Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
ششم اردی‌بهشت – بیست‌و‌پنجم آوریل

«تقویم تاریخ ششم اردی‌بهشت»

2012 April 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1644 میلادی- درگذشت «چونگ جن» (Chong Zhen)، شانزدمین و آخرین امپراتور دودمان «مینگ» در چین است.

در روز 24 آوریل 1644 میلادی، گروه عظیمى از شورشیان به رهبرى «لی زی‌چنگ» (Li Zicheng) موفق به تصرف پکن (Beijing)، پایتخت امپراتوری شدند. امپراتور «چونگ‌جن» با به‌صدا درآوردن زنگ مخصوص، خواهان حضور وزرایش برای برگزاری جلسه‌ای اضطراری شد، ولی هیچ‌کس نیامد. «چونگ‌جن» که مى‌دید سلسله‌ی «مینگ» به پایان خود رسیده‌است، با جمع کردن تمام خاندان سلطنتى، از آن‌ها، به‌جز پسرانش، خواست تابه جاى تسلیم شدن، به زندگى خود پایان دهند. ملکه، خود را حلق‌آویز کرد و دیگر زنان و دخترانش را نیز خود امپراتور کشت.

سرانجام در بامداد چنین روزی، «چونگ جن» در حالی‌که موهایش آشفته، آستین لباسش آغشته به‌خون و تنها یک کفش به پا داشت، هم‌راه با خواجه‌ی اعظم و وفادار خودش، از «شهر ممنوعه» خارج شد و به‌سمت باغ سلطنتی «جینگ‌شان» که در شمال آن قرار داشت فرار کرد و بر فراز تپه‌ای مشرف به «شهر ممنوعه»، خود را بالای یک درخت حلق‌آویز کرد و  با مرگ وی، تسلط سلسله‌ی «مینگ» بر چین، پایان یافت.

1928 میلادی- سال‌روز درگذشت «فلوید بنت» (Floyd Bennett) است. او یک هوانورد آمریکایی بود که «ریچارد برد» (Richard Byrd) را در سفرهای اکتشافی‌اش به قطب، در سال 1926 هم‌راهی کرد و خلبانی هواپیمای او را بر عهده داشت.

1940 میلادی- زادروز «آلفردو جیمز اَل پاچینو» (Alfredo James Al Pacino)، بازی‌گر برجسته و سرشناس آمریکایی و از برندگان جایزه اسکار است.

«آل پاچینو» در نیویورک زاده شد. پدرش «سالواتور پاچینو»، کارمند شرکت بیمه و مادرش «رز پاچینو» خانه‌دار بود. والدینش، هنگام کودکی او از هم جدا شدند. پدربزرگ و مادربزرگ او در اصل اهل «سیسیل» ایتالیا بودند. وی در دوران جوانی و در حالی‌که بیش از 22 سال نداشت، مادرش را از دست داد. پاچینو پیش از مرگ مادرش، زندگی چندان لذت‌بخشی را پشت سر نگذاشته بود و چون والدینش خیلی زود از هم جدا شده بودند، مجبور شده‌بود به هم‌راه مادرش، به خانه‌ی پدربزرگش نقل مکان کرده و در آن‌جا اقامت کند.

ورود او به عرصه‌ی بازی‌گری را باید سال 1969 میلادی دانست. آل پاچینو در این سال در فیلم «ناتالی و من» بازی کرد و دو سال پس از آن نیز، ایفای نقشی در «وحشت در نیدل پارک» را پذیرفت. اما بازی در این دو فیلم هرگز او را راضی نکرد، تا این‌که «فرانسیس فورد کاپولا» تصمیم به‌ساخت یکی از شاه‌کارهای تاریخ سینما، یعنی فیلم «پدرخوانده» گرفت و نقش «مایکل کورلئونه» به پاچینوی جوان واگذار شد. او در طی سال‌های بازی‌گری‌اش، نقش‌های ماندگار و قدرت‌مندی ایفا کرد و اهالی سینما، آل‌ پاچینو را یکی از بزرگ‌ترین بازی‌گران جهان می‌دانند که هنوز در قید حیات است.

1974 میلادی- «انقلاب میخک» که نام اصلی آن «انقلاب جمهوری» است در چنین روزی، توسط افسران شورشی جوان در شهر «لیسبون» پرتغال شروع شد و با پایان دادن به حکومت دیکتاتوری که «سالازار» بنیان‌گذار آن بود، باعث به‌قدرت رسیدن ژنرال «اسپینولا» در این کشور شد. چون این انقلاب بدون خون‌ریزی و آشوب انجام شد، در تاریخ پرتغال به نام «انقلاب دموکراتیک» مشهور است و به این علت که مردم از سربازان، با گل‌های میخک استقبال کردند، به «انقلاب میخک» شهرت یافت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1305 خورشیدی- دو روز پس از تاج‌گذاری «رضا پهلوی»، بی‌سیم قصر، معروف به «بی‌سیم پهلوی» واقع در خیابان شمیران، در چنین روزی گشایش یافت و ایران مجهز به مخابرات (تلگراف) بدون سیم شد.

1859 میلادی- روز آغاز «عملیات حفر کانال سوئز» به‌منظور اتصال آب دریای «مدیترانه» به دریای «سرخ» است.

1971 میلادی- در ادامه اعتراضات گسترده‌ی مردم «آمریکا» به عملیات نظامی این کشور در «ویتنام»، در چنین روزی، حدود هزاران تن از مردم آمریکا در «واشینگتن» تظاهرات کردند. این تظاهرات، یکی از بزرگ‏ترین واکنش‏های اعتراض‏آمیز مردم آمریکا علیه سیاست‏های دولت این کشور در ویتنام بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,