Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
یازدهم اردی‌بهشت- سی‌ام آوریل

«تقویم تاریخ یازدهم اردی‌بهشت»

2012 April 30

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1952 میلادی- «آن فرانک» (Anne Frank) یک یهودی آلمانی متولد شهر فرانکفورت که پس از مرگش به واسطه چاپ دفترچه خاطرات روزانه‌اش شهرت جهانی پیدا کرد. این خاطرات بازگوکننده مستندی از تجربه پنهان شدن وی و خانواده‌اش در طول اشغال هلند توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم است. تنها بازمانده گروه اُتو، فرانک بود که پس از جنگ به آمستردام بازگشت و دفترچه خاطرات را دست‌نخورده دریافت کرد و به یادبود خانواده‌اش تصمیم به انتشار آن گرفت که تلاش‌های وی در نهایت منجر به چاپ آن شد. این اثر از زبان اصلیش، یعنی هلندی ترجمه و برای اولین‌بار در سال ۱۹۵۲ چنین روزی با عنوان «خاطرات یک دختر جوان» به زبان انگلیسی چاپ شد.

1973 میلادی «ریچارد نیکسون» (Richard Nixon) سیاست‌مدار و سی‌وهفتمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مسوولیت کامل رسوایی واترگیت را قبول کرد. او از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ سمت ریاست جمهوری را در اختیار داشت و تا به امروز اولین و تنها رییس جمهوری این کشور است که از مقام خود کناره‌گیری کرده‌است.

نیکسون در انتخابات سال ۱۹۶۸ در یکی از نزدیک‌ترین رقابت‌های تاریخ انتخابات امریکا به ریاست جمهوری انتخاب شد و در سال ۱۹۷۲ با اختلاف بیش‌تری برنده شد. اما دوره دوم ریاست جمهوری او با «رسوایی واترگیت» (Watergate scandal) روبرو شد. وقایعی که در هتلی به همین نام در واشنگتن اتفاق افتاد و منجر به استیضاح و سپس استعفای ریچارد نیکسون رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا شد.

نیکسون دومین معاون رییس جمهوری جوان تاریخ آمریکا و اولین شهروند کالیفرنیا بود که به مقام رییس جمهوری یا معاون رییس جمهوری می‌رسید.

1789میلادی- «جرج واشنگتن» (George Washington)، در عمارت فدرال در خیابان وال استریت، به عنوان اولین رییس جمهور ی ایالات متحده آمریکا، قسم یاد کرد. وی از رهبران انقلاب آمریکا و نخستین رییس‌جمهوری آمریکا بود که این سمت را از سال ۱۷۸۹ تا سال ۱۷۹۷ در دست داشت.

او از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحده است. نقش او به‌خصوص در کسب استقلال برای مستعمرات آمریکایی و سپس متحد کردن آن‌ها زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است.

واشنگتن از گروهی از مردم مسلح به کمک دولت‌های فرانسه و اسپانیا ارتش بزرگی ساخت که نهایتن موفق به شکست نیروهای بریتانیایی در جنگ انقلاب آمریکا شدند.

1358 خورشیدی- «مرتضی مطهری» از روحانیون، استاد فلسفه و الهیات، پژوهش‌گر و رییس جلسات شورای انقلاب پس از خروج از خانه دکتر سحابی در خیابان فخرآباد تهران از فاصله نزدیک از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و چند دقیقه بعد در بیمارستان «طرفه» واقع در همان نزدیکی جان سپرد. به همین مناسبت در ایران امروز روز معلم نام گذاری شده است.

———————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

 

1873 میلادی- «ادوار مانه»  (Édouard Manet) نقاش فرانسوی درگذشت. او یکی از اولین هنرمندان قرن نوزدهم میلادی بود که به مضامین زندگی مدرن پرداخت. او هم‌چنین یکی از محوری‌ترین هنرمندان در انتقال از رئالیسم به امپرسیونیسم به حساب می‌آید.

شاه‌کارهای ابتدایی مانه، «ناهار در چمن‌زار» و «المپیا» بحث‌برانگیز بودند و همواره به عنوان خط‌مشی برای نقاشان جوان امپرسیونیسم، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. امروزه این آثار را پایه و اساس تکامل هنر مدرن می‌شناسند.

1945 میلادی- پس از ورود ارتش سرخ شوروی به شهر برلین پایتخت آلمان نازی‌، «آدولف هیتلر» رهبر آلمان نازی به هم‌راه همسرش در شهر برلین با شلیک گلوله‌ای به سرش خودکشی کرد. مقامات «ورماخت»‌ (ارتش آلمان)، به آدولف هیتلر 56 ساله اطلاع دادند که هیچ راهی برای فرار وجود ندارد. هیتلر که همواره گفته بود هرگز تسلیم نمی‌شود تصمیم گرفت خودکشی کند. او دستور داد پس از مرگ جسدش را بسوزانند تا به دست نیروهای شوروی نیفتد و به معرض نمایش در نیاید.

1975 میلادی- شهر «سایگون»‌، پایتخت ویتنام جنوبی به اشغال نیروهای ویتنام شمالی درآمد و دولت ویتنام جنوبی از بین رفت.

یک هفته قبل از سقوط سایگون‌، نیروی هوایی و دریایی ارتش آمریکا آخرین آمریکایی‌های حاضر در ویتنام جنوبی و 70 هزار ویتنامی را از سایگون خارج کردند.

————————————————————-

منبع‌ها:

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

جام جم

راسخون

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,