Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای یکم مه ۲۰۱۲»

2012 May 01

در پی عدم صدور مجوز راه‌پیمایی،

«برگزاری مراسم روز کارگر در ایران در مکان‌هایی سرپوشیده»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران و به نقل از شاهدان عینی، مراسم روز جهانی کارگر، یک روز زودتر از اول ماه مه‌،  روز دوشنبه، یازدهم اردی‌بهشت، 30 آوریل، در مکان‌هایی سرپوشیده در تهران و چند شهر دیگر ایران برگزار شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، علت برگزاری این مراسم در مکان‌های سر پوشیده خودداری وزارت کشور جمهوری اسلامی از صدور مجوز راه‌پیمایی در خیابان‌ها بود.

به گزارش ایلنا، حسن صادقی، معاون دبیر کل خانه کارگر، با انتقاد از عدم صدور مجوز راهپیمایی برای این روز اظهار داشت: «در سالی که مزین به نام تولید ملی و حمایت از سرمایه ملی شده، نباید از راه‌پیمایی کارگران که نشان‌دهنده و بیان‌کننده مشکلاتشان است، جلو‌گیری می‌‌شد.»

این در حالی است که روز شنبه، 9 اردی‌بهشت، محمود عباس‌زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب گفته بود که درخواستی از خانه کارگر برای راه‌پیمایی روز کارگر دریافت نکرده است.

آقای عباس‌زاده مشکینی گفته بود که در صورت درخواست خانه کارگر برای راه‌پیمایی روز کارگر، کمیسیون ماده 10 احزاب در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.

از سویی دیگر در واکنش به اظهارات عباس‌زاده مشکینی، خانه کارگر متن درخواستی را منتشر کرد که روز 21 فروردین به معاونت سیاسی وزارت کشور ایران نوشته شده بود.

………………………………….

در پی وضعیت وخیم جسمانی،

«انتقال رضا شهابی، فعال کارگری به بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، رضاشهابی، فعال کارگری و زندانی، روز دوشنبه، 30 آوریل، در پی وخیم شدن وضعیت جسمانی به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شده است.

به گزارش کلمه، این عضو هیت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه طی روزهای گذشته به مشکلات جسمانی در ناحیه کمر دچار شده بوده است.

رضا شهابی در خرداد سال 89 بازداشت و هفته گذشته از سوی دادگاه انقلاب تهران، توسط قاضی صلواتی به 6 سال حبس تعزیری محکوم شد.

………………………………….

با قهرمانی بهداد سلیمی،

«ایران فاتح رقابت‌های فوق‌سنگین وزنه‌برداری آسیا»

خبر / رادیو کوچه

با قهرمانی بهداد سلیمی در دسته فوق‌سنگین وزنه‌برداری آسیا، تیم ملی ایران موفق شد، روز دوشنبه، 30 آوریل، در کره جنوبی روی سکوی نخست چهل و  سومین دوره این رقابت‌ها قرار بگیرد.

تیم ملی ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا در رقابتی تناگتنگ با کره جنوبی به عنوان قهرمانی رسید. ایران 501 امتیازی شد و کره جنوبی 500 امتیاز کسب کرد تا ایران پس از 9 سال مجدد فاتح رقابت‌های قاره‌ای شود.

آخرین قهرمانی وزنه برداری ایران در سال 2003 رقم خورد. در آن رقابت‌ها ایران با چهار مدال موفق شد تیم چین میزبان رقابت‌ها را پشت سر بگذارد.

………………………………….

منابعی در پارلمان مصر:

«تکذیب قانون هم‌خوابی با همسر مرده‌ در مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 30 آوریل، منابعی در پارلمان مصر بررسی قانونی که به مرد اجازه هم‌خوابی با همسر مرده‌اش تا 6 ساعت پس از فوت او را می‌دهد، تکذیب کردند.

