Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«روز جهانی نوروز با فرهنگ صلح»

2012 April 15

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

محبوبه شعاع

منبع: هفت

اول فروردین مصادف است با «روز جهانی نوروز». اما منشا و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. اما می‌توان گفت نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاست‌گاه نوروز در ایران باستان بوده و مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز هم در آغاز فصل بهار است.

به همین مناسبت در هشتم مهرماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی، «نوروز» توسط «سازمان ملل متحد یونسکو»، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسید و سپس مجمع عمومی سازمان ملل در چهارم اسفندماه سال ۱۳۸۸ قطع‌نامه روز جهانی نوروز را در چارچوب ماده چهل‌ونه دستور کار خود و تحت عنوان «فرهنگ صلح» به تصویب رساند.

و برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان، پس از چند سال تلاش پی‌گیر ایرانیان و ایرانی‌تباران در سراسر جهان سرانجام جشن بزرگ نوروز هم‌زمان با یکم فروردین ماه برابر با بیست‌ویکم مارس به عنوان «روز جهانی نوروز» در مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد.

این قطع‌نامه که با هم کاری مشترک کشورهای ایران، آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزا‌ستان و قرقیزستان آماده شده بود، مورد حمایت عمومی کشورهای عضو سازمان قرار گرفت و به اتفاق آرا به تصویب رسید که سه کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای‌گیری به کشورهای تهیه کننده این قطع‌نامه پیوستند.

این قطع‌نامه در هفده بند مقدماتی و پنج بند اجرایی تنظیم شد. بندهای اجرایی آن عبارت‌اند از: شناسایی اول فروردین ماه به عنوان روز بین المللی نوروز، استقبال از تلاش‌های کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند در جهت حفظ و توسعه فرهنگ و سنت‌های نوروزی، تشویق سایر کشورها به آگاه‌سازی در مورد نوروز و سازمان‌دهی مراسمی در بزرگ‌داشت نوروز.

هم‌چنین درخواست از کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند برای پژوهش پیرامون تاریخ و سنت‌های نوروزی با هدف انتشار آگاهی در مورد میراث نوروز در میان جامعه بین‌المللی و دعوت از کشورهای علاقه‌مند، نظام ملل متحد، کارگزاری‌های تخصصی ملل متحد به‌ویژه یونسکو، صندوق‌ها و برنامه‌های ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و سازمان‌های غیر دولتی برای شرکت در مراسم نوروزی.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره نوروز تاکید شد: نوروز هم‌چون زبان مشترک میلیون‌ها انسان در آسیا، شبه قاره هند، آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز، بالکان، حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط دیگر جهان درآمده است.

امروز بیش از سی‌صد میلیون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامی می‌دارند. بزرگ‌داشت نوروز بزرگ‌داشت ریشه‌ها، تاریخ و ارزش‌های تمدن‌های درخشان بشری است که در طول قرن‌ها ارزش‌های انسانی را منتقل ساخته‌اند. ترویج و پیش برد فرهنگ زندگی سازگار با طبیعت یکی دیگر از جنبه‌های نوروز است که هم سو با بسیاری از اهداف سازمان ملل است.

به مناسبت روز جهانی نوروز در هفتم فروردین ۱۳۸۹ نخستین دوره جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانه نوروز» شناخته شد. در این جشن، سران کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند گردهم می‌آیند و این آیین باستانی را گرامی می‌دارند.

دومین دوره این جشن قرار بود در شیراز انجام شود که به دلیل مخالفت‌هایی انجام نشد و این دوره در هفتم فروردین ۱۳۹۰ در سعدآباد تهران برگزار شد. در این نشست مقر دبیرخانه نوروز در تهران تشکیل شد و قرار شد سند جشن جهانی نوروز تا افتتاحیه دوره بعد آماده شود.

در این جشن رییسان جمهور ایران، تاجیکستان، عراق، افغانستان، ارمنستان و ترکمنستان، معاون اول، رییس دفتر و مشاور ارشد رییس جمهور ایران، رییس مجلس پاکستان، معاون رییس جمهور زنگبار، معاونین نخست وزیران ترکیه و آذربایجان، وزرای خارجه لبنان و عمان، وزیر بهداشت، رفاه و خانواده هند، وزیر فرهنگ قرقیزستان، معاون رییس مجلس قزاقستان، دبیرکل سازمان اکو و سفریران ازبکستان و سنگاپور حضور داشتند  و به ‌ «امامعلی رحمان» رییس‌جمهور تاجیکستان مقرر شده است مراسم سومین جشن جهانی نوروز در فروردین ۱۳۹۱ در این کشور برگزار گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,