Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
نهم ارد‌ی‌بهشت- بیست‌وهشتم آوریل

«تقویم تاریخ نهم اردی‌بهشت»

2012 April 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1378 خورشیدی- «ذبیح‌اله صفا» پژوهش‌گر، مترجم و استاد دانش‌گاه تهران درگذشت. «تاریخ ادبیات در ایران» و «حماسه‌سرایی در ایران» از جمله تالیفات این شخصیت ادبی معاصر ایران است.

وی در اردیبهشت 1290 در شهمیرزاد در استان سمنان زاده شد. در دانش‌سرای عالی و دانش‌کده‌ی ادبیات تحصیل کرد و در رشته‌های ادبیات و تعلیم و تربیت لیسانس گرفت و سپس به تحصیل در دوره‌ی دکتری پرداخت.

در سال 1340 به بالاترین رتبه‌ی استادی دست یافت. او هم‌چنین با سمت استاد مهمان در دانش‌گاه هامبورگ به تدریس پرداخت. پس از بازگشت از آلمان به مدیریت گروه زبان و ادبیات فارسی و سپس ریاست دانش‌کده‌ی ادبیات دانش‌گاه تهران انتخاب شد. ذبیح‌اله صفا پس از سال 1357 در آلمان اقامت داشت و در همان‌جا درگذشت.

1390 خورشیدی- «سیامک پورزند» از روزنامه‌نگاران قدیمی و فعال فرهنگی نیز در چنین روزی در سن هشتاد سالگی درگذشت. در 1380 پس از ماجرای «کنفرانس برلین»، بازداشت و به یازده سال زندان محکوم شد. وی قبل از درگذشت به دلیل کهولت سن و بیماری در خانه‌اش زیر نظر ماموران امنیتی نگه‌داری می‌شد و ممنوع‌الخروج بود.

وی در سال ۱۳۳۱ کار خود را با روزنامه «باختر امروز» به مدیریت «دکتر حسین فاطمی» شروع و سه سال بعد مجله هفتگی «پیک سینما» را تاسیس کرد. مدیریت برگزاری اولین جشن‌واره فیلم‌های ایرانی و فیلم‌های برگزیده کشورهای خارجی در اسفند ۱۳۳۳ و اردیبهشت ۱۳۳۴ را بر عهده داشت. او همسر «مهرانگیز کار»، حقوق‌دان و از فعالان مدافع حقوق زنان در ایران بود.

 1969میلادی- «شارل آندره ژوزف ماری دوگل» (Charles André Joseph Marie de Gaulle) معروف به «ژنرال دوگل»، پس از یازده سال از ریاست جمهوری فرانسه استعفا داد.

او افسر ارتش فرانسه بود و پس از جنگ جهانی دوم به مقام ریاست جمهوری فرانسه رسید. جنگ الجزایر و استقلال آن کشور از فرانسه در دوران ریاست جمهوری دوگل رخ داد. روی‌دادهای 1968 او را از ادامه ریاست جمهوری منصرف کرد و تا آخر عمر در دهکده‌ای به نوشتن خاطرات خود مشغول بود.

1975 میلادی- نیکسون دستور عقب‏نشینی نیروهای آمریکا از ویتنام را در روزی چون امروز صادر کرد. پس از خروج نیروهای فرانسوی از ویتنام و انعقاد معاهده ژنو در ژوئیه 1954، به منظور تقسیم ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی، اغتشاش و هرج و مرج در این کشور ایجاد شد. از این رو نیروهای آمریکا به منظور اجرای مفاد عهدنامه ژنو، وارد ویتنام شدند. با روی کار آمدن ریچارد نیکسون، وی دستور عقب‏نشینی کامل نیروهای آمریکایی از ویتنام را صادر کرد. به دنبال خروج نیروهای آمریکایی، ویتنام شمالی و جنوبی، کشور واحدی تشکیل دادند.

 1978میلادی- «محمد داوودخان» اولین رییس‌ جمهوری افغانستان در پی کودتای نظامی کمونیست‌ها از کار برکنار و کشته شد. در اواخر سال‌های قدرتش از مسکو و چپی‌ها فاصله گرفت که این اقدام وی باعث شد تا حزب دموکراتیک خلق دست به کودتا بزند و او را به هم‌راه اعضای فامیلش به قتل رسانیدند.

وی پیش از ریاست جمهوری در سال‌های 1949 و 1950 وزیر دفاع و از سال 1953 به مدت ده سال نخست وزیر کشور افغانستان بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1945 میلادی- «بنیتو موسولینی» دیکتاتور ایتالیایی که هنگام فرار از کشور توسط پارتیزان‌ها اسیر شده بود، اعدام شد.

1297 خورشیدی- «محمد معین» استاد و اولین دکتر رشته زبان و ادبیات فارسی در ایران و پدیدآورنده فرهنگ معین زاده شد.

1370 خورشیدی‌- امروز سال‌روز درگذشت دکتر «غلامحسین صدیقی»، استاد دانش‌گاه تهران و وزیر کشور (در دولت دوم) دکتر مصدق است. وی صاحب دو دانش‌نامه دکترای دولتی فلسفه و جامعه‌شناسی از فرانسه بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,