چند روز پیش روزنامه الاهرام، در مقاله‌ای عنوان کرده بود که «شورای ملی زنان مص» از پارلمان این کشور که اسلام‌گرایان در آن اکثریت را در دست دارند خواست با پیش‌نویس قانون جنجال‌برانگیزی که به مردان اجازه هم‌خوابی با همسر خود تا 6 ساعت پس از مرگش می‌دهد، موافقت نکند.

به گزارش العربیه، ممدوح اسماعیل نماینده اسلام‌گرای پارلمان مصر در مصاحبه‌ای مطرح شدن چنین پیشنهادی را در پارلمان مصر رد کرد و گفت: «این سخنان غیر‌قابل قبول است و در این خصوص هیچ اظهار نظری نمی‌کنم.»

سامی مهران دبیرکل پارلمان مصر هم گفت هیچ چیزی در خصوص مطرح شدن پیش‌نویس چنین قانونی نشنیده است.

هشام احمد حنفی، رییس کمیسیون پیشنهادهای پارلمان مصر هم اظهار داشت پیشنهادی برای مطرح کردن پیش‌نویس قانونی که به مرد اجازه هم‌خوابی با همسر مرده‌اش 6 ساعت پس از فوتش را می‌دهد، به این کمیسیون نرسیده است.

او تاکید کرد جنجال رسانه‌ای که در این باره صورت گرفت، بی‌پایه و اساس بود و هدفی جز تخریب پارلمان را دنبال نمی‌کند.

جنجال بر سر هم‌خوابی مرد با همسر مرده‌اش از سال 2011 پس از آن مطرح شد که برای اولین بار عبد‌الباری الزمزمی روحانی مراکشی آن را مطرح کرد.

الزمزمی گفته است که ازدواج پس از فوت همسر هم‌چنان پابرجاست و زن هم حق رابطه جنسی با شوهرش پس از فوت او را دارد.

………………………………….

مشاور رییس سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی:

«تخلف مالی جدید در شبکه بانکی ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 30 آوریل، مشاور رییس سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی از کشف یک اختلاس جدید در شبکه بانکی خبر داده است.

عباس مومن‌آبادی، مشاور رییس سازمان بازرسی کل کشور و مدیرکل بازرسی استان هرمزگان از کشف یک تخلف گسترده در یک بانک دولتی خبر داده است.

به گزارش خبر آنلاین، آقای مومن‌آبادی اظهار داشت: «طی این تخلف بیش از ده‌ها میلیون یورو و چندین میلیون دلار تسهیلات بدون اخذ وثایق کافی به یک شرکت خصوصی اعطا شد.»

اما مدیرکل بازرسی استان هرمزگان به میزان دقیق این اختلاس و هم‌چنین بانک و شعبه اعطا‌کننده تسهیلات اشاره نکرد.

این اظهارات در حالی عنوان شده است که دادگاه پرونده اختلاس 3 هزار میلیار د تومانی در جریان است. اختلاسی که به بزرگ‌ترین پرونده فساد مالی در ایران معروف شده است.

محمود احمدی‌نژاد در یک سخن‌رانی که روز یک‌شنبه انجام داده بود اظهار داشت که تاکنون نامی از بانک متخلف در هیچ‌کدام از دادگاه‌های تشکیل‌شده در خصوص اختلاس بزرگ بانکی در ایران برده نشده است.

………………………………….

مشاور عملیات ضد تروریستی باراک اوباما:

«ارایه اولین جزییات از هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

ارشدترین مشاور عملیات ضد تروریستی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، توضیحات تفصیلی را دریاره سیاست آمریکا در خصوص استفاده این کشور از هواپیما‌های بدون سرنشین برای هدف قرار اعضای القاعده ارایه کرده است.

جان برنن، در سخنانی در مرکز مطالعاتی «ودروو ویلسون» گفته است که این هواپیماها برای کمک به پیروزی علیه شبکه ستیزه‌جویان کمک کرده است.

او افزوده است که رییس جمهوری آمریکا می‌خواهد تا در این باره با شفافیت بیش‌تری صحبت شود.

اظهارات آقای برنن در آستانه یک سالگی کشته‌شدن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده صورت گرفته است.

