Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
پنجم اردی‌بهشت – بیست‌و‌چهارم آوریل

«تقویم تاریخ پنجم اردی‌بهشت»

2012 April 24

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1299 خورشیدی- زادروز «جلیل ضیاءپور» نقاش، استاد دانش‌گاه، پژوهش‌گر و مولف ایرانی است. از او به‌عنوان «پدر نقاشی مدرن ایران» یاد می‌شود.

وی جدا از آن‌که نقاشی پیشرو و پرچم‌دار نهضت نوگرایی بوده‌است، فعالیت‌های پژوهشی گسترده‌ای را نیز در زمینه مردم‌شناسی، بررسی و شناخت زبان، فرهنگ عامه، پوشاک و نقش‌های زینتی مناطق گوناگون ایران داشته‌است که نتایج آن‌ها به‌عنوان کتاب مرجع این رشته از علوم، هم‌اکنون در دانش‌گاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضیاءپور در طول فعالیت هنری و فرهنگی خود، به ایراد بیش از 85 سخن‌رانی، ارایه‌ی بیش از 70 مقاله فرهنگی و هنری، تالیف 28 جلد کتاب در زمینه‌ی پوشاک‏ ایرانیان، هنر، تاریخ و هم‌چنین خلق نزدیک به 40 اثر نقاشی و دو مجسمه پرداخته‌است. او از پایه‌گذاران انجمن هنری «خروس جنگی» بود.

1348 خورشیدی- در شهر پاریس، «فرح پهلوی» به هم‌راهی «آندره مالرو»، «خانه‌ی ایران» را در خیابان «شانز الیزه» افتتاح کرد.

1359 خورشیدی- عملیات «پنجه عقاب» نیروی دلتای آمریکا در طبس، به شکست انجامید.

عملیات «پنجه عقاب» (Operation Eagle Claw) یا «عملیات طبس»، عملیاتی نظامی توسط نیروی دلتای آمریکا برای آزادسازی آمریکایی‌های گروگان‌گرفته‌شده توسط «دانش‌جویان پیرو خط امام» در تهران بود. در پی ناکامی دولت ایالات متحده آمریکا در اعمال فشار سیاسی و اقتصادی برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در تهران که در ماجرای تصرف سفارت آمریکا بازداشت شده بودند، «جیمی کارتر» رییس جمهوری وقت آمریکا، دستور انجام عملیات آزادسازی را صادر کرد. در چنین روزی، هواپیماها و بال‌گردهای آمریکایی، برای آزادی 53 گروگان در تهران، وارد فضای پروازی ایران شدند و سپس در منطقه‌ای دور افتاده در صحرای طبس بدون متوجه شدن نیروهای نظامی ایران، فرود آمدند. اما وقوع طوفان شن در آن شب، موجب برخورد هواپیماهای «سی130» و بال‌گرد‌های «سیکورسکی» شد و 8 تن از نظامیان آمریکایی در این حادثه کشته شدند.

1388 خورشیدی- ماه‌واره‌ی «امید»، در چنین روزی، با جو غلیظ مناطق غربی آمریکای جنوبی و اقیانوس آرام برخورد کرد و به عمر 82 روزه‌ی خود پایان داد.

ماه‌واره‌ی «امید»، نخستین ماه‌واره‌ی ساخت کشور ایران است که تمام تجهیزاتش در سازمان فضایی ایران طراحی و تولید شده‌‌است. ساخت این ماهواره‌ی تحقیقاتی، از 15 اسفند 1384 خورشیدی آغاز گردید و طی 2 سال آماده‌ی انجام تست‌های مشترک شد. این ماهواره بامداد 15 بهمن 1387 و در سی‌امین سال‌گرد پیروزی انقلاب 57، در مدار فضا قرار گرفت.

1927 میلادی- واکسن «ب.ث.ژ» با هدف جلوگیری از بیماری «سل» کشف شد.

1942 میلادی- زادروز «باربارا استرایسند»(Barbra Streisand) ، خواننده و بازی‌گر فیلم و تاتر آمریکایی است. از او هم‌چنین به‌عنوان یک آهنگ‌ساز، لیبرال، فعال سیاسی، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم یاد می‌شود. او برنده‌ی دو جایزه‌ی «آکادمی اسکار»، ۹ جایزه‌ی «گرمی»، چهار جایزه‌ی «امی» و یک جایزه‌ی ویژه‌ی «تونی» است.

1951 میلادی- زادروز «کریستین بوبن» (Christian Bobin)، نویسنده‌ی فرانسوی است.

بوبن پس از تحصیل در رشته‌ی فلسفه، به نویسندگی روی آورد و تا کنون بیش از 30 اثر از او منتشر شده‌است. کودکی، عشق و تنهایی، دست‌مایه‌ی خلق آثار اوست. آثار وی، مانند زنجیر به‌هم پیوسته‌اند، هر یک تصویر دیگری را روشن ساخته و در کنار هم، تابلوی زندگی و افکار نویسنده را شکل می‌دهند. برای او، تجربه‌های ساده‌ی زندگی، دست‌مایه‌ی خلق آثاری عاشقانه‌است. بوبن بیش از آن‌که به مضامین و کلمات اهمیت دهد، به آوا و لحن کلام می‌پردازد، با این حال نوشته‌های او سرشار از اندیشه‌اند، اندیشه‌ای که از زندگی عاشقانه‌اش و از عشقش به زندگی سرچشمه می‌گیرد. می‌گویند برای بوبن، نوشتن، سراییدن آواهاست.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1341 خورشیدی- زادروز «عمادالدین باقی»، تاریخ‌دان، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار ایرانی منتقد جناح اصول‌گرای جمهوری اسلامی است.

1388 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «بیژن ترقی»، شاعر و ترانه‌سرای ایرانی است.

1731 میلادی- «دانیل دفو» (Daniel Defoe) نویسنده‌ی انگلیسی، درگذشت.

1877 میلادی- روسیه علیه ترکیه از طریق رومانی اعلان جنگ کرد.

1970 میلادی- نظام کشور «گامبیا»، به جمهوری تبدیل شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,