Saturday, 18 July 2015
10 December 2023
هم‌زمان با تحصیل در دانش‌گاه پونای هند،

«اخراج یک ایرانی از هند به اتهام جاسوسی برای دولت ایران»

2012 April 26

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌ها که روز پنج‌شنبه، 26 آوریل، در رسانه‌های هند، منتشر شده، یک شهروند ایرانی به اتهام «جاسوسی» توسط پلیس شهر پونا از این کشور اخراج شده است.

به گزارش پونا میرر و به نقل از ایکسایلز اکتیویست، پلیس ویژه شهر پونا در هند، یک ایرانی 40 ساله به نام حمید کشکولی، دانش‌جوی دکترای دانش‌گاه پونا، را از این کشور اخراج کرد.

اتهام وی «جاسوسی اتباع اسراییل و یهودیان ساکن شهر پونا» اعلام شده است. پلیس شهر پونا می‌گوید جاسوسی این شخص برای پلیس امنیت ایران محرز است‌.

گفته می‌شود پلیس شواهدی از فعالیت‌های غیرقانونی آقای کشکولی در مدت اقامت در این شهر که موجب اخراج وی توسط دادگاه و در ماه گذشته شده را اخیرن اعلام کرده است‌.

آقای کشکولی در قالب دانش‌جوی مقطع دکتری در سال 2007 وارد دانش‌گاه پونا شده بود.

آقای کشکولی هم‌چنین مدیر انجمن اسلامی دانش‌جویان ایرانی در پونا بوده و پلیس معتقد است که نام‌برده به عنوان «جاسوس مخفی دولت جمهوری اسلامی و در پوشش دانش‌جو در پونا» فعال بوده است‌. وی به بهانه تحصیل به در واقع مرکز یهودیان پونا را تحت نظر داشته است.

وی متهم است که اطلاعات مربوط به مراجعه‌کنندگان به مراکز یهودیان و کنیسه‌ها را برای مقامات امنیتی تهران ارسال می‌کرده است.

یک افسر امنیتی پلیس هند می‌گوید: «سوظن به وی زمانی بیش‌تر شد که ‌سفرهای منظم وی با ماشین شخصی به کنسول‌گری ایران در بمبئی مورد توجه قرار گرفت. وی در این سفرها از راننده‌ای محلی استفاده می‌کرده که بعد از سوظن، توسط پلیس بازداشت شد‌.»

افسر پلیس در ادامه عنوان کرد: «این راننده که طی مدت استخدامش، به خوبی با آقای کشکولی آشنا شده بود، در دادگاه گفته است که وی کارمند دولت ایران است و مقامات عالی‌رتبه دولت ایران برای دیدار و گفت‌وگو با وی به  بمبئی سفر می‌کرده‌اند.»

هم‌چنین در این گزارش آمده است که مقامات امنیتی هند زمانی آقای کشکولی را زیر نظر گرفته‌اند که در سال 2011 و در بررسی‌ها مشخص شد که وی  طی 4 سال پیش از آن تاریخ قادر به گذراندن دوره دکتری خود نشده و گزارشی از پیش‌رفت کارش دریافت نمی‌شد.

موضوع پایان‌نامه آقای کشکولی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی در زمان ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی بوده است‌.

در ادامه گزارش آمده است: «تحقیقات بعدی از کنسول‌گری ایران هم بر نقش وی به عنوان کارمند دولت ایران صحه گذاشت‌ و با بررسی ایمیل‌های وی نقش محرز وی به عنوان جاسوس ایران اثبات شد.»

بر اساس همین گزارش، در بررسی ایمیل‌ها ارسال اطلاعات زیادی در رابطه با یهودیان ساکن در پونا و کسب و کار آن‌ها و … و هم‌چنین تصاویر زیادی در این رابطه توسط آقای کشکولی کشف شد‌. تحقیقات پلیس هند نشان داد که او در ارتباط با سایر ایرانیان در دهلی نیز فعال بوده و تحقیقات در این‌باره هم‌چنان ادامه دارد.

لازم به توضیح است که ماجرای دستگیری آقای کشکولی مدت‌ها پیش روی داده و اکنون پس از حدود یک‌ماه از اخراج وی، در یک سایت محلی جزییاتی از ماجرا رسانه‌ای شده است.

اشاره می‌شود دو کشور ایران و هند دارای مناسبات سیاسی و اقتصادی بوده و پس از اعمال تحریم‌ها از سوی شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا، مبادلات تجاری و بازرگانی این دو کشور دچار مشکل شده اما هم‌چنان هند یکی از مشتریان نفت ایران در آسیا به‌شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

«تمدید تمامی قراردادهای نفتی ایران با آسیا و آفریقا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,