Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و چهارم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 24

با شکست سارکوزی در انتخابات فرانسه،

«کاهش ارزش سهام در بازار اروپا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، روز دوشنبه، 23 آوریل، به دنبال شکست نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه در مقابل فرانسوا اولاند، رقیب اصلیش در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ارزش سهام در بازارهای اروپایی کاهش یافته است.

آقای اولاند گفته است که خواهان بررسی و مذاکرات دوباره بر سر توافقات مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مالی حوزه یورو خواهد شد و احتمال پیروزی او در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، نگرانی بازار را به دنبال داشته است.

با مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری کنونی و فرانسوا اولاند، رقیب اصلی او، در دور دوم این انتخابات که روز ششم ماه مه برگزار می‌شود، رقابت خواهند کرد.

………………………………..

وزارت کشور جمهوری اسلامی:

«اعلام زمان تبلیغات مرحله دوم انتخابات مجلس ایران»

خبر / رادیو کوچه

وزارت کشور جمهوری اسلامی که مسوول برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی است، اعلام کرده که تبلیغات نامزدها برای دور دوم انتخابات از سه روز دیگر، پنج‌شنبه، 26 آوریل، به مدت یک هفته آغاز می‌شود.

رییس ستاد انتخابات در ایران می‌گوید که 130 نامزد برای تصاحب 65 کرسی باقی مانده دوره نهم مجلس شورای اسلامی رقابت می‌کنند.

25 کرسی از این 65 کرسی باقی مانده، متعلق به حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر است. این حوزه 30 نماینده در مجلس ایران دارد و تنها تکلیف 5 نفر آن‌ها در مرحله اول روشن شده است.

مرحله دوم نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است روز جمعه 15 اردی‌بهشت برگزار شود.

طبق قانون انتخابات ایران، نامزدهای انتخابات برای پیروزی در مرحله اول باید حداقل یک چهارم کل آرای حوزه انتخابیه خود را به دست آورند.

مرحله دوم انتخابات، ظرف یک ماه پس از اعلام نتایج مرحله اول و تایید‌ صحت انتخابات توسط شورای نگهبان برگزار خواهد شد که پیروزی در آن، با کسب اکثریت نسبی آرا به دست می‌آید.

مرحله اول انتخابات مجلس ایران، روز جمعه دوازدهم اسفند سال گذشته خورشیدی برگزار شد و وزارت کشور ایران آمار شرکت‌کنندگان در مرحله اول آن را بیش از ۶۴ درصد اعلام کرد.

………………………………..

رهبر جمهوری اسلامی خطاب به المالکی:

«خروج آمریکای‌ها از عراق موفقیتی بزرگ است»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در جریان دیدار روز دوشنبه، 23 آوریل، با نوری المالکی، نخست وزیر عراق که در تهران به سر می‌برد، از خروج کامل نظامیان آمریکا از عراق استقبال کرده و آن را «موفقیت بزرگ» خوانده است.

به گزارش مهر، آیت‌اله خامنه‌ای به نوری مالکی اظهار داشت: «اقتدار روزافزون عراق در دنیای عرب و منطقه، مایه خرسندی ایران است.»

نخست وزیر عراق قرار است در سفری دو روزه به ایران با مقام‌های ارشد این کشور دیدار و در خصوص برخی مسایل منطقه، مذاکرات هسته‌ای ایران و تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و بازرگانی گفت‌وگو و مذاکره کند.

گفتنی است مرحله دوم از دور تازه مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 شامل کشورهای بریتانیا، آمریکا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان 23 مه‌ به میزبانی عراق در بغداد، پایتخت این کشور برگزار شود.

………………………………..

در پی حمله اینترنتی،

«تشکیل ستاد بحران در وزارت نفت ایران»

خبر / رادیو کوچه

پس از حمله اینترنتی به سیستم مخابران و اینترنت وزارت نفت جمهوری اسلامی و هم‌زمان با افزایش حملات،‌ در وزارت نفت ایران ستاد بحران تشکیل شده است. هم‌چنین به دنبال این حملات، اینترنت در مناطق عملیاتی نفتی همچون خارگ و قشم و کیش قطع شده است.

به گزارش مهر، به نقل از رییس پدافند غیرعامل این وزارت‌خانه، ستاد بحرانی که روز دوشنبه، 23 آوریل، در وزارت نفت تشکیل شده «در حال برنامه‌ریزی برای خنثا‌سازی این حملات» در فضای مجازی است.

