Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
گزارش اجتماعی

«افزایش جریمه حواس‌پرتی برای پیش‌گیری از تصادفات»

2012 April 26

 سایه کوثری / رادیو کوچه

از ابتدای هفته‌ی گذشته استفاده از هندزفری و خواندن و زدن اس‌ام‌اس در حین رانندگی هم جریمه دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پلیس تهران اعلام کرده که به‌دلیل عدم توجه شهروندان ایرانی به هشدارهای راهنمایی و رانندگی، قوانین تازه‌ای برای رانندگی وضع شده‌است.

چند ماهی‌ست که از افزایش جریمه‌های رانندگی می‌گذرد ،اما از نخستین ماه امسال در طرح‌های ضربتی، این جریمه‌ها هر چند وقت یک‌بار برای یکی از موارد تخلف به‌طور ویژه اعمال می‌شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح ویژه‌ی برخورد با صحبت‌کنندگان با تلفن همراه و ارسال کنندگان پیامک در حین رانندگی از روز شنبه در پایتخت خبر داده.

سردار «حسین رحیمی» با اشاره به این‌که صحبت با تلفن همراه سه برابر و ارسال پیامک در حین رانندگی پنج برابر احتمال بروز تصادف را افزایش می‌دهد، گفته که استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی منجر به کاهش قدرت عکس‌العمل راننده در مقابله با حوادث غیرمترقبه رانندگی می‌شود.

به گفته‌ی وی، این امر زمانی بیش‌تر خود را نشان می‌دهد که فرد در حین صحبت با تلفن همراه در حین مشاجره با طرف مقابل نیز باشد که این موضوع موجب درگیری افکار راننده می‌شود.

رییس پلیس راهور تهران با اشاره به این‌که براساس ابلاغیه صورت گرفته از روز شنبه، دوم اردیبهشت ماه سال جاری، هرگونه استفاده از تلفن همراه اعم از صحبت با هندزفری  یا ارسال و خواندن پیامک در حین رانندگی به‌طور جدی توسط ماموران پلیس راهور تهران اعمال قانون می‌شود، گفت: «براساس قانون متخلفان در سرعت‌های بالای 60 کیلومتر بر ساعت، 50 هزار تومان و زیر 60 کیلومتر بر ساعت 30 هزار تومان جریمه می‌شوند.»

رییس پلیس راهور تهران این هشدار را هم داده که اجرای طرح‌های انضباط بخشی ترافیکی با روی‌کرد شعار امسال پلیس راهور تهران هم‌چنان ادامه می‌یابد و گفته‌است این‌طور نیست زمانی که طرحی در دستور کار قرار می‌گیرد اجرای سایر طرح‌ها متوقف شود بلکه ماموران پلیس در کنار اجرای طرح‌های قبلی، بر روی موضوع جدیدی که بعضن در تهران مورد بی‌توجهی از سوی برخی رانندگان قانون‌گریز یا سهل‌انگار قرار می‌گیرد بیش‌تر تمرکز می‌کنند.

اکنون براساس ابلاغیه‌ی صورت گرفته ماموران پلیس راهور تهران با هرگونه استفاده از تلفن همراه اعم از صحبت با هندزفری یا ارسال و خواندن پیامک در حین رانندگی به‌طور جدی برخورد می‌کنند و البته جریمه‌های سنگینی هم برای این تخلف درنظر گرفته شده‌است.

رانندگان متخلف در سرعت‌های بالای ۶۰ کیلومتر برساعت ۵۰ هزار تومان و زیر ۶۰ کیلومتر بر ساعت ۳۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که گجت‌هایی مانند تلفن همراه  یا سایر وسایل الکترونیکی می‌توانند تاثیر مستقیمی در ۲۵ درصد از تصادفات داشته باشند.

نتایج این تحقیق که توسط موسسه GHSA و با هزینه دولت آمریکا انجام شده  نشان می‌دهد یکی از عوامل مهم در تصادفات رانندگی، حواس‌پرتی رانندگان از توجه به جلو است و مهم‌ترین دلیل حواس پرتی رانندگان در ۲۵ درصد موارد صحبت کردن با تلفن همراه، بازی کردن با موبایل و یا ارسال پیام کوتاه است.

به گفته کارشناسان بسیاری از پژوهش‌ها ناقص و یا متناقص است و واضح است که برای قطعیت بخشیدن به این موضوع باید مطالعات بیش‌تری انجام شده و با پیدا کردن مشکل اصلی‌، به راه‌کارهای مقابله موثر با آن پرداخته شود.

با این‌حال یک موضوع قطعیت دارد و آن این است که استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی خطرناک است و پیامک زدن در هنگام رانندگی از آن بسیار خطرناک‌تر.

موسسه اطلاعات خسارت بزرگ‌راه‌های آمریکا هم میزان تصادفات انجام شده در چهار ایالت را پس از اعمال قانون ممنوعیت استفاده از تلفن‌همراه حین رانندگی مورد بررسی قرار داده‌است.

این تحقیق در ایالت‌های نیویورک، واشنگتن و کالیفرنیا انجام شده و هم‌چنین اطلاعات مربوط به تصادفات صورت گرفته در ایالت‌های اطراف که قانون عدم استفاده از تلفن‌همراه هنگام رانندگی در آن‌ها اعمال نشده بود نیز مورد بررسی قرار گرفت.

این موسسه دریافت که پس از اجرای قانون در چهار ایالت مذکور، از میزان تصادفات رانندگی کاسته نشده و این قانون تاثیر چندانی در این زمینه نداشته‌است.

این مرکز دریافته است که اجرای قانون مذکور فقط رانندگان را مجبور به استفاده از هندزفری کرده‌است و در این میان، هیچ بررسی علمی هنوز نشان نداده که استفاده از هندزفری حین رانندگی می‌تواند احتمال بروز تصادفات را کاهش دهد.

«راس رادر» سخن‌گوی موسسه بیمه امنیت بزرگ‌راه‌های آمریکا در این مورد توضیح داد: «میزان خطر استفاده از هندزفری حین رانندگی کم‌تر از گفت‌‌و‌گو با تلفن‌ همراه نیست. این مسئله نشان می‌‌دهد که مشکل اصلی رانندگان، حواس‌پرتی آن‌هاست. به‌عبارت دیگر، حواس‌پرتی بیش از تلفن‌همراه در جریان بروز تصادفات تاثیر می‌گذارد.»

کارشناسان بر پایه مطالعات جدید خود به این نتیجه رسیده‌اند که تلفن‌همراه عامل اصلی بروز تصادفات محسوب نمی‌شود و حواس‌پرتی رانندگان بزرگ‌ترین مقصر در این زمینه به‌حساب می‌آید. روشن کردن رادیو، انتخاب موسیقی در دست‌گاه‌های چندرسانه‌ای همراه، تنظیم سیستم گیرنده ماه‌واره‌ای جی‌پی‌اس، خوردن غذا، جست‌وجو برای پیدا کردن پول و پرداخت به ایست‌گاه‌های عوارض، جست‌وجو در اطراف برای پیدا کردن فرزند یا دیگر اعضای خانواده در هنگام رانندگی بزرگ‌ترین عوامل در بروز تصادفات محسوب می‌شوند که تمامی آن‌ها باعث حواس‌پرتی راننده می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,