Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
دوازدهم اردی‌بهشت- یکم مه

«تقویم تاریخ دوازدهم اردی‌بهشت»

2012 May 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1302 خورشیدی- «رضا ارحام صدر» در محله پاقلعه اصفهان زاده شد. او بنیان‌گذار مکتب کمدی انتقادی در تاتر ایران بود که فعالیت هنری خود را از سال ‌1326 و بازی در تاتر آغاز کرده و هم‌چنین موسس «گروه هنری ارحام صدر» در سال ۱۳۴۳ بوده ‌است.

رضا ارحام صدر به «شکرپاره اصفهان» معروف بود. او  در سال ‌1336 با فیلم «شب‌نشینی در جهنم» وارد سینما شد و سپس در فیلم‌هایی چون «علی واکسی»، «ستاره‌ای چشمک زد»، «مردان خشن»، «جعفرخان از فرنگ برگشته»، «نصف جهان» و «افسانه شهر لاجوردی» بازی کرد.

از نمایش‌های او نیز می‌توان به «رفیق‌ناجنس»، «بوقلمون‌ها»، «کدام یک از دو»، «خروس بی‌محل» و… اشاره کرد. فیلم ویدیویی «درسا» که در سال 1384 توسط «محسن دامادی» ساخته شد، آخرین حضور او در جلوی دوربین بود.

لازم به اشاره است ساخت هتل عباسی توسط بیمه ایران در زمانی که ارحام صدر مدیر عامل بیمه ایران در استان اصفهان بود محقق شد.

1886 میلادی- یکم ماه مه، روزجهانی کارگران است. در ماه مه سال 1886، و در روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به آنان شلیک کرد که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعدن چهار تن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به 8 ساعت بودند.

1900 میلادی- «اینیاتسیو سیلونه» (Ignazio Silone) از نویسندگان معاصر ایتالیا است که در روزی چون امروز به دنیا آمد. در 1921 به حزب کمونیست ایتالیا پیوست و با دست‌گاه فاشیستی موسولینی به مبارزه پرداخت. وی به علت فعالیت‌های سیاسی به سویس رفت و شاه‌کارهای خود مانند «نان و شراب»، «دانه زیر برف»، «یک مشت تمشک» و «روباه و گل‌های کاملیا» را نوشت. سیلونه در زمان جنگ جهانی دوم به وطن خود بازگشت و در نهضت زیرزمینی ضد فاشیسم علیه حکومت موسولینی مبارزه کرد.

1945 میلادی- در پی خودکشی هیتلر و در جریان تصرف شهر برلین توسط دو ارتش از نیروهای شوروی دریاسالار «کارل دونیتس» (Karl Doenits) طراح حملات زیردریایی با تاکتیک «وولف پک» از اول ماه مه 1945 ریاست رایش سوم کشور آلمان را برعهده گرفت و کابینه خود را درهمین روز تشکیل داد و آمادگی آلمان برای قطع جنگ را اعلام داشت. پیشنهاد دونیتس هفتم ماه مه از سوی فاتحان جنگ پذیرفته شد و عمر رایش سوم به پایان رسید.

هیتلر ساعتی پیش از این‌که خودکشی کند، دریا‌سالار دونیتس را به ریاست کشور و دکتر «پل جوزف گوبلز» را به سمت صدر اعظم کشور تعیین کرده بود. رادیو برلین همان شب خبر داده بود که پیشوا در مقر خود جان سپرده است. گوبلز هم پس از آن خودکشی کرد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

«مرتضی مطهری» که مجتهد و معلم فلسفه، عرفان و مسایل اقتصادی بود که در اردی‌بهشت ماه، ترور شد، به همین بهانه امروز به عنوان روز معلم در ایران نام‌گذاری شده است

1948 میلادی- نام کره شمالی به «جمهوری دمکراتیک خلق کره» تغییر یافت‌.

1707 میلادی- کشور‌های انگلستان‌ و اسکاتلند «بریتانیای کبیر» را تشکیل دادند‌. پادشاهی بریتانیای کبیر نام حکومتی است که بین ۱۷۰۷ تا ۱۸۰۱ میلادی در شمال غربی اروپا و بخشی از جزایر بریتانیا برقرار بود.

1960 میلادی- یک فروند هواپیمای U-2آمریکا در حالی که برفراز اورال پرواز می‌کرد‌، توسط ضدهوایی‌های ارتش شوروی در نزدیکی شهر «سوردلفسک» (Sverdlovsk) سرنگون شد. سقوط این هواپیما یکی از وقایع دوران جنگ سرد محسوب می‌شود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,