این در حالی است روز یک‌شنبه بعدازظهر رسانه‌های داخلی ایران اعلام کرده بودند حمله سایبری به شبکه اینترنت و مخابرات وزارت نفت کشور «ناکام مانده» است.

در همین حال یک‌ سخن‌گوی وزارت نفت می‌گوید که ویروس این حمله سایبری تا آن‌جا در سیستم اینترنت این وزارت‌خانه نفوذ کرده که «مادربردهای کامپیوترها را سوزانده و برای پاک کردن اطلاعات اقدام کرده است».

اما تاکید کرده است که «از همه اطلاعات نسخه پشتیبانی داشتیم».

روز یک‌شنبه رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند که سیستم اصلی مخابرات و اینترنت وزارت نفت و شرکت ملی نفت در بعدازظهر دچار اختلالاتی شده و به دنبال آن این سیستم با هدف «عدم نفوذ ویروس به سامانه‌ها» توسط مقامات وزارت‌خانه قطع شده است.

در حالی که به گفته «یک مقام مسوول» در وزارت نفت جمهوری اسلامی این حمله سایبری «هیچ خسارتی» به دنبال نداشته،‌ ظاهرن هنوز مشخص نیست که این حملات از کجا، داخل یا خارج کشور، طراحی شده و هدف حمله‌کنندگان چه بوده است.

………………………………..

درپی استفاده از تکنولوژی علیه مخالفان و معترضان،

«تصویب تحریم‌های تازه علیه دولت ایران و سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 23 آوریل، به وقت واشینگتن، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با هدف عدم دست‌رسی دولت‌های جمهوری اسلامی و سوریه استفاده به تجهیزات ارتباطی پیچیده علیه مخالفان و منتقدان تحریم‌های تازه‌ای را اعلام کرده است.

آقای اوباما گفته است که این دو کشور برای مقابله با مردم کشورهایشان به «استفاده خطرناک از تکنولوژی» روی آورده‌اند.

براساس این تحریم ها، اموال و دارایی افراد، موسسات و شرکت‌هایی که آن دسته از تجهیزات ماهواره‌ای، تلفنی و اینترنتی را در اختیار ایران و سوریه می‌گذارند که به این دو دولت در برخورد با مخالفانشان کمک می‌کند، در آمریکا مسدود خواهد شد.

براساس این تحریم ها از ورود این افراد به آمریکا هم جلوگیری می‌شود.

اقدام تازه آقای اوباما، با هدف مقابله با نقض حقوق بشر از طریق استفاده از تکنولوژی‌های پیش‌رفته صورت گرفته است.

این اقدامات علاوه بر دولت های سوریه و جمهوری اسلامی، شرکت‌ها و موسساتی را که با تولید سیستم‌هایی به ردیابی، کنترل، کشتن و شکنجه افراد کمک می‌کنند را شامل می‌شود.

آقای اوباما گفته است: «تکنولوژی‌های پیش‌رفته باید در خدمت شهروندان باشد نه آن‌که برای سرکوب آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.»

در ماه های اخیر گزارش‌هایی درباره نقش شرکت‌های غربی در سرکوب معترضان دموکراسی‌خواه در خاورمیانه منتشر شده است. گفته شده است که شرکت‌هایی از فرانسه و آفریقای جنوبی به حکومت معمر قذافی کمک کردند تا تماس‌های تلفنی و اینترنتی مردم را شنود کند.

………………………………..

ابوالفضل قدیانی در جلسه دادگاه:

«اگر می‌توانید خامنه‌ای، طاغوت زمان را به دادگاه بیاورد»

خبر / رادیو کوچه

ابوالفضل قدیانی، زندانی سیاسی و عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در دادگاهی که بدون حضور وکیل برگزار می‌شد، به انتقاد از دست‌گاه قضایی و مسوولان حاکمیت، و اعتراض به عمل‌کرد رهبر جمهوری اسلامی پرداخته است.

به گزارش کلمه، آقای قدیانی که به ‌اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به ‌رهبری در حال گذراندن محکومیت سه‌ساله خود در بند ۳۵۰ اوین است، خطاب به مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، گفت: «این دادگاه غیرقانونی است، شما هم غیرقانونی و قانون‌شکن هستی و با برگزاری این دادگاه مرتکب فعل مجرمانه شده‌ای و مطمئن باش روزی به‌همین جهت محاکمه خواهی شد.»

