سی به فرشته طائرپور، تهیه‌کننده، این فیلم اهدا شد.

خانم طائرپور پس از تشکر از تماشاچیان اعلام کرد: «خیلی خوشحالم که برگ تازه‌ای به کتاب جوائز سینمای ایران که هم‌اکنون بر روی جلد آن فیلم «جدایی نادر از سیمین» قرار دارد، اضافه شده است.»

خانم طائرپور ادامه داد: «چنین استقبالی از فیلم نشان می‌دهد که فیلم‌هایی که از زاویه دید یک جامعه و فرهنگ نسبتن مذهبی و سنتی نسبت به یک موضوع روز و ملتهب جهانی ساخته می‌شوند، می‌توانند مخاطبین غیر‌ایرانی را هم به خود جذب کنند.»

فیلم آینه‌های روبه‌رو درباره دو زن که یکی قصد تغییر جنسیت دارد و دیگری در غیاب شوهر زندانیش مسافر کشی می‌کند، ساخته و تهیه شده است.

این فیلم با وجود بردن شش جایزه، از جمله جایزه فستیوال فیلم فجر سال گذشته، هنوز در ایران پخش نشده است.

قرار است این فیلم به ۵ فستیوال بین‌المللی دیگر هم راه پیدا کند.

………………………………………….

لیگ برتر فوتبال ایران،

«تراکتورسازی با تساوی استقلال امیدوار به قهرمانی»

خبر / رادیو کوچه

در روز پایانی از هفته سی‌و‌یکم رقابت‌های لیگ بر‌تر باش‌گاه‌های فوتبال در ایران، روز یک‌شنبه، 22 آوریل، چهار دیدار هم‌زمان برگزار شد و سپاهان صدرنشین با برتری مقابل فولاد، موقعیت خود را در رتبه نخست جدول تثبیت کرد.

در این دیدارها که مدعیان حضور در رقابت‌های جام قهرمانان باش‌گاه‌های آسیا حضور داشتند، تیم سپاهان اصفهان توانست دو بر یک برابر فولاد خوزستان به برتری دست یابد و صدرنشینی خود را تثبیت کند.

استقلال با توقف مقابل تیم انتهای جدولی شاهین در رده دوم باقی ماند. این دو تیم پس از نود دقیقه تلاش به تساوی یک بر یک رضایت دادند.

تراکتورسازی نیز با یک گل از سد راه آهن گذشت و با استقلال، هم‌امتیاز شد اما به دلیل تفاضل کم‌تر در رتبه سوم جدول ایستاد.

ذوب آهن اصفهان و داماش گیلان نیز به تساوی بدون گل رسیدند.

در قعر جدول سقوط مس سرچشمه قطعی شده اما تعیین وضعیت دو تیم دیگر سقوط کننده ممکن است به هفته آخر کشیده شود. شهرداری تبریز، شاهین بوشهر، راه آهن و ملوان بندرانزلی بیش از بقیه تیم‌ها در معرض خطر سقوط به دسته اول قرار دارند.

 ………………………………………….

مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی:

«تخلیه اطلاعاتی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی»

خبر / رادیو کوچه

برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که داده‌های یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که سال گذشته در این کشور ساقط شد را استخراج کرده است که از جمله شامل اطلاعات مورد استفاده هواپیما برای تجسس در مورد محل اقامت اسامه بن‌لادن پیش از مرگ او می‌شود.

به گزارش ایرنا، این مقام‌ها هم‌چنین افزود‌ه‌اند که در حال ساختن نمونه‌ای از این هواپیما هستند.

یک سناتور آمریکایی در واکنش به خبر ساخت نمونه‌ای از هواپیما توسط ایران، آن را یک «بزرگ‌نمایی» توصیف کرده است.

هواپیما در ماه دسامبر گذشته در شرق ایران به زمین افتاد و تصاویری که ایران پس از تصاحب هواپیما ارایه کرد نشان می‌داد که تقریبن هیچ آسیبی ندیده است.

ایران گفته که کنترل این هواپیمای «آر‌.کیو-170سنتینل» از نوع فوق محرمانه مجهز به ابزارهای تجسسی را در آسمانش به عهده گرفته و سالم به زمین نشانده است.

