Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«خبرهای بیست و ششم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 26

لیگ قهرمانان اروپا،

«بایرن مونیخ رقیب چلسی در فینال جام قهرمانان اروپا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

در دومین شب از دیدارهای نیمه نهایی جام قهرمانان اروپا، شام‌گاه چهارشنبه، 25 آوریل، بایرن مونیخ آلمان با شکست رئال مادرید اسپانیا رقیب چلسی انگلستان در مسابقه فینال شده است.

بایرن در ضربات پنالتی توانست از سد رئال بگذرد.

در ۱۴ دقیقه اول، کریستیانو رونالدو، دو گل برای رئال به ثمر رساند.

به این ترتیب بایرن که بازی رفت را ۲-۱ در خانه برده بود، از رقیبش عقب افتاد.

در دقیقه ۲۶ بازی آرین روبن، روی یک ضربه پنالتی یکی از گل‌های رئال را جبران کرد.

بازی در وقت معمول و اضافی به همان نتیجه به پایان رسید و کار به ضربات پنالتی کشید.

در ضربات پنالتی تیم بایرن سه بر یک به برتری دست یافت و در مجموع، این دیدار را با نتیجه چهار بر سه به پایان برد.

بازی فینال جام قهرمانان اروپا در مونیخ برگزار می‌شود.

گفتنی است چلسی پای دیگر فینال با شکست بارسلونا در مجموع دو دیدار رفت و برگشت برای دومین بار در تاریخ ۱۰۷ ساله خود به فینال جام قهرمانان اروپا راه پیدا کرد.

………………………………………..

سفیر جمهوری اسلامی در مسکو:

«احتمال پذیرش معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای»

خبر / رادیو کوچه

سفیر جمهوری اسلامی در مسکو، پایتخت روسیه، روز چهارشنبه، 25 آوریل، از احتمال پذیرش پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران خبر داده است، اما این اظهارات با واکنش سرد وزارت خارجه آمریکا مواجه شده است.

به گزارش بلومبرگ، محمود‌رضا سجادی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو در مصاحبه‌ای در محل سفارت کشور متبوعش اظهار داشت: «ایران ممکن است پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نیز بپذیرد.»

در صورت پذیرش این پروتکل، امکان بازرسی‌های جامع‌تری از تاسیسات هسته‌ای ایران برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراهم خواهد شد.

به گفته آقای سجادی، ایران در حال بررسی طرح روسیه برای حل مناقشه سیاسی بر سر برنامه هسته‌ای ایران است.

طرح مورد اشاره آقای سجادی هفته گذشته توسط سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه ارایه شد. در فاز اول این طرح، ایران تولید سانتریفیوژ و تجهیزات دیگر غنی‌سازی اورنیوم را متوقف خواهد و دست‌گاه‌هایی که تولید شده اما هنوز در تاسیسات غنی‌سازی نصب نشده‌اند را انبار خواهد کرد.

به گفته آقای ریابکف، در این فاز، در یک روی‌کرد گام به گام، طرف مقابل نیز اعلام می‌کند که از اعمال هر نوع تحریم جدید علیه ایران خوداری خواهد کرد.

اما در واشنگتن، ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات آقای سجادی تصریح کرد، او در مذاکرات بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران نقش محوری ندارد.

خانم نولاند افزود، ملاک گفتار و کردار ایران بر سر میز مذاکرات است.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه بانک‌ها و بخش نفت ایران تصویب کرده‌اند و تلاش دارند تا با اعمال فشار، کشورهای دیگر، از جمله چین را به کاهش خرید نفت از ایران وادارند.

کشورهای غربی و اسراییل ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند اما ایران تاکید دارد که برنامه هسته‌ایش تنها اهداف صلح‌آمیز دارد.

 ………………………………………..

علارغم قانون اعلام شده از سوی پارلمان،

«نامزدی نخست وزیر سابق مصر در انتخابات رییس جمهوری»

خبر / رادیو کوچه

کمیسیون انتخابات مصر از رای خود مبنی بر ممنوعیت نامزدی احمد شفیق نخست وزیر پیشین مصر در انتخابات ریاست جمهوری برگشته است.

این کمیسیون روز سه‌شنبه بر اساس قانونی که مقامات ارشد حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، را از نامزدی در انتخابات مستثنا می‌کند آقای شفیق را از نامزدی در این رقابت‌ها محروم کرده بود.

