Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
در تازه ترین افشاگری

«نوری‌زاد ایران را مسوول هدف قراردادن هواپیمای مسافربری توسط ناو آمریکایی دانست»

2012 April 26

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: العربیه.نت

محمد نوری‌زاد کارگردان و نویسنده مخالف‌، با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری ایرانی در سال 1367 توسط ناو آمریکایی‌، ایران را مسوول این حادثه معرفی کرد.

اشاره نوری‌زاد به پرواز مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ 12تیر 1376 است که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو «یو.اس.اس.وینسنس» متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا سرنگون شد و تمامی 290 مسافر آن جان باختند.

مقام‌های ایرانی این حادثه را همواره به عنوان یکی از «جنایت‌های» آمریکا معرفی می‌کنند. درهمان هنگام هم موجی از نفرت نسبت به آمریکا در ایران و منطقه به راه افتاد.

محمد نوری‌زاد که یکی در سال‌های اخیر به یکی از منتقدان سرسخت آیت‌اله علی خامنه‌ای رهبر ایران تبدیل شده است، در مصاحبه با سایت «کلمه» از پرواز هم‌زمان جنگنده‌های ایرانی در پناه این هواپیمای مسافربری به منظور گریز از رادار ناوهای آمریکایی و ضربه زدن به آن‌ها پرده برداشت و گفت: «به محض شلیک آمریکایی‌ها و زدن هواپیمای مسافربری ما، داد و قال سر می‌دهیم که ای دنیا این آمریکایی‌های نامرد را ببینید که به هواپیمای مسافربری هم رحم نمی‌کنند‌؟! اما دم برنمی‌آوریم که در سایه‌ی معکوس همان هواپیمای مسافربری جنگنده‌های خود را مخفی کرده بودیم تا از رادار ناو آمریکایی فرار کنند و به او ضربه بزنند.»

پس از این حادثه دولت آمریکا مبلغ 55 میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان و نیز مبلغ 40 میلیون دلار برای غرامت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری ایران پرداخت کرده بود. این مبالغ به صورت بلاعوض و بدون قبول مسوولیت حادثه پرداخت شد. هیچ‌کدام از خدمه ناو وینسنس تحت پی‌گیرد قرار نگرفتند و حتا ویل راجرز، فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال گرفت.

در اسناد منتشر شده در خصوص این حادثه آمده است که زمانی که موشک به سمت هواپیمای مذکور شلیک می‌گردد، اختلاف نظر بر سر تجاری و یا نظامی بودن هواپیمای هدف در میان کارکنان ناوهای جنگی آمریکایی وجود داشته است.

سایت اصولگرای «رجا نیوز» از نوری‌زاد به دلیل این افشاگری خشمگین شده و او را متهم به زیر سوال بردن «سیاست بین‌الملل انقلاب» کرده است. این سایت نوشته است: «شاید دلیل این امر همین باشد که وی برخلاف بسیاری از نیروهای سیاسی در جناح‌های مختلف و مردمان عادی و رزمندگان که جان‌باز و هزینه داده جنگ هستند؛ بیش از هزینه، از پروژه‌های میلیاردی بدون بازگشت مالی، بهره‌مند شده است. که کمی تغییر در ارقام و نمودارها وی را به وادی بیاندازد که نه تنها سیاست بین‌الملل انقلاب را زیر سوال ببرد، در روایت تاریخی دوره جنگ هم طرف آمریکایی را بگیرد و مردمانش را شایسته دست‌یابی به تکنولوژی‌ هسته‌ای نداند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,