Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
گزارش اقتصادی

«تحریم نفت ایران و تردید اروپا»

2012 April 27

سایه کوثری / رادیو کوچه

 تصمیم‌گیری در مورد نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا به تعویق افتاد.

اتحادیه اروپا اتخاذ تصمیم‌ درباره ممنوعیت کامل واردات نفت ایران را یک ماه دیگر به تاخیر انداخت تا اعضای آن به اتفاق نظر کلی دست یابند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در ابتدای هفته وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ جمع شدند تا ممنوعیت واردات نفت از ایران را تا تاریخ یازدهم خرداد سال جاری به تعویق بیندازند.

یک دیپلمات بلندپایه اروپایی اعلام کرده که تاخیر در تصمیم‌گیری برای ممنوعیت واردات نفت از ایران بنا به درخواست ایتالیا و یونان صورت گرفت که از این می‌ترسند که ممنوعیت واردات نفت از ایران به افزایش هزینه‌های آن‌ها برای تامین نیازهای انرژی خود منجر شود که این مساله سبب ایجاد مانع در برابر اجرای برنامه‌های ریاضت اقتصادی شدید آن‌ها در زمینه هزینه‌های بودجه می‌شود که این کشورها را از مانور برای خرید انرژی دیگر محروم می‌کند.

اکنون کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بیست درصد از نفت صادراتی ایران را می‌خرند و بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، یونان، ایتالیا و اسپانیاست.

به گزارش یک شبکه روسی بعید نیست که آتن و رم برای کسب زمان تا برگزاری دور جدید مذاکرات میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در بغداد در سوم خرداد تلاش می‌کنند که در صورت موفقیت این نشست، دلیل محکمی برای تاخیر یا تعلیق هرگونه ممنوعیت واردات نفت از ایران خواهد بود.

این درحالی‌ست که بیست و هفت دولت عضو اتحادیه اروپا درباره تحریم تدریجی نفت ایران به توافق رسیده‌اند. براساس این توافق، امضای قراردادهای جدید میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایران در زمینه واردات، خرید، حمل و نقل نفت خام و فرآورده‌های نفتی از ایران ممنوع خواهد بود.

اتحادیه اروپا با تحریم نفت ایران عملن نفت، این ابزار غیرسیاسی را وارد بازی‌ها و مطامع سیاسی کرده و قطعا تبعات این تصمیم عجولانه به‌غیر از اروپا، کشورهای دیگر جهان را نیز متاثر خواهد ساخت. در این بیانیه شش پیامد تحریم نفتی بر شمرده شده است.

کشورهای اروپایی تا روز اول ژوییه 2012 مهلت خواهند داشت تا از ایران نفت وارد کنند. هم‌چنین مقامات اروپایی تصمیم گرفته‌اند حساب‌های مالی بانک مرکزی ایران را توقیف و هرگونه دادوستد با بانک مرکزی ایران یا هر دستگاه دولتی ایران در زمینه طلا و فلزهای گران بها را ممنوع کنند. مقامات اروپایی قبل از ماه آینده، دوباره در نشستی این تحریم‌ها را بررسی خواهند کرد. اروپا روزانه 450 الی 500 هزار بشکه نفت خام از ایران می‌خرد.

وزارت نفت ایران سوم بهمن ماه گذشته به دنبال تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم نفت ایران، بیانیه‌ای منتشر کرد.‌

در این بیانیه تاکید شده بود، اتحادیه اروپا با تحریم نفت ایران عملن نفت، این ابزار غیرسیاسی را وارد بازی‌ها و مطامع سیاسی کرده و قطعا تبعات این تصمیم عجولانه به‌غیر از اروپا، کشورهای دیگر جهان را نیز متاثر خواهد ساخت. در این بیانیه شش پیامد تحریم نفتی بر شمرده شده است.

در بیانیه وزارت نفت آمده است: «‌قابل توجه است که تنها 18 درصد از نفت صادراتی ایران به کشورهای اروپایی صادر می‌شود و مابقی نفت صادراتی ایران به سایر بازارهای جهانی عرضه می‌شود».

وزارت امور خارجه ایران نیز با غیر منطقی و توجیه ناپذیر خواندن اقدام زمستان گذشته اتحادیه اروپا در تصویب تحریم نفتی ایران تاکید کرد: «‌مسوولیت پیامد این گونه تصمیمات نسنجیده و تلاش برای ایجاد تنش و بحران آفرینی بر عهده اتحادیه اروپایی خواهد بود».

در بیانیه وزات خارجه ایران آمده بود که به نظر می‌رسد اتحادیه اروپایی در دنباله روی غیر منطقی از سیاست‌های آمریکا به منظور فرافکنی مشکلات اقتصادی و اجتماعی خود در صدد انحراف افکار عمومی از بیداری عدالت‌خواهانه مردمی و جنبش ضد تبعیض و سرمایه‌داری توسط فضاسازی‌های غیر واقعی است.

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم، اقدام اتحادیه اروپا در تحریم نفتی ایران را یک اقدام کاملا شتاب‌زده و در فضایی غیرواقعی توصیف کرده بود.

به گفته کاظم جلالی در حالی که اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای بزرگ دم از گفت‌وگو و مذاکره وحل و فصل مسالمت‌آمیز مسایل می‌زنند، تصویب تحریم علیه ایران کاملن با شعار‌هایی که می‌دهند منافات جدی دارد و آن‌ها وفادار به شعارهای خود نیستند.

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود:‌ «آن‌ها در تلاشند یک فضای روانی را در ایران حاکم کنند و از قبل آن بتوانند به اهداف خود دست یابند، در حالی که آن‌ها می‌دانند این تحریم‌ها قابل اجرا نبوده و تمام دنیا نیز منحصر به اروپا و اتحادیه اروپا نیست.»‌ به گفته یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم، کشورهای بسیاری خواهان 400 هزار بشکه نفت صادراتی ایران به اتحادیه اروپا هستند و این یعنی بی‌اثر بودن تحریم‌های غرب.‌

عبد‌الرضا ترابی، تحریم نفت و بانک مرکزی ایران و بلوکه کردن دارایی‌های بانک مرکزی را سناریوی از پیش طراحی شده‌ رژیم صهیونیستی و غرب دانسته  و گفته بود:‌ «این اقدامات نمایشی تنها برای تحت فشار قرار دادن ایران است.»‌ این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه تحریم‌ نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا تاثیری بر فروش نفت ایران ندارد، تاکید کرده بود: «کمتر از 20 درصد نفت ایران به اتحادیه اروپا صادر می‌شود که ایتالیا با 7 درصد بیش‌ترین واردات از ایران را دارد، با قطع صادرات 4000 هزار بشکه نفت ایران به کشورهای اروپایی، کشورهای زیادی از جمله بسیاری از کشورهای آسیایی خواهان نفت ایرانند، کشورهای ژاپن، هند، چین و کره جنوبی نیز فارغ از تحریم‌های غربی نفت ایران را خریداری می‌کنند و هیچ اهمیتی به این تحریم‌ها نمی‌دهند.»

با این اوصاف باید دید اتحادیه اروپا بر سر تصمیم گذشته خود باقی می‌ماند یا آن را به نفع ایتالیا و یونان تغییر خواهد داد؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,