با این همه روز چهارشنبه این کمیسیون درخواست تجدید‌نظر آقای شفیق را درنظر گرفته و او را مجاز به شرکت در این رقابت‌ها کرده است.

آقای شفیق پیش از این‌که در اعتراضات زمستان سال گذشته از قدرت خلع شود آخرین نخست وزیر حکومت حسنی مبارک بود.

این قانون در پارلمان مصر که اکثریت در آن با اسلام‌گرا‌هاست به سرعت تصویب شده بود و به تایید شورای عالی نیروهای مسلح این کشور رسیده بود و دو روز پیش از آن که کمیسیون انتخابات فهرست نهایی نامزدها را اعلام کند نهایی شد.

عمر سلیمان معاون حسنی مبارک و رییس سازمان اطلاعات مصر نیز به دلیل دیگری در کنار دو اسلام‌گرای دیگر از اخوان‌المسلمین و سلفی‌ها از شرکت در این رقابت‌ها محروم شده است.

 ………………………………………..

شورای ملی انتقالی:

«منع فعالیت احزاب مذهبی در لیبی»

خبر / رادیو کوچه

مقامات لیبی در آستانه انتخابات ماه ژوئن تشکیل احزاب سیاسی بر مبنای اصول مذهبی را ممنوع اعلام کرده‌اند.

به گزارش رویترز و به گفته یکی از سخن‌گویان دولت احزابی که بنیان‌های دینی، قبیله‌ای و یا نژادی داشته باشند صلاحیت شرکت در انتخابات را نخواهند داشت.

شورای ملی انتقالی می‌گوید این قانون برای حفظ «اتحاد ملی» طرح شده است.

اما تحلیل‌گران معتقدند که این قانون خشم احزاب مذهبی، چون اخوان‌المسلمین را برمی‌انگیزد.

محمد الحریزی، سخن‌گوی شورای ملی انتقالی، گفته است که «احزاب اجازه ندارند بر مبنای دین، قبیله و یا نژاد تشکیل شوند.»

او روشن نکرده است که این قانون بر حزبی که در ماه مارس توسط اخوان‌المسلمین تاسیس شد، و یا بر سایر احزاب اسلام‌گرا چه تاثیری دارد.

این حزب سازمان‌یافته‌ترین گروه سیاسی لیبی است و انتظار می‌رود به بازیگری موثر بدل شود. در دوره زمام‌داری معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، که ۴۲ سال به طول انجامید اسلام‌گرایان، هم‌چون دیگر مخالفان، به سختی سرکوب می‌شدند.

دبیر حزب آزادی و توسعه لیبی، وابسته به اخوان‌المسلمین، می‌گوید که شورای ملی انتقالی باید منظور خود را از ممنوعیت احزاب مذهبی روشن سازد.

محمد صوان گفته است که «این‌گونه مصوبه‌ها در کشوری به کار می‌آیند که چند جور مذهب داشته باشد، نه در لیبی که اکثر مردم مسلمانان معتقد هستند.»

او می‌گوید این قانون باید بازنگری شود «و اگر عوضش نکنند، ناگزیریم که به آن اعتراض کنیم.»

پس از سقوط معمر قذافی در شورش‌های سال گذشته، که با پشتیبانی ناتو نیز هم‌راه بود، رای‌گیری آتی در ماه ژوئن نخستین انتخاباتی است که در لیبی برگزار می‌شود.

از سویی دیگر این کشور در چند ماه اخیر شاهد درگیری‌های قبیله‌ای با نیروهای شورای انتقالی بوده است.

………………………………………..

جهت حمایت از میت رامنی،

«کناره‌گیری نیوت گینگریچ از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی نیوت گینگریچ، یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان در آمریکا، روز چهارشنبه، 25 آوریل، اعلام کرد هفته آینده وی از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری کناره‌گیری می‌کند و از میت رامنی نامزد پیش‌رو جمهوری‌خواهان حمایت خواهد کرد.

آقای گینگریچ می‌گوید پیش‌بینی می‌کند میت رامنی فرماندار پیشین ماساچوست که روز سه‌شنبه در رقابت‌ها در 5 ایالت آمریکا پیروز شد نامزد نهایی حزب جمهوری‌خواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شود.

گفته می‌شود دست‌اندرکاران مبارزات انتخاباتی گینگربچ در حال آماده کردن پیام حمایت از فرماندار پیشین ماساچوست هستند.

آقای گینگریچ تنها در رقابت‌های درون حزبی در دو ایالت کارولینای جنوبی و جورجیا پیروز شده است.