او در ادامه از قاضی مقیسه پرسید: «آیا امروز دست‌گاه قضایی که قاضی‌القضاتش خود را فرمان‌بر رهبری می‌داند، می‌تواند آقای خامنه‌ای را به‌دادگاه بیاورد و به‌شکایت من از او رسیدگی کند؟»

قدیانی که در دوران پیش از انقلاب نیز چهار سال در زندان به‌سر برده، در ادامه مستقیمن به موضوع آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پرداخت و در ادامه گفت: «آقای خامنه‌ای طاغوت زمان است و من ۵۰ سال عمر خود را مبارزه نکرده‌ام که امروز او این گونه با خودکامگی سلطنت کند.»

………………………………..

در پی عدم حمایت حزب راست‌گرا از برنامه دولت،

«استعفای کابینه هلند»

خبر / رادیو کوچه

مارک روت، نخست وزیر هلند روز دوشنبه، 23 آوریل، به هم‌راه اعضای کابینه‌اش استعفا داده است. گفته شده این اقدام او به برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام منجر خواهد شد.

آقای روت پس از دیدار با ملکه بئاتریکس، ملکه هلند در لاهه، به‌طور رسمی استعفایش را تقدیم کرد.

دولت اتئلافی او که در اقلیت قرار دارد قصد داشت برای مقابله با بحران اقتصادی، برنامه‌ای را برای کاهش هزینه‌ها ارایه دهد، اما حزب راست‌گرای «آزادی» از برنامه‌های او در پارلمان حمایت نکرد.

این در حالی است که کشورهای حوزه یورو در چند ماه اخیر با بحران اقتصادی و افزایش بی‌کاری روبه‌رو بوده است.

هم‌چنین امروز در پی شکست نیکولا سازکوزی، رییس جمهوری فعلی فرانسه، برابر رقیب‌اش در انتخابات‌ ریاست جمهوری این کشور سهام اروپا شاهد کاهش بود.

………………………………..

معاون سیاسی-امنیتی استان‌دار مازندران:

«شهروندان افغانستان باید تا تیر ماه مازندران را ترک کنند»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز دوشنبه، 23 آوریل، یکی از معاونان استان‌دار مازندران اعلام کرده است که تیر ماه امسال، آخرین فرصت شهروندان افغانستان برای خروج از استان مازندران است.

به گزارش ایرنا‌، هادی ابراهیمی، معاون سیاسی-امنیتی استان‌دار مازندران گفته که از تیر ماه امسال، سکونت و تردد اتباع افغانستان در مازندران ممنوع است و از این تاریخ، تمام مدارک اقامتی و هویتی این افراد بی‌اعتبار می‌شود.

او همچنین هرگونه خدمات‌رسانی به این افراد را جرم خوانده و گفته است که با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

او گفت که در سال گذشته، بیش از سه هزار و ۴۰ نفر از اتباع افغانستان در استان مازندران بازداشت و به کشورشان انتقال داده شده‌اند.

معاون استان‌دار مازندران اضافه کرد که ممنوعیت حضور اتباع افغانستان در این استان، طبق مصوبه وزارت کشور اعمال می‌شود و حضور اتباع افغانستان در ۱۰ شهر ساحلی مازندران از سال ۱۳۸۶ ممنوع بوده است.

پیش از این، بهمن خواجوند، بخش‌دار مرکزی نوشهر، گزارش داده بود که حضور اتباع افغانستان غیرمجاز در بخش مرکزی این شهرستان ممنوع است.

محمد تهوری، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، روز بیستم فروردین ماه امسال اعلام کرد که «پس از خرداد (امسال) اتباع فاقد مجوزهای اقامتی، تبعه خارجی غیرمجاز تلقی می‌شوند و در صورتی که ایران را ترک نکرده باشند، بازداشت و اخراج خواهند شد.»

او هم‌چنین گفت که پس از خرداد ۱۳۹۱ اتباع خارجی که به صورت مجاز مقیم ایران هستند و کارت پناهندگی جمعی، یا گذرنامه دارند، می‌توانند «در حوزه استان تعیین‌شده، اقامت کنند.»

………………………………..

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

«وضعیت اقتصاد، اشتغال و تولید در ایران نا‌مطلوب است»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمى رفسنجانى، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار با اعضای شورای شهر و اتاق بازرگانی تهران روز سه‌شنبه، 24 آوریل، ‌وضعیت اقتصاد، اشتغال و تولید در ایران را نامطلوب توصیف کرده است.

