Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
دایره‌ی شکسته

«مستحکم‌ترین زندان‌های ما»

2012 April 26

مه‌شب تاجیک / رادیو کوچه

مفهوم تفکیک نقش‌ها در جامعه‌ی امروز‏ به وظایف و هم‌چنین انتظاراتی اشاره دارد که برای هر فرد بر‌حسب پای‌گاهی که در جامعه احراز نموده، تعیین شده‌است. انتظارات غالب در یک جامعه در مورد فعالیت‏‌ها و رفتارهایی که مردان و زنان می‏‌توانند یا نمی‏‌توانند در آن‌ها درگیر شوند به‌شدت در تفکیک نقش‌ها نمود دارد. این مفهوم اما با مفهوم تقسیم‏ شخصیتی یک‌سان نیست. مفهوم تفکیک نقش‌ها، ناظر به انتظارات فرد از اطرافیان و هم‌چنین انتظارات متقابل آن‌ها از فرد است. توانایی تقسیم نقش‌ها در زندگی حرفه‌ای یا کاری با زندگی شخصی توانایی بالایی است که در افراد زیادی به‌چشم نمی‌خورد. یکی از دلایلی هم که افراد در نقش‌پذیری و تعریف آن دچار نقصان و خلل می‌شوند، نقش‌پذیری‌های اشتباه جنسیتی است که در جامعه برای افراد تعریف شده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نقش جنسیتی را می‏توان با پارامتر‏هایی هم‌چون اختصاص پاره‏ای از وظایف و کارهای خانگی یا اجتماعی به یکی از دو جنس  به‌عنوان مثال اختصاص خانه‏داری و تربیت فرزندان به زنان و اختصاص نان‏آوری و رهبری سیاسی به مردان و به‌دنبال آن انتظار ویژگی‏های شخصیتی و رفتاری متفاوت از هر یک از دو جنس مانند انتظار روحیه و رفتار عاطفی از زنان و انتظار سلطه‌جویی و حساب‌گری از مردان تعریف کرد. همین مسئله باعث می‌شود که افراد برای اثبات حقانیت خود، دست به تلاش‌های بیش‌تری بزنند تا خود را ثابت کنند و این‌گونه گاهی روابط و مرزبندی روابط خود را گم می‌کنند.

برخی از ویژگی‌های شخصیت ما با موفقیت‌هایی که ما به‌صورت حرفه‌ای در زندگی خود به‌دست آورده‌ایم در ارتباط است. توجه به جزییات و اهتمام ویژه در برخورد و رفتار شایسته و هم‌چنین مدیریت زمان از این ویژگی‌ها می‌تواند باشد. البته لزومن این‌گونه نیست که هر‌کس موفقیت‌های آکادمیک دارد، لزومن آدمی با چنین ویژگی‌هایی باشد ولی اغلب ممکن است به‌مرور این ویژگی‌ را به‌دست آورد. افرادی این‌چنینی در زندگی حرفه‌ای خود، افرادی با نظم و دقت بسیار بالا هستند که به جزییات اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. این افراد عمومن افرادی با مولدهای بالا هستند که انتظارهای عمل‌کردی با معیارهای دشوار نیز از خود دارند. ولی مسئله‌ی مهمی که در زندگی افرادی با چنین ویژگی‌هایی به‌چشم می‌خورد، برخورد تطبیقی است که در حوزه‌ی کاری و شخصی خود دارند. این افراد همان‌گونه که در زندگی کاری خود افرادی با جدیت و سماجت هستند در زندگی شخصی خود، به‌خصوص در روابط با دیگران این فاکتورها را به‌کار می‌برند که ممکن است در پاره‌ای از موارد آن‌ها را دچار مشکل نماید. سماجت و دیسیپلین بیش از اندازه و افراطی باعث می‌شود که به‌مرور افراد از زندگی شخص دور شوند و ارتباطات حالت معلول و نادرست به خود بگیرد.

یکی از مهم‌ترین ضروریات زندگی در زمینه‌های مختلف تفکیک نقش‌ها است. به‌دور از تعاریفی که یک جامعه‌ی معلول برای افراد دارد، می‌توان با نقش‌پذیری درست و به دور از هرگونه تعصب و ابرام و پافشاری بر خصوصیات شخصیتی به تعادل در زندگی رسید. بدون شک، الگویی که ما در زندگی برای خود در نظر می‌گیریم اگر وارد مسیری نادرست شوند و اختلاط نقش‌ها را به‌وجود آورد، می‌‌تواند تمامی کیفیاتی را که ما در زندگی به آن‌ها افتخار می‌کنیم به زیر سوال ببرد. در این حالت انسان‌ها با نقش‌های گیج‌کننده‌ای روبه‌رو هستند که از حالت اعتدال خارج شده‌است و به سراشیبی سقوط در زندگی شخصی می‌افتند.

 تلاش ما برای پیش‌رفت، طی نمودن پله‌های ترقی و کسب شناخت و حفظ آن‌چه را که در زندگی داریم اگر نتوانیم به‌حالتی از اعتدال نزدیک کنیم، سرانجام به هیچ می‌انجامد. این مسئله یکی از مهم‌ترین پارادوکس‌های زندگی ما را به‌وجود می‌آورد. انسان موفقی در زمینه‌های کاری و به‌شدت ناموفق در زندگی شخصی و ارتباط با نزدیکان که زندگی روبه‌ فنا رفته‌ای را پیش می‌گیرد که تنها با نیستی به آرامش می‌رسد.

تابع آگاهی ما از این موضوع که همه‌چیز در زندگی گذراست و لذت بردن و توانایی ارتباط برقرار کردن ارتباط سالم و لذت‌بخش با اطرافیان و تمییز دادن دو زندگی کاری و شخصی از هم مسئله‌ای است که پذیرفتن شجاعانه‌ی آن ما را به سلامت رفتاری و احساس شادمانی خواهد رساند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,