Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
در مجلس نمایندگان این کشورصورت می گیرد

«آغاز رای‌گیری درمورد اعضای کابینه جدید افغانستان»

2010 January 02

رای‌گیری درمورد وزیران پیشنهادی حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور آغاز شده و قرار است تا ساعات دیگر نتایج آن روشن شود.

آقای کرزی ۲۳ وزیر پیشنهادی خود را پس از هفته‌ها تاخیر در ۲۸ قوس/آذر و یک وزیر دیگر را در روزهای بعدی به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

در میان این افراد، کسی برای پست وزارت خارجه پیشنهاد نشده و گفته شده‌است فردی که به این مقام معرفی می‌شود، پس از کنفرانس لندن، که تا کم‌تر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود، معرفی خواهدشد.

20100102-afghan-raygiryekabineh

رای‌گیری در مجلس به گونه «سری» است و نمایندگان به هر وزیر پیشنهادی به طور جداگانه رای تایید یا رد می‌دهند.

شماری از کارشناسان مسایل سیاسی در افغانستان به این نظرند که وزیران پیشنهادی با توجه به دو هفته زمانی که برای جلب توجه نمایندگان داشته‌اند، شانس زیادی برای گرفتن رای تایید نمایندگان دارند.

بررسی صلاحیت‌های این وزیران پیشنهادی در دو هفته گذشته بارها در داخل مجلس به مرزهای باریکی کشانده شد و پرسش‌های انتقادآمیز برخی از نمایندگان از آن‌ها جنجال آفرید.

مبارزه با فساد و برنامه‌های آینده وزیران پیشنهادی از مسایل مهمی بود که در جریان بررسی صلاحیت‌های آن‌ها بارها موضوع بحث‌های مجلس شد.

در ماه‌های اخیر موضوع مبارزه با فساد در ادارات دولتی افغانستان انتقادهای شدید داخلی و هم‌کاران بین‌المللی دولت این کشور را برانگیخت.

بیشتر وزیران پیشنهادی اعضای کابینه سابق آقای کرزی هستند

گزینش اعضای کابینه جدید آقای کرزی هم تحت تاثیر همین انتقادها برای چند هفته به تاخیر افتاد، اما منتقدان آقای کرزی می‌گویند ترکیب کابینه جدید بیان گر تحولی در امر مبارزه با فساد در این کشور نیست.

بیشتر اعضای این کابینه را وزیران پیشین تشکیل می‌دهند و بیشتر مقام‌های کلیدی هم در اختیار آنان است.

از سوی دیگر برخی از نهادهای مدنی سهم اندک زنان در این کابینه را مورد انتقاد قرار داده‌اند. آقای کرزی در کابینه جدید خود مانند کابینه قبلی‌اش تنها یک زن را به عنوان وزیر امور زنان راه داده‌است.

تاکید آقای کرزی در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن در تشکیل کابینه جدیدش بر مشارکت ملی بوده و گفته‌است که کابینه او باید آیینه ترکیب اجتماعی مردم افغانستان باشد.

ولی برخی از منتقدان او بر تخصص اعضای کابینه جدید تاکید کرده‌اند، موضوعی که آقای کرزی می‌گوید در کابینه جدید او تا حدود زیادی رعایت شده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,