Saturday, 18 July 2015
04 December 2023
شاد و تندرست

«زیبایی کافی نیست»

2012 April 26

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

یکی از علل موفقیت بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی پرمخاطب در دنیا این است که مدیران، تولیدکنندگان و گردانندگان این آثار ورای کار معمول خود که اطلاع‌رسانی، نقد و یا سرگرمی است به مقوله‌ای به‌نام فرهنگ‌سازی نیز توجه ویژه‌ای داشته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«عادل فردوسی‌پور» نیز به‌عنوان یکی از این نمونه‌های موفق از ابتدای برنامه‌ی «نود»، هم‌واره بر این بوده‌است تا بر روی بسیاری از رفتارهای زشتی که در ورزش‌کاران، مربیان و فرهنگ مدیریتی ورزش ما نهادینه شده‌است انگشت گذاشته و مردم را از زشتی آن‌ها آگاه و برای رفع‌شان بکوشد. «عادل» به‌سبب برگزیدن همین شیوه بوده‌است که در این سال‌ها به شمار فراوانی از فوتبالیست‌ها، داوران، مربیان و مدیران، انتقادهای تندی داشته که این مسئله در برخی موارد موجب اصلاح و یا تغییر رفتار آن‌ها شده‌است. «امیر قلعه‌نویی» اما از آن دست آدم‌هایی است که باوجود این‌که بارها به‌علت به‌کار بردن ادبیات زشت، غیراخلاقی و ورزشی، از سوی ارباب جراید و رسانه‌ها مورد مواخذه قرار گرفته هنوز از این رفتار خود دست نکشیده‌است. در آخرین نمونه از این‌دست، «قلعه‌نویی» در برنامه‌ی هفته‌ی گذشته‌ی نود و هنگامی که با انتقادات تند و تیز «عادل» مواجه شد بار دیگر دست به دامان همان ادبیات زشت و ناپسند خود شد و به سخیف‌ترین شکل ممکن و در برابر چشم و گوش میلیون‌ها نفر، «فردوسی‌پور» را مورد عنایت قرار داد. معلوم نیست کی، کجا و به‌وسیله‌ی چه نیرویی ترمز این رفتار زشت «قلعه‌نویی» کشیده خواهد شد.

————————————————————–

بسیاری بر این باورند که ورزشی که با عنوان قوی‌ترین مردان، سال‌هاست در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود، نه‌تنها به لحاظ پزشکی برای سلامت افراد مفید نیست بلکه در بسیاری از موارد می‌تواند خطرناک هم باشد. آخرین نمونه از آن‌ها درگذشت یکی از قهرمانان این رشته بوده‌است. «میخاییل آلگاش» ورزش‌کار سنگین وزن روسی که بارها در مسابقات جهانی پاورلیفتینگ و پرورش‌اندام مدال‌های فراوانی برای روسیه به‌دست آورده‌بود، دیروز به علت جراحت در ناحیه کبد از دنیا رفت. طبق گزارش خبرنگاران، «آلگاش» خون بسیار زیادی از دست داده بود و به‌نظر پزشکان نجات دادن او تقریبن ناممکن بود. کبد ورزش‌کار 23 ساله در زیر وزنه‌ها، تحمل این فشار سنگین را نداشت و این مسئله باعث پارگی در ناحیه‌ی کبد او شده‌ بود. پیش‌تر پزشکان به او هشدار داده بودند که ممکن است تداوم حرکات سنگین برای او خطراتی را به‌هم‌راه داشته باشد. «آلگاش» هفته‌ی پیش و در حین تمرین دچار جراحت شد و پس از بستری شدن در بیمارستان، پزشکان برای بازگشتش تلاش کردند، تلاشی که با درگذشت او نافرجام ماند. پس از اعلام خبر بستری‌شدن این قهرمان روسی، بسیاری از هواداران او برای کمک و حتی اهدای خون به بیمارستان آمده بودند اما همه‌ی آن‌ها اکنون متاسفانه برای مراسم دفن این ورزش‌کار آماده می‌شوند. «آلگاش» در سال‌های 2008 و 2009 عنوان قوی‌ترین مرد روسیه را به‌دست آورده بود.

————————————————————–

از زمانی که در بازی معروف دو تیم «استیل آذین» و «تراکتورسازی»، تماشاچیان تبریزی «علی کریمی» را با توهین‌های زشت بدرقه کردند، سه فصل می‌گذرد. با وجود تمام پیش‌بینی‌ها و در شرایطی که تصور می‌شد ایجاد فضای مثبت از طرف سایت‌ها و هواداران «تراکتور» به منزله‌ی پایانی بر مشکلات میان «علی کریمی» و «تراختورچی‌ها» خواهد بود اما ستاره ۳۳ ساله «پرسپولیس» از سفر به تبریز سرباز زد تا «پرسپولیس» بدون او به مصاف «تراکتور» برود. در روزهای گذشته تلاش‌های فراوانی برای رفع این کدورت‌ها انجام گرفته بود اما به‌هر حال ظاهرن این اقدامات برای حضور «کریمی» در «یادگار امام» کافی نبوده است.

————————————————————–

بخش فراوانی از طرف‌داران قدیمی تیم فوتبال «بارسلون» را کسانی تشکیل می‌دهند که بیش از پیروزی، عاشق سبک بازی‌های این تیم هستند. در طول سالیان دراز عمر این باش‌گاه کاتالون‌ها مربیان بسیاری به خود دیده‌اند اما هیچ‌کدام به اندازه «پپ گواردیولا» در این تیم موفق نبوده‌اند. این پیروزی‌ها اما عامل دوم محبوبیت «گواردیولا» در بارساست. بیش از همه چیز طرف‌داران آبی و اناری‌پوشان، «پپ» را برای بازگرداندن روح تهاجمی به این تیم و ارایه فوتبالی زیبا ستایش می‌کردند. در سه سال اخیر «بارسلون» به رهبری او یکی پس از دیگری تیم‌های مطرح جهان را شکست داد و به تمام قهرمانی‌های ممکن در فوتبال اروپا و جهان دست یافت. اما کم‌کم تیم‌های دیگر راه مقابله با این شیوه از فوتبال را فراگرفتند، یک فوتبال سراسر دفاعی و بسته. شکی نیست که این شیوه از فوتبال مورد علاقه‌ی شمار فراوانی از علاقه‌مندان به این رشته نیست اما تنها راه ممکن برای شکست بارسلوناست. آن‌چه که در این فصل در لالیگا و پس از آن جام باشگاه‌های اروپا موجب دردسر کاتالان‌ها شد این نکته بود و متاسفانه «گواردیولای» جوان راه‌کار مناسبی برای غلبه بر این شیوه‌ی حریفان نداشت و این برای او به‌معنای بن‌بست بود. اکنون این موضوع مثل روز روشن است که در فصل بعد بسیاری از حریفان در برابر «بارسا» از همان شیوه‌ای استفاده می‌کنند که «چلسی» کرد و «پپ» اگر در این تیم ماندنی شود باید برای فصل بعد چاره‌ای برای استراتژی حریفانش بیابد وگرنه با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,