Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
پرسه – گفت وگو با تنها راهنمای فارسی زبان موزه

«گذری در موزه ملی مالزی»

2012 April 30

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   این روزها اگر ساکن مالزی باشید یا اخبار این کشور را دنبال کنید، در جریان چند اتفاق بااهمیت قرار می‌گیرید. از عملیات نصب رسمی شاه جدید در کاخ جدید تا انتخاباتی که به زودی از راه می‌رسد و تظاهرات از پیش اعلام شده معترضین که همین دیروز به طور گسترده‌ای در مرکز شهر کوالالامپور اتفاق افتاد و یک جورهایی تبدیل به یک انتفاضه شد!

از اعتراض‌ها و مخالفت‌ها که کلن دانستن درباره آن‌ها مفید است اما دخالت در آن‌ها به ما که در این کشور میهمان هستیم ربطی ندارد و (ما خیلی زرنگ و توان‌مند باشیم بهتر است به امور کشور خودمان دخالت و رسیدگی کنیم!) که بگذریم، هرچه بیش‌تر دانستن در زمینه کشوری که آن را به عنوان سرزمینی برای زندگی ولو برای مدت زمانی محدود برگزیدیم به ما کمک می‌کند که زندگی بهتری در آن داشته باشیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در هفته‌ای که گذشت فرصتی دست داد تا سری به موزه ملی مالزی بزنم؛ موزه‌ای که شاید برای بسیاری از ما حتا با وجود آن که بارها از مقابل ساختمان آن گذشته‌ایم هم‌چنان ناشناخته باشد.

موزه ملی مالزی در 1963 به فرمان نخستین نخست‌وزیر این کشور افتتاح شده و در بخش‌های مختلف به معرفی تاریخ این کشور می‌پردازد. از نکات قابل توجه این موزه تربیت راهنمایان موزه به زبان‌های مختلف هم‌چنین طراحی تورهای بسیار جالب و هیجان‌انگیز ویژه دانش‌آموزان است. البته موزه در سالن های جانبی خود در زمان های گوناگون میزبان برگزاری نمایشگاه‌ها و برنامه های مختلفی است که دیدار از این موزه را دل‌پذیرتر می‌کند.

در این دیدار به سراغ تنها راهنمای فارسی زبان موزه رفتم تا گفت وگویی با او داشته باشم. برایم جالب بود که بدانم تا به حال چند ایرانی از این موزه دیدن کردند و آیا اصلن کسی سراغی از این موزه می‌گیرد یا نه؟ و البته در کمال ناباوری با توجه به آماری که موزه برای سال 2011 ارایه داد دریافتم که از میان  439936 بازدیدکننده این موزه تعداد 120677 خارجی بودند و در این میان 1170 نفر از ایران از جمله بازدیدکنندگان موزه بودند. هر چند که این رقم یعنی چیزی کم‌تر از یک درصد بازدیدکنندگان خارجی و در مقایسه با بزرگی گروه گردش‌گران ایرانی و ایرانیانی که در مالزی زندگی می‌کنند نسبت به سایر ملل، چندان قابل توجه نیست اما به هرحال بیشتر از حد انتظارم بود. بیش‌ترین بازدیدکنندگان خارجی موزه را بازدیدکنندگانی از ژاپن، فرانسه، آلمان،انگلستان، امریکا، استرالیا و دیگر کشورهای خاورمیانه تشکیل می‌دهند.

در این برنامه با من همراهی کنید در گفت و گو با «ژاله چگینی» تنها راهنمای فارسی زبان موزه ملی مالزی. او در این گفت وگو علاوه بر اطلاعاتی درباره موزه ملی مالزی، به اختصار از شیوه اداره کشورمالزی، انتخاب شاه، انتخابات آینده و ویژگی پرچم این کشور نیز سخن می‌گوید. در دیدار از موزه می‌توانید بیش‌تر با تاریخ این کشور آشنا شوید.

او هم‌چنین از بی‌توجهی ایرانیان به دیدار از موزه‌ها می‌گوید و از این که جزو معدود راهنمایان موزه است که از مراجعان بسیار کمی برخوردار است. او تاکید می‌کند که دیدار از موزه ملی در برنامه‌های گشت هیچ دفتر مسافرتی ایرانی نیست و به عنوان دلیل این کار عنوان می‌شود که مسافران ایرانی علاقه‌مند به دیدار از موزه‌ها و مساجد نیستند چرا که در ایران مساجد و موزه‌های بسیاری وجود دارد و این درحالی است که بسیاری از بازدیدکنندگان موزه را افرادی تشکیل می‌دهند از کشورهای فرانسه، بریتانیا یا امریکا که بهترین و به نام‌‌ترین موزه‌های جهان را در کشور خود دارند.

ژاله چگینی از ایرانیان دعوت می‌کند تا حتا یک بار هم که شده دیداری از این موزه داشته باشند تا هر چه بیش‌تر با کشوری که در آن زندگی می‌کنند آشنا شوند. وی هم‌چنین دیدار از موزه اسلامی مالزی را نیز به علاقه‌مندان توصیه می‌کند. موزه‌ای که ردپای هنر ایرانی در آن آشکارا پیداست.

به هرروی دیدار از این موزه به بسیاری از سوالات من پاسخ داد. امیدوارم شما هم چه ساکن مالزی باشید و چه برای سفر به این کشور آمده باشید فرصتی را بیابید تا به زودی به خصوص در این ماه که روز جهانی موزه را هم در پیش رو داریم دیداری از این موزه دیدنی داشته باشید. این کار را به خصوص به آن دسته افرادی توصیه می‌کنم که مدام از بی‌حوصلگی و این که چیزی برای دیدن و مکاشفه نمی‌توانند در این شهر بیابند سخن می‌گویند. شهری که هر روز در چهار گوشه‌ی آن با هر ذوق و سلیقه‌ای می‌توان برنامه، نمایشگاه، جشنواره و یا حتا یک حراج خوب را یافت که ارزش دیدن و مکاشفه را دارد…

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,