Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
هشتم اردیبهشت-بیست‌و‌هفتم آوریل

«تقویم تاریخ هشتم اردیبهشت»

2012 April 27

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1300 خورشیدی: «سیمین دانشور» نویسنده و مترجم ایرانی زاده شد. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت و از او هم‌واره به‌عنوان یک جریان پیش‌رو و خالق آثار کم نظیر در ادبیات داستانی ایران نامبرده می‌شود. مهم‌ترین اثر او رمان «سووشون» نام دارد که نثری ساده دارد و به هفده زبان ترجمه شده است. سووشون هم‌چنین از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود. دانشور که عضو و نخستین رییس کانون نویسندگان ایران نیز بود در هجدهم اسفند سال 1390 درگذشت.

1390 خورشیدی: درگذشت «منوچهر سخایی» خواننده و بازیگر سینمای قبل از انقلاب، از قدیمی‌ترین چهره‌های موسیقی پاپ و از بازماندگان نسلی است که با اجرای ترانه‌های عاشقانه بر بستر ملودی‌های ایرانی، با ارکستراسیون غربی و کلام فارسی، در اواخر دهه سی خورشیدی، محبوبیت خیره کننده‌ای برای این سبک موسیقی به ارمغان آوردند.

وی پس از انقلاب 1357 به آمریکا رفت و در آن‌جا نیز ترانه‌ها و آلبوم‌هایی خلق کرد، اما هرگز نتوانست موفقیت و محبوبیت گذشته خود را تکرار کند و سپس برای سال‌ها در سکوت به سر برد. سخایی در آستانه شصت سالگی به سازمان مجاهدین خلق پیوست و با عنوان هنرمند مقاومت ترانه‌هایی در راستای اهداف این سازمان اجرا کرد. اقدام وی در پیوستن به سازمان مجاهدین خلق و اجرای ترانه در مدح رهبران این سازمان، انتقادهای تندی را متوجه وی ساخت.

1309 خورشیدی: در چنین روزی «جمیله شیخی» بازیگر ایرانی زاده شد. او از کودکی به تشویق پدرو مادرش که خانواده‌ای فرهنگ‌دوست بودند در نمایش‌های مدرسه بازی می‌کرد و در دبیرستان به شرکت در جلسات انجمن ادبی و اجرای نمایش می‌پرداخت. سپس نزد استادان تاتر به آموختن و تمرین تاتر مشغول شد و به استخدام رسمی اداره تاتر درآمد. جمیله شیخی دکترای افتخاری تاتر داشت و از معروف‌ترین نمایش‌هایی که بازی کرده می‌توان به ملاقات با بانوی سالخورده، از پشت شیشه‌ها و بن بست اشاره کرد. وی سرانجام در سال 1380 درگذشت.

1345 خورشیدی: شاه‌زاده «علی‌رضا پهلوی» فرزند سوم محمدرضا پهلوی و فرح دیبا بود. او با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ در حالی که کودکی بیش نبود، به هم‌راه خانواده‌اش کشور را ترک کرد و از آن زمان در خارج از کشور به تحصیل و زندگی پرداخت. علی‌رضا پهلوی در تاریخ چهاردهم دی ۱۳۸۹ خورشیدی، در منزل شخصی‌اش در خیابان نیوتون غربی در بوستون آمریکا به زندگی خود پایان داد. از وی یک فرزند به نام ایریانا لیلا به یادگار مانده که شش ماه پس از درگذشت‌اش به دنیا آمد.

علی‌رضا پهلوی، بنابر قانون اساسی مشروطه، نفر دوّم به تاج شاهنشاهی خاندان پهلوی پس از برادر بزرگ‌ترش رضا پهلوی بود.

برخی دیگر از روی‌دادهای امروز

_______________________________

1360 خورشیدی: سروان «علی‌اکبر قربان شیرودی» خلبان جنگی ایرانی در چنین روزی کشته شد. وی زاده سال 1334 بود و کسی بود که بالاترین زمان پروازهای جنگی در دنیا را در 2500 ساعت پرواز داشت.

1978 میلادی: حزب دموکراتیک خلق افغانستان ضمن یک کودتا حکومت را در این کشور به دست گرفت.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,