Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
در پی حملات سایبری در ایران،

«ایران و سایبر تروریسم»

2012 May 01

فرامرز دادرس / پژوهش‌گر و کارشناس اطلاعاتی / رادیو کوچه

در آستانه قرن بیست و یکم، سایبر تروریسم، یکی از چالش‌های بزرگ کشورهای جهان است. سازندگان فن‌آوری‌های ‌پیش‌رفته‌، قربانی دست‌آورد‌های خودشان شده‌اند. در برابر این تهدیدات، چند سال است که دولت‌ها می‌کوشند تا به امکانات و ابزار مقابله  با سایبر تروریسم دست یابند. سناریو های گوناگونی در نظر گرفته می‌شوند، آزمایش راه‌کارهای مبارزه با حملات به شبکه‌های مخابراتی، مراکز تامین و پشتیبانی؛ آب، برق، انرژی، شبکه‌های ترابری، شبکه‌های بانکی و غیره، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

عملیات سایبر تروریسم، پیوندی با سناریوی فیلم‌های تخیلی ندارد. هنگامی که در هشتم نوامبر 2011، تاسیسات کنترل آب‌رسانی ایالت ایلینویز آمریکا، هدف حمله سایبر تروریستی هدایت شده از دورن خاک روسیه واقع شد، هر چند که پیامد‌های ناگوارو مهمی‌ به دنبال نداشت ولی به بسته‌شدن موقت بخش‌هایی از تاسیسات انجامید، این حمله سایبری به عنوان یک هشدار جدی  تلقی شد. سایبر تروریست‌ها، موفق شدند به درون وقلب سیستم مدیریت این شبکه نفوذ کرده و به یک شبکه  دیگر کنترل سیستم آب‌رسانی آمریکایی نیز حمله کردند.

در سال 2007، میلادی کشور استونی، هدف یک سلسله حملات سایبری واقع شد، در همان زمان گفته شد؛ دلیل آن، حذف یک بنای یادبود جنگ جهانی دوم در مرکز شهر تالین بوده است. این حملات موجب شد تا بسیاری از شبکه‌های دولتی از کار افتاد و در نتیجه ضعف این ساختار‌ها را در برابر حملات کامپیوتری نشان داد.

به گزارش محرمانه سازمان اطلاعات و امنیت کانادا، در تابستان سال 2003، در جریان قطع برق ده‌ها میلیون مشترک برق در آمریکای شمالی (شمال آمریکا و کانادا) ، که منجر به وارد آمدن خساراتی در حدود شش میلیارد دلار شد، نشان داد که حملات سایبر تروریسم می‌تواند چه خساراتی بر اقتصاد یک کشور وارد کند.

در ژوئیه 2009، شمار بسیاری حمله سایبری علیه سایت‌های دولت آمریکا از جمله پنتاگون وکاخ سفید، و هم‌چنین علیه شبکه‌های دولتی کره جنوبی انجام شد، هر دو دولت آمریکا و کره جنوبی، کره شمالی را به این عملیات متهم کردند. برخی از این حملات سایبری از سوی گروه‌هایی انجام می‌شود که پیوندی با جنبش‌های تروریستی ندارند، البته امکان نفوذ گروه‌های تندرو در میان هکر‌ها را باید در نظر گرفت.

در ژوئیه 2011، یک گروه ناشناس با نفوذ در شبکه کامپیوتری پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، موفق شد، بیست و چهار هزار فایل کامپیوتری حاوی اطلاعاتی در زمینه ساخت و تولید سلاح‌های آینده به سرقت برد، مقامات آمریکایی نگرانند که این اطلاعات به دست گروه‌های تروریست بیافتند. به گفته مسوولین امنیتی پنتاگون، این حمله سایبری از سوی یک سازمان اطلاعاتی خارجی انجام شده است.

در سال 2010 در ایران، ویروس استاکس نت، موجب آلوده شدن سیستم‌های بیش از سی‌هزار کامپیوتر از جمله کامپیوتر‌هایی که در مرکز اتمی بوشهر کار می‌کردند، شد. از این حمله به عنوان یک ضربه هدف‌مند به تاسیسات با ارزش مستقر در ایران یاد شد، که بی‌شک در پیوند با برنامه‌های اتمی این کشور بود.