آمریکا می‌گوید که این هواپیما دچار اشکال شد و هر‌گونه ادعایی دایر بر بهره‌برداری ایران از اطلاعات حساس را کم‌رنگ جلوه داده است زیرا می‌گوید تدابیری برای محدود کردن اطلاعات حساس موجود در هواپیمایی از این نوع که در منطقه دشمن پرواز می‌کند اندیشیده شده است.

لئون پانه‌تا وزیر دفاع آمریکا یک بار ارزش فنی هواپیما برای ایران را ناچیز دانست.

از سویی دیگر امیر‌علی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز یک‌شنبه به تلویزیون دولتی این کشور گفت که این هواپیما یک «دارایی ملی» برای ایران است و نمی‌تواند جزییات کامل فنی‌اش را فاش کند.

اما او او گفت که تقریبن هیچ بخشی از هواپیما از چشم کارشناسان ایرانی پنهان نمانده و حتا بخشی از داده‌های پاک‌شده نیز بازیابی شده و رمزهای آن گشوده شده است.

او گفت یکی از ماموریت‌های سابق هواپیما تجسس مجتمع محل زندگی اسامه بن‌لادن رهبر سابق القاعده در پاکستان بوده است.

سردار حاجی‌زاده هم‌چنین گفت که هواپیما در اکتبر 2010 برای «کارهای فنی» به کالیفرنیا منتقل و بعد در ۱۸ نوامبر همان سال به قندهار در افغانستان منتقل شد.

او گفت این اطلاعات را ارایه می‌کند تا به آمریکایی‌ها ثابت کند که ایران «تا چه اندازه به این هواپیما نفوذ کرده است.»

وزارت دفاع آمریکا گفت که در مورد امور اطلاعاتی اظهار‌نظر نمی‌کند.

………………………………………….

در پی خروج نیروهای نظامی آمریکا در سال 2014،

«نهایی‌شدن توافق‌نامه هم‌کاری آمریکا و افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

مذاکره‌کنندگان آمریکایی و افغان موافقت‌نامه هم‌کاری در مورد نقش آمریکا در افغانستان پس از خروج نیروهایش از آن کشور در پایان سال ۲۰۱۴ را نهایی کرده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، پیش‌نویس این موافقت‌نامه که روابط بلندمدت دو کشور را تعریف می‌کند، پس از ماه‌ها مذاکره در کابل پایتخت افغانستان امضا شد.

جزییات این توافق‌نامه که اکنون باید توسط روسای جمهوری دو کشور مرور شود علنی نشده است.

اختلافات جدی در مورد میزان حمایت مالی آمریکا و ناتو از دولت افغانستان پس از خروج نیروهایشان از آن کشور وجود داشته است.

حامد کرزی ربیس جمهوری افغانستان هفته گذشته از آمریکا خواست طی سندی کتبی نسبت به پرداخت حداقل دو میلیارد دلار برای حفظ نیروهای افغان متعهد شود.

موافقت‌نامه روز یک‌شنبه، 22 آوریل، در کابل از سوی رایان کروکر سفیر آمریکا و رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان امضا شد.

انتظار می رود که معاهده نهایی در مورد تامین مالی نیروهای امنیتی افغان در اجلاس سران ناتو در ماه آینده در شیکاگو اعلام شود.

………………………………………….

هشدار کره شمالی به کره جنوبی:

«خاکستر شدن تمامی تاسیسات مهم کره‌جنوبی»

خبر / رادیو کوچه

کره شمالی هشدار داده که واحد عملیات ویژه نظامی این کشور به زودی «اقداماتی بی‌سابقه» را علیه تاسیسات کره جنوبی انجام خواهد داد.

کره شمالی به‌طور مستقیم از رییس جمهوری کره جنوبی و وزیر دفاع این کشور انتقاد کرده و گفته است زمانی که این «اقدامات» آغاز شود، تمامی اهداف کره جنوبی در چند دقیقه به خاکستر تبدیل خواهند شد.

پس از انتقادات گسترده از کره شمالی به دلیل ناموفق بودن پرتاب موشک دوربرد در اوایل ماه جاری، این هشدار از سوی کره شمالی نشان‌دهنده موضع‌گیری شدید این کشور در برابر کره جنوبی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,