Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
در نزدیکی اردوی شهروندان خارجی در شرق روی داد،

«انفجار در کابل پس از خروج رییس جمهوری آمریکا از بگرام»

2012 May