Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
مشاور عملیات ضد تروریستی باراک اوباما:

«ارایه اولین جزییات از هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا»

2012 May 01

خبر / رادیو کوچه

ارشدترین مشاور عملیات ضد تروریستی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، توضیحات تفصیلی را دریاره سیاست آمریکا در خصوص استفاده این کشور از هواپیما‌های بدون سرنشین برای هدف قرار اعضای القاعده ارایه کرده است.

جان برنن، در سخنانی در مرکز مطالعاتی «ودروو ویلسون» گفته است که این هواپیماها برای کمک به پیروزی علیه شبکه ستیزه‌جویان کمک کرده است.

او افزوده است که رییس جمهوری آمریکا می‌خواهد تا در این باره با شفافیت بیش‌تری صحبت شود.

اظهارات آقای برنن در آستانه یک سالگی کشته‌شدن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده صورت گرفته است.

اسامه بن لادن در ماه مه سال گذشته میلادی طی عملیاتی از سوی نیروهای ویژه آمریکایی در شهر ابیت‌آباد پاکستان کشته شد.

آقای برنن در سخنان خود گفته است که استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشین قانونی، اخلاقی، ضروری و متناسب است.

او تاکید کرد: «براساس قوانین بین‌المللی، آمریکا در واکنش به حملات ۱۱ سپتامبر، در حال نبرد مسلحانه با القاعده، طالبان و گروه‌های مرتبط با آن‌هاست. و ما هم‌چنین می‌‌توانیم از قوه قهریه به نحوی که با حق ذاتی ما برای دفاع از خود هم‌خوان باشد استفاده کنیم. در قوانین بین‌المللی چیزی نیست که مانع استفاده از هواپیماهای کنترل از راه دور برای این منظور یا مانع استفاده ما از قوه مرگ‌بار علیه دشمنانمان در خارج از میدان نبرد شویم.»

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=iK3aG_Z7zTQ[/youtube]

مشاور ارشد آقای اوباما هم‌چنین گفته است که نظارت بر استفاده از این تکنولوژی با دقت زیادی صورت می‌گیرد به‌خصوص هنگامی که هدف این حمله یک شهروند آمریکایی باشد.

آقای برنن گفت که شبکه القاعده به‌شدت ضربه خورده است.

او تاکید کرد که شاید این اولین‌بار از زمانی که آمریکا نبرد خود علیه القاعده را آغاز کرد باشد که می‌شود گفت، می‌توان دنیایی را تصور کرد که در آن هسته مرکزی این شبکه (القاعده) دیگر موضوعیتی ندارد.

مشاور عملیات ضد تروریستی آقای اوباما هم‌چنین تصریح کرد که عملیات هواپیما‌های بدون سرنشین با هم‌کاری کشوری که در آن عملیات صورت می‌گیرد و «در چارچوب قانون» صورت می‌پذیرد.

عملیات این‌گونه هواپیما‌ها بسیاری از ستیزه‌جویان را در پاکستان، افغانستان و یمن کشته است. البته آقای برنن اذعان کرده است که در اثر این عملیات غیر‌نظامیان نیز کشته شده‌اند.

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که هفته گذشته برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که داده‌های یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که سال گذشته در این کشور ساقط شد را استخراج کرده است که از جمله شامل اطلاعات مورد استفاده هواپیما برای تجسس در مورد محل اقامت اسامه بن‌لادن پیش از مرگ او می‌شود.

 بیشتر بخوانید:

«تخلیه اطلاعاتی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی»

 «بن‌لادن ۹ سال در پاکستان مخفی بود» 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,