رویداد‌های کنونی نشان می‌دهد که تنها گروه‌های تندرو یا بنیاد‌گرا نیستند که به دنبال دست‌یابی به امکانات سایبر تروریسم می‌باشند، بلکه شماری از دولت‌های جهان در پی بر پایی و سازماندهی یک نیرو، افزون بر دیگر نیرو‌های ارتش خود، برای حمله به ساختار‌های کامپیوتری دشمن می‌باشند. از کشورهایی مانند؛ چین، آمریکا، هند، ایران، اسراییل، کره جنوبی و کره شمالی به عنوان مظنون حملات سایبری نام برده می‌شود.

یکان (8200)، نام واحد اطلاعات الکترونیکی ارتش اسراییل، متخصص نفوذ الکترو مغناطیسی و کشف رمز می‌باشد، این واحد اسراییلی، از سوی بسیاری از کارشناسان امنیت کامپیوتری، مسوول برنامه‌ریزی ویروس استاکس‌نت شناخته شده است، همین یکان به تازگی مظنون به حمله سایبری به شبکه‌های کامپیوتری فلسطینی‌ها در سراسر جهان شناخته شد، این حملات یک روز پس از عضویت فلسطین در یونسکو رخ داد.

در هفته گذشته دو حمله سایبری در ابعاد گسترده به دو نهاد دولتی در ایران، ضرورت باز‌بینی ساختارهای امنیت کامپیوتری و اینترنتی کشور را افزایش داد. هر دو این حملات به هدف دست‌یابی به اطلاعات طبقه‌بندی شده بود.

نخستین حمله به شبکه‌های مراکز وابسته به صنعت نفت بود، ایران متهم شده است که رادار‌های کشتی‌های نفت‌کش خود را خاموش کرده تا کشورهای غربی نتوانند، مقصد نفت‌کش‌ها و مشتریان نفت ایران را در دریا‌های آزاد شناسایی کنند.‌

در تاریخ بیست و یکم آوریل 2009، مرکز بین‌المللی برای پژوهش و توسعه در لندن گزارش داد که ایران از مناطق نفتی در مرز‌های مشترک خود با عراق، تاکنون صد و سی هزار بشکه نفت به سرقت برده است، به گفته این مرکز؛ میزان ذخائر نفتی موجود در مناطق مرزی ایران و عراق، یک‌صد میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. بر پایه گزارش همین مرکز؛ میزان نفتی که ایران به گونه غیر‌قانونی از سفره‌های زیر زمینی کشور عراق برداشت می‌کند‌، برابر چهارده در صد ذخائر نفتی عراق می‌باشد. در آمد سالانه ایران از این میزان نفت، برابر چهارده میلیارد دلار می‌شود.

چند روز پس از حمله به وزارت نفت ، دومین حمله سایبری به وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری انجام شد، انگیزه این حمله سایبری‌ دست‌یابی به پروژه‌های مشترک میان وزارت علوم و وزارت دفاع عنوان شد.

دست‌یابی به اطلاعات طبقه‌بندی شده ایران در زمینه‌های پژوهشی و پروژه‌های مشترک میان نهاد‌های دولتی و مراکز علمی آن، به کشورهای دیگر اجازه می‌دهد تا مسیر برنامه‌های علمی و فنی ایران را در زمینه‌های گوناگون ردیابی و مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و به میزان پیش‌رفت این برنامه‌ها و نقاط ضعف و برجسته آن دست یابند.

امروزه فضای سایبری برای مبادلات بازرگانی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ضروری شناخته می‌شود، این دنیای مجازی، رفتار‌ها و دیدگاه جهانی را نیز عمیقن دگرگون کرده است.‌

در این میان جامعه هکرها، به دلیل قدرت عملیات سایبری و تاثیر آن، به بازیگر نقش اول در زمینه‌های اجتماعی و امنیتی تبدیل شده و جای‌گاه ویژه‌ای در بررسی‌های استراتژیکی‌ دوران ما به دست آورده است. یکی از نگرانی‌های دولت‌ها در این است که هکر‌ها، ارتش کامپیوتری خود را در اختیار سازمان‌های تروریستی  قرار دهند.

———————————–

منابع را از این‌جا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,