رییس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا گفت در هفته آینده به مبارزات انتخاباتی خود به عنوان «یک شهروند» ادامه می‌دهد و افزود به بحث درباره مسایل اقتصادی و نرخ بالای بی‌کاری خواهد پرداخت.

این در حالی است که چند هفته پیش نیز ریک سنتروم، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان و سرسخت‌ترین رقیب میت رامنی از نامزدی این حزب کناره‌گیری کرده بود.

………………………………………..

اسراییل: ایران به بمب اتمی دست نمیابد،

«نگرانی روسیه از هسته‌ای شدن ایران»

خبر / رادیو کوچه

رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز سه‌شنبه، 24 آوریل، در اظهار‌نظری که رسانه‌های روسیه «بی‌سابقه» توصیف کرده‌اند برای اولین بار ایران و کره شمالی را «تهدید هسته‌ای» خوانده است.

در همین حال رییس ستاد کل ارتش اسراییل برخلاف اظهار نظر دیگر مقام‌های ارشد ا‌ین کشور اعلام کرده است که فکر نمی‌کند «که ایران سرانجام به سوی تولید بمب اتم پیش برود».

به گزارش ریانووستی از روسیه، ارتشبد نیکلای ماکاروف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» گفته است که «تهدید همیشه هست، به همین خاطر ما از نزدیک پیش‌رفت هسته‌ای بسیاری از کشور‌ها را زیر نظر داریم».

به گفته این مقام عالی‌رتبه روس، نتایج تحلیل‌هایی که روسیه به هم‌راه آمریکا انجام داده تایید می‌کند که احتمال وجود تهدید هسته‌ای از طرف ایران وجود دارد و «ما متقاعد شدیم که واقعن باید یک سامانه دفاع موشکی برای مقابله با این تهدید‌ها راه‌اندازی شود».

اسفندماه سال گذشته به‌طور رسمی راه‌اندازی سامانه دفاع موشکی ناتو در ترکیه را تایید کرد. مارک هرتلینگ، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در اروپا، در آن زمان اعلام کرد که رادار دفاعی ناتو در جنوب ترکیه آماده شده و عده‌ای ازسربازان و کار‌شناسان آمریکایی هم در منطقه مستقر شده‌اند.

سخنان رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه درباره لزوم ایجاد سپر موشکی در برابر تهدیدهای احتمالی هسته‌ای ایران و کره شمالی در حالی ایراد می‌شود که وزارت دفاع روسیه اخیرا اعلام کرده بود که هیچ تهدید هسته‌ای از طرف ایران و کره شمالی روسیه و اروپا را تهدید نمی‌کند، چرا که این کشور‌ها توانایی تولید کلاهک هسته‌ای و موشک‌های حامل آن را ندارند.

از سویی دیگر ژنرال بنی گانتس، رییس ستاد کل ارتش اسراییل گفته است که «رسیدن ایران به بمب اتمی برای تمامی جهان ابعاد منفی خواهد داشت و دست بازی که برای فعالیت به ایران در منطقه و جهان خواهد داد، برای هیچ کس خوب نیست».

رییس ستاد کل ارتش اسراییل گفته است که «باز شدن دست ایران برای تحرک در منطقه و جهان از طریق قوی‌تر شدن بازوان ایرانی در منطقه مانند حزب‌اله لبنان و حماس و جهاد اسلامی در غزه، می‌تواند تهدیدی حیاتی برای موجودیت اسراییل تلقی شود».

بنی گانتس این را نیز گفته است که رسیدن ایران به بمب هسته‌ای وضعی نوین را ایجاد می‌کند و در این میان اسراییل تنها کشور جهان خواهد بود که قدرتی هسته‌ای آن را به نابودی تهدید می‌کند و برای رسیدن به این هدف، وسایل لازم آن را نیز فراهم می‌کند.

………………………………………..

بر اثر انفجار یک خانه مسکونی،

«نزدیک به هفتاد کشته در انفجاری در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز پنج‌شنبه، 26 آوریل، در شهر حما، از مراکز اصلی مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، دست‌کم 69 تن در اثر وقوع انفجار در این شهر جان خود را از دست داده و بیش از ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش الجزیره، این انفجار در خانه‌ای مسکونی روی داده که به گفته تلویزیون دولتی سوریه، در این خانه گروهی از «تروریست‌ها» در آن مشغول ساختن بمب برای حمله به مردم بودند، اما مخالفان حکومت گفته‌اند که در اثر اصابت موشک به این محل، دست‌کم هفتاد تن جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود اعلام برقراری آتش‌بس و اعزام تعدادی ناظر به سوریه، مقامات سازمان ملل و منابع خبری از ادامه حملات ارتش به غیرنظامیان حکایت دارد در حالی‌که گزارش شده است که تعدادی از ماموران ارشد امنیتی و ارتشی سوریه هم طی روزهای اخیر ترور شده‌اند.