اسامه بن لادن در ماه مه سال گذشته میلادی طی عملیاتی از سوی نیروهای ویژه آمریکایی در شهر ابیت‌آباد پاکستان کشته شد.

آقای برنن در سخنان خود گفته است که استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشین قانونی، اخلاقی، ضروری و متناسب است.

او تاکید کرد: «براساس قوانین بین‌المللی، آمریکا در واکنش به حملات ۱۱ سپتامبر، در حال نبرد مسلحانه با القاعده، طالبان و گروه‌های مرتبط با آن‌هاست. و ما هم‌چنین می‌‌توانیم از قوه قهریه به نحوی که با حق ذاتی ما برای دفاع از خود هم‌خوان باشد استفاده کنیم. در قوانین بین‌المللی چیزی نیست که مانع استفاده از هواپیماهای کنترل از راه دور برای این منظور یا مانع استفاده ما از قوه مرگ‌بار علیه دشمنانمان در خارج از میدان نبرد شویم.»

مشاور ارشد آقای اوباما هم‌چنین گفته است که نظارت بر استفاده از این تکنولوژی با دقت زیادی صورت می‌گیرد به‌خصوص هنگامی که هدف این حمله یک شهروند آمریکایی باشد.

آقای برنن گفت که شبکه القاعده به‌شدت ضربه خورده است.

او تاکید کرد که شاید این اولین‌بار از زمانی که آمریکا نبرد خود علیه القاعده را آغاز کرد باشد که می‌شود گفت، می‌توان دنیایی را تصور کرد که در آن هسته مرکزی این شبکه (القاعده) دیگر موضوعیتی ندارد.

مشاور عملیات ضد تروریستی آقای اوباما هم‌چنین تصریح کرد که عملیات هواپیما‌های بدون سرنشین با هم‌کاری کشوری که در آن عملیات صورت می‌گیرد و «در چارچوب قانون» صورت می‌پذیرد.

عملیات این‌گونه هواپیما‌ها بسیاری از ستیزه‌جویان را در پاکستان، افغانستان و یمن کشته است. البته آقای برنن اذعان کرده است که در اثر این عملیات غیر‌نظامیان نیز کشته شده‌اند.

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که هفته گذشته برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که داده‌های یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که سال گذشته در این کشور ساقط شد را استخراج کرده است که از جمله شامل اطلاعات مورد استفاده هواپیما برای تجسس در مورد محل اقامت اسامه بن‌لادن پیش از مرگ او می‌شود.

………………………………….

کمیته مردمی انقلاب سوریه:

«نزدیک به ده کشته در بمباران شهر ادلب»

خبر / رادیو کوچه

کمیته مردمی انقلاب سوریه روز سه‌شنبه، یکم ماه مه، اعلام کرد در گلوله باران شبانه منطقه جسر الشغور در شهر ادلب دست‌کم 9 تن کشته شده‌ند.

به گزارش الجزیره، گلوله‌باران این مناطق هم‌زمان با وقوع دو انفجار شدید در دو مرکز امنیتی در ادلب به وقوع پیوست.

در این حادثه 20 تن که اغلب آن‌ها از عناصر امنیتی بودند‌، کشته شدند.

هم‌چنین در مناطق دیگر سوریه دست‌کم 3 تن دیگر به ضرب گلوله نیروهای دولتی کشته شدند.

ارتش سوریه هم‌چنین مناطق  وادی الجوز  و‌ حمیدیه‌ در شهر حماه را گلوله‌باران کرد.

از سویی دیگر شب گذشته صدای درگیری مسلحانه در منطقه ‌عباسین‌‌، ‌بغداد‌‌، و ‌جویبر ‌در دمشق شنیده شد.

مخالفان هم‌چنین از کشته شدن یک نفر بر اثر انفجار یک خودرو در حلب خبر دادند.

………………………………….

