Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
درپی استفاده از تکنولوژی علیه مخالفان و معترضان،

«تصویب تحریم‌های تازه علیه دولت ایران و سوریه»

2012 April 24

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 23 آوریل، به وقت واشینگتن، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با هدف عدم دست‌رسی دولت‌های جمهوری اسلامی و سوریه استفاده به تجهیزات ارتباطی پیچیده علیه مخالفان و منتقدان تحریم‌های تازه‌ای را اعلام کرده است.

آقای اوباما گفته است که این دو کشور برای مقابله با مردم کشورهایشان به «استفاده خطرناک از تکنولوژی» روی آورده‌اند.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، «داتک تلکام» برای نظارت و پی‌گرد کاربران ایرانی اینترنت با حکومت جمهوری اسلامی هم‌کاری کرده و اطلاعات افرادی که سعی در دور زدن سانسورهای اینترنتی در ایران داشته‌اند را در اختیار نهادهای امنیتی قرار داده است.

از سوریه نیز سازمان اطلاعات این کشور و علی مملوک، رییس آن، به هم‌راه شرکت دولتی «سوریه تل» در فهرست تحریم‌ها هستند. «سوریه تل» ۵۵ درصد شبکه‌ی تلفن هم‌راه سوریه را در اختیار دارد.

براساس این تحریم ها، اموال و دارایی افراد، موسسات و شرکت‌هایی که آن دسته از تجهیزات ماهواره‌ای، تلفنی و اینترنتی را در اختیار ایران و سوریه می‌گذارند که به این دو دولت در برخورد با مخالفانشان کمک می‌کند، در آمریکا مسدود خواهد شد.

براساس این تحریم ها از ورود این افراد به آمریکا هم جلوگیری می‌شود.

اقدام تازه آقای اوباما، با هدف مقابله با نقض حقوق بشر از طریق استفاده از تکنولوژی‌های پیش‌رفته صورت گرفته است.

این اقدامات علاوه بر دولت های سوریه و جمهوری اسلامی، شرکت‌ها و موسساتی را که با تولید سیستم‌هایی به ردیابی، کنترل، کشتن و شکنجه افراد کمک می‌کنند را شامل می‌شود.

آقای اوباما گفته است: «تکنولوژی‌های پیش‌رفته باید در خدمت شهروندان باشد نه آن‌که برای سرکوب آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.»

در ماه های اخیر گزارش‌هایی درباره نقش شرکت‌های غربی در سرکوب معترضان دموکراسی‌خواه در خاورمیانه منتشر شده است. گفته شده است که شرکت‌هایی از فرانسه و آفریقای جنوبی به حکومت معمر قذافی کمک کردند تا تماس‌های تلفنی و اینترنتی مردم را شنود کند.

بیشتر بخوانید:

«تحریم‌ دو عضو سپاه قدس ایران و شرکت حقوقی»

«تصویب قطع‌نامه اعزام ۳۰۰ ناظر به سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,