Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
توسط انتظامات دانش‌گاه صورت گرفت،

«ضرب و شتم سه دانش‌جوی دانش‌گاه آزاد رودهن»

2012 April 26

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، دو دانش‌جوی دختر و یک دانش‌جوی پسر دانش‌گاه آزاد رودهن به دلیل آن‌چه انتظامات دانش‌گاه آزاد رودهن آن را «پوشش نامناسب» ذکر کرده مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، روز شنبه، دوم اردی‌بهشت ماه 1391 در دانش‌گاه آزاد رودهن به دستور رییس این واحد دانش‌گاهی، غلام‌حسین حیدری، بدون اطلاع قبلی ورودی‌های خانم‌ها و آقایان از یک‌دیگر جدا شد و از ورود دانش‌جویان بدون هم‌راه داشتن کارت دانش‌جویی و یا برگه‌ی پرینت انتخاب واحد جلوگیری به عمل آمد و نیرو های انتظامات و حراست مانع ورود دانش‌جویان به دلیل «نامناسب بودن پوشش ظاهری» آن‌ها شدند.

در روزهای ابتدایی اردی‌بهشت‌ماه، عوامل انتظامات با تعرض به یک دانش‌جوی پسر به دلیل «اعتراض» و دو دانش‌جوی دختر به دلیل «آرایش نامناسب»، با توهین، آن‌ها را از دانش‌گاه به بیرون برده و در خارج از محیط دانش‌گاه آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس توسط انتظامات به حراست دانش‌گاه انتقال و برای آن‌ها تشکیل پرونده انضباطی داده شده است.

این در حالی است که رییس این واحد دانش‌گاهی، غلام‌حسین حیدری، که پیش‌تر نیز در پی برخورد مسوولان حراست در سال 87 با دانش‌جویان به آن‌ها وعده رسیدگی داده بود، به خبرنگاران گفته بود: «‌با عاملان حادثه دانش‌گاه رودهن قاطعانه برخورد کردیم.»

این گزارش می‌افزاید این اقدامات حراست و انتظامات دانش‌گاه که به‌طور مستقیم زیر نظر رییس این واحد دانش‌گاهی انجام می‌پذیرد؛ با نارضایتی و اعتراض برخی از اساتید نیز روبه‌رو بوده است.

از سویی دیگر در کنار سر در اصلی دانش‌گاه که پیش از این دانش‌جویان و اساتید از آن رفت و آمد می‌کردند اطلاعیه نصب شده است که در آن الگوهای رفتاری و الگوهای پوشش برای دختران و پسران دانش‌جو ذکر شده است. اطلاعیه‌های مشابهی نیز در نقاط مختلف دانش‌گاه نصب شده است.

در کنار ورودی اصلی این دانش‌گاه، ماموران حراست و انتظامات دانش‌گاه حضور داشته که در صورت اعتراض دانش‌جویان با آن‌ها برخورد شده و در برخی موارد، دانش‌جویان مورد توهین این افراد نیز قرار گرفته‌اند.

برخی دانش‌جویان می‌گویند این امر در پارکینگ دانش‌جویان نیز روی داده است.

گفته می‌شود عوامل انتظامات اقدام به بازرسی بدنی و تفتیش کیف و وسایل دانش‌جویان کرده که این امر موجب اعتراض دانش‌جویان بوده است.

گفتنی است در سال 88، و پس از وقایع بحث‌برانگیز انتخابات ریاست جمهوری در ایران، مسوول حراست وقت این دانش‌گاه به هم‌ر‌اه دو تن از هم‌کارانش و با هماهنگی نیروهای انتظامی اقدام به بازداشت دانش‌جویان مقابل درب دانش‌گاه کرده‌اند.

این در حالی است که از سال گذشته طرح عفاف و حجاب و هم‌چنین تفکیک جنسیتی در برخی دانش‌‌گاه‌ها آغاز شده که مورد اعتراض دانش‌جویان و برخی از اساتید نیز بوده است.

بیشتر بخوانید:

«اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌های خواجه‌نصیر و ورامین»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,