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی:

«احمدی‌نژاد اختیار تفسیر قانون را ندارد»

خبر / رادیو کوچه

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی در واکنش به بخش‌نامه اخیر رییس جمهوری اسلامی به بخش‌های دولتی به آن انتقاد کرد و درباره قانونی یا غیر‌قانونی بودن لغو مصوبات مربوط به دولت توسط مجلس را در حیطه اختیارات «شورای نگهبان» دانست.

به گزارش مهر، غلامعلی حدادعادل درباره بخش‌نامه اخیر محمود احمدی‌نژاد به دست‌گاه‌های اجرایی که لغو مصوبات مربوط به دولت توسط مجلس را اقدامی مغایر با قانون اساسی دانسته است، گفت که تفسیر این موضوع صرفن بر عهده شورای نگهبان قانون اساسی است.

بر اساس اصل 138 قانون اساسی مصوبات و آیین‌نامه‌های دولتی ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی که آن‌ها را بر خلاف قوانین یافت، با ذکر دلیل برای تجدیدنظر به هیت وزیران بفرستد تا هیت ظرف یک هفته نسبت به اصلاح موارد اعلامی اقدام و دستور فوری توقف اجرا را صادر کند.

به موجب تبصره (4) ماده واحده قانون نحوه اجرای اصول 85 و 138 قانون اساسی مصوب مجلس شورای اسلامی چنان‌چه پس از اعلام ایراد، نسبت به اصلاح یا لغو آن اقدام نشود، پس از پایان مدت مذکور در قانون، بر اساس مورد تمام یا قسمتی از مصوبه مورد ایراد، لغو خواهد شد.

حدادعادل تصریح کرد: «مرجع تفسیر قانون اساسی شورای نگهبان است و اگر اختلافی بین دولت و مجلس بر سر تفسیر قانون اساسی وجود داشته باشد، مرجع نهایی شورای نگهان است و باید از این نهاد استفسار کرد تا اظهارنظر کند.»

روز گذشته محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی در بخش‌نامه‌ای به دست‌گاه‌های اجرایی اعلام کرد: «لغو مصوبات مربوط به دولت از سوی مجلس، علاوه بر وارد بودن ایرادات متعدد به این رویه، خلاف نص صریح قانون اساسی است.»

………………………………….

رسانه‌های داخلی ایران:

«بازداشت یکی از سه قاضی متهم در پرونده کهریزک»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 29 آوریل، علی‌اکبر حیدری‌فرد، معاون سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران که احکام اعزام افراد بازداشت شده به کهریزک را امضا کرده بود، بازداشت شد و به بازداشت‌گاه اوین انتقال یافت.

به گزارش تابناک، ‌علی‌اکبر حیدری‌فرد که از او با نام «عصای دست مرتضوی نیز یاد می‌شود» و پیش از این «خواستار تقدیر از کار خوب خود» در کهریزک شده‌ بود هم‌اینک روانه زندان اوین شده‌ است.

بازداشت این دادیار پیشین تهران پس از گذشت نزدیک به سه سال پس از مفتوح شدن پرونده کهریزک صورت می‌گیرد؛ این در حالی است که دست‌گاه قضایی هنوز دلیل بازداشت حیدری‌فرد را اعلام نکرده‌ است.

برخوردکنندگان با اعتراضات پس از انتخابات سال ۸۸ ریاست‌جمهوری در ایران شماری از بازداشت‌شدگان را به بازداشت‌گاه کهریزک در نزدیکی تهران منتقل کردند و گزارش‌هایی از شکنجه و بدرفتاری با این زندانیان و کشته شدن چهار تن در کهریزک، انتشار یافت.

سعید مرتضوی، حسن حداد و علی‌اکبر حیدری‌فر سه مقام قضایی هستند که در ارتباط با پرونده کهریزک از مقام قضایی خود تعلیق شده‌اند.

خبر بازداشت علی‌اکبر حیدری‌فرد در حالی منتشر می‌شود که سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و متهم ردیف اول در پرونده وقایع بازداشت‌گاه کهریزک، هم‌اینک از سوی دولت به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شده‌ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,