به گزارش ایلنا، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «قانون‌گریزى و قانون‌ستیزى لطمات جبران‌ناپذیرى بر کشور وارد کرده است.»

آیت‌اله هاشمى رفسنجانى در دیدارهاى جداگانه با جمعى از اعضاى شوراى شهر و اتاق بازرگانى تهران تاکید کرد که مشکلات اقتصادى به تدریج مانند موریانه پایه‌هاى قدرت و توان کشور را از بین مى‌برد.

لازم به اشاره است پیش‌تر نیز آیت‌اله هاشمی در خصوص وضعیت اقتصادی در ایران به دولت جمهوری اسلامی هشدار داده و از آن انتقاد کرده بود.

………………………………..

علارغم حضور ناظران بین‌المللی،

«ادامه کشتار در شهر حمای سوریه»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با اعمال دور تازه تحریم‌ها علیه سوریه از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، ارتش بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، دست‌کم 11 تن را در شهر حما کشته و تعدادی نیز زخمی شده‌اند. در عین حال ناظران سازمان ملل در حال بازدید از شهرهای اطراف دمشق هستند.

به گزارش الجزیره، نیروهای دولتی به منطقه اربین در غرب حما حمله کرده و از روز دوشنبه، این منطقه را به محاصره خود درآورده‌اند.

به گفته یکی از ناظران سازمان ملل که پس از صدور قطع‌نامه شورای امنیت در سوریه به سر می‌برند،  روز گذشته هم‌چنین در جریان حملات به شهر حما دست‌کم 28 تن از شهروندان جان باختند.

این کشتار و خون‌ریزی در حالی صورت گرفته است که از زمان اعلام آتش‌بس یازده روز می‌گذرد و هم‌چنان سازمان ملل و غرب نسبت به شکننده‌بودن آن هشدار داده‌اند.

………………………………..

سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی:

«بازگشت دیپلمات ایرانی متخلف در برزیل به کشور»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در رابطه با رسوایی اخلاقی دیپلمات این کشور در برزیل، با اشاره به این‌که حضور وی در استخر مختلط تخلف انضباطی به شمار می‌رود اظهار داشت: «این دیپلمات به خاطر تخلف به کشور فرا خوانده شده است.»

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست در نشست خبری پیش از ظهر روز سه‌شنبه، 24 آوریل، با اشاره به این‌که حضور وی در استخر مختلط تخلف انضباطی به شمار می‌رود تاکید کرد: «این دیپلمات به خاطر تخلف به کشور فرا خوانده شده است.»

این در حالی است که روز پنج‌شنبه 19 آوریل، سفارت جمهوری اسلامی در برزیل، در پی انتشار گزارش‌هایی حاکی از این‌که حکمت‌اله قربانی، عضو سفارت ایران در برزیل، چند دختر نوجوان را در یک استخر شنا مورد تعدی جنسی قرار داده است، اطلاعیه‌ای را منتشر کرده و گفته است که اتهام تعدی جنسی علیه این فرد نادرست بوده و «حاصل سو تفاهم ناشی از تفاوت در رفتارهای فرهنگی بوده است».

 ………………………………..

همسر مهدی کروبی:

«سفر مهدی کروبی به‌هم‌راهی پسرش را تکذیب می‌کنم»

خبر / رادیو کوچه

همسر مهدی کروبی، از رهبران مخالفان در ایران، خبر برخی رسانه‌های منسوب به حامیان نظام جمهوری اسلامی مبنی بر سفر مهدی کروبی هم‌راه یکی از پسرانش به کاشان را تکذیب کرده است.

به گزارش سحام نیوز، خانم کروبی گفته است «پسران من بعد از عید اصلن پدرشان را ندیده‌اند» و افزوده است که سفر آقای کروبی به کاشان یک سفر یک روزه بوده و در مورد دلیل آن هم گفته است: «طبیعی است که ایشان از نظر جسمی بالاخره به حدی رسیده‌اندکه نیاز هست از این کارها بکنند، وگرنه خطرناک می‌شود.»

هم‌چنین، برخی دیگر از رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی اعلام کردند که از دو هفته پیش، میرحسین موسوی، از دیگر رهبران مخالفان و همسرش، زهرا رهنورد، تماس تلفنی با اعضای خانواده نداشته و دخترانشان اظهار داشته که در «بی‌خبری مطلق» از وضعیت آنان به‌سر می‌برند.

………………………………..

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,