هم‌زمان با ادامه درگیری‌ها در سوریه، فرانسه می‌گوید در صورتی که سوریه طرح صلح سازمان ملل برای توقف خشونت‌ها در این کشور را نپذیرد شورای امنیت سازمان ملل باید اقدام نظامی علیه این کشور را بررسی کند.

………………………………………..

هم‌زمان با تحصیل در دانش‌گاه پونای هند،

«اخراج یک ایرانی از هند به اتهام جاسوسی برای دولت ایران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌ها که روز پنج‌شنبه، 26 آوریل، در رسانه‌های هند، منتشر شده، یک شهروند ایرانی به اتهام «جاسوسی» توسط پلیس شهر پونا از این کشور اخراج شده است.

به گزارش پونا میرر و به نقل از ایکسایلز اکتیویست، پلیس ویژه شهر پونا در هند، یک ایرانی 40 ساله به نام حمید کشکولی، دانش‌جوی دکترای دانش‌گاه پونا، را از این کشور اخراج کرد.

اتهام وی «جاسوسی اتباع اسراییل و یهودیان ساکن شهر پونا» اعلام شده است. پلیس شهر پونا می‌گوید جاسوسی این شخص برای پلیس امنیت ایران محرز است‌.

گفته می‌شود پلیس شواهدی از فعالیت‌های غیرقانونی آقای کشکولی در مدت اقامت در این شهر که موجب اخراج وی توسط دادگاه و در ماه گذشته شده را اخیرن اعلام کرده است‌.

آقای کشکولی در قالب دانش‌جوی مقطع دکتری در سال 2007 وارد دانش‌گاه پونا شده بود.

آقای کشکولی هم‌چنین مدیر انجمن اسلامی دانش‌جویان ایرانی در پونا بوده و پلیس معتقد است که نام‌برده به عنوان «جاسوس مخفی دولت جمهوری اسلامی و در پوشش دانش‌جو در پونا» فعال بوده است‌. وی به بهانه تحصیل به در واقع مرکز یهودیان پونا را تحت نظر داشته است.

وی متهم است که اطلاعات مربوط به مراجعه‌کنندگان به مراکز یهودیان و کنیسه‌ها را برای مقامات امنیتی تهران ارسال می‌کرده است.

یک افسر امنیتی پلیس هند می‌گوید: «سوظن به وی زمانی بیش‌تر شد که ‌سفرهای منظم وی با ماشین شخصی به کنسول‌گری ایران در بمبئی مورد توجه قرار گرفت. وی در این سفرها از راننده‌ای محلی استفاده می‌کرده که بعد از سوظن، توسط پلیس بازداشت شد‌.»

افسر پلیس در ادامه عنوان کرد: «این راننده که طی مدت استخدامش، به خوبی با آقای کشکولی آشنا شده بود، در دادگاه گفته است که وی کارمند دولت ایران است و مقامات عالی‌رتبه دولت ایران برای دیدار و گفت‌وگو با وی به  بمبئی سفر می‌کرده‌اند.»

هم‌چنین در این گزارش آمده است که مقامات امنیتی هند زمانی آقای کشکولی را زیر نظر گرفته‌اند که در سال 2011 و در بررسی‌ها مشخص شد که وی  طی 4 سال پیش از آن تاریخ قادر به گذراندن دوره دکتری خود نشده و گزارشی از پیش‌رفت کارش دریافت نمی‌شد.

موضوع پایان‌نامه آقای کشکولی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی در زمان ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی بوده است‌.

در ادامه گزارش آمده است: «تحقیقات بعدی از کنسول‌گری ایران هم بر نقش وی به عنوان کارمند دولت ایران صحه گذاشت‌ و با بررسی ایمیل‌های وی نقش محرز وی به عنوان جاسوس ایران اثبات شد.»

بر اساس همین گزارش، در بررسی ایمیل‌ها ارسال اطلاعات زیادی در رابطه با یهودیان ساکن در پونا و کسب و کار آن‌ها و … و هم‌چنین تصاویر زیادی در این رابطه توسط آقای کشکولی کشف شد‌. تحقیقات پلیس هند نشان داد که او در ارتباط با سایر ایرانیان در دهلی نیز فعال بوده و تحقیقات در این‌باره هم‌چنان ادامه دارد.

لازم به توضیح است که ماجرای دستگیری آقای کشکولی مدت‌ها پیش روی داده و اکنون پس از حدود یک‌ماه از اخراج وی، در یک سایت محلی جزییاتی از ماجرا رسانه‌ای شده است.

اشاره می‌شود دو کشور ایران و هند دارای مناسبات سیاسی و اقتصادی بوده و پس از اعمال تحریم‌ها از سوی شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا، مبادلات تجاری و بازرگانی این دو کشور دچار مشکل شده اما هم‌چنان هند یکی از مشتریان نفت ایران در آسیا به‌شمار می‌رود.

 ………………………………………..

توسط انتظامات دانش‌گاه صورت گرفت،

«ضرب و شتم دانش‌جویان دانش‌گاه آزاد رودهن»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، دو دانش‌جوی دختر و یک دانش‌جوی پسر دانش‌گاه آزاد رودهن به دلیل آن‌چه انتظامات دانش‌گاه آزاد رودهن آن را «پوشش نامناسب» ذکر کرده مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، روز شنبه، دوم اردی‌بهشت ماه 1391 در دانش‌گاه آزاد رودهن به دستور رییس این واحد دانش‌گاهی، غلام‌حسین حیدری، بدون اطلاع قبلی ورودی‌های خانم‌ها و آقایان از یک‌دیگر جدا شد و از ورود دانش‌جویان بدون هم‌راه داشتن کارت دانش‌جویی و یا برگه‌ی پرینت انتخاب واحد جلوگیری به عمل آمد و نیرو های انتظامات و حراست مانع ورود دانش‌جویان به دلیل «نامناسب بودن پوشش ظاهری» آن‌ها شدند.

در روزهای ابتدایی اردی‌بهشت‌ماه، عوامل انتظامات با تعرض به یک دانش‌جوی پسر به دلیل «اعتراض» و دو دانش‌جوی دختر به دلیل «آرایش نامناسب»، با توهین، آن‌ها را از دانش‌گاه به بیرون برده و در خارج از محیط دانش‌گاه آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس توسط انتظامات به حراست دانش‌گاه انتقال و برای آن‌ها تشکیل پرونده انضباطی داده شده است.

این در حالی است که رییس این واحد دانش‌گاهی، غلام‌حسین حیدری، که پیش‌تر نیز در پی برخورد مسوولان حراست در سال 87 با دانش‌جویان به آن‌ها وعده رسیدگی داده بود، به خبرنگاران گفته بود: «‌با عاملان حادثه دانش‌گاه رودهن قاطعانه برخورد کردیم.»

این گزارش می‌افزاید این اقدامات حراست و انتظامات دانش‌گاه که به‌طور مستقیم زیر نظر رییس این واحد دانش‌گاهی انجام می‌پذیرد؛ با نارضایتی و اعتراض برخی از اساتید نیز روبه‌رو بوده است.

از سویی دیگر در کنار سر در اصلی دانش‌گاه که پیش از این دانش‌جویان و اساتید از آن رفت و آمد می‌کردند اطلاعیه نصب شده است که در آن الگوهای رفتاری و الگوهای پوشش برای دختران و پسران دانش‌جو ذکر شده است. اطلاعیه‌های مشابهی نیز در نقاط مختلف دانش‌گاه نصب شده است.

در کنار ورودی اصلی این دانش‌گاه، ماموران حراست و انتظامات دانش‌گاه حضور داشته که در صورت اعتراض دانش‌جویان با آن‌ها برخورد شده و در برخی موارد، دانش‌جویان مورد توهین این افراد نیز قرار گرفته‌اند.

برخی دانش‌جویان می‌گویند این امر در پارکینگ دانش‌جویان نیز روی داده است.

گفته می‌شود عوامل انتظامات اقدام به بازرسی بدنی و تفتیش کیف و وسایل دانش‌جویان کرده که این امر موجب اعتراض دانش‌جویان بوده است.

گفتنی است در سال 88، و پس از وقایع بحث‌برانگیز انتخابات ریاست جمهوری در ایران، مسوول حراست وقت این دانش‌گاه به هم‌ر‌اه دو تن از هم‌کارانش و با هماهنگی نیروهای انتظامی اقدام به بازداشت دانش‌جویان مقابل درب دانش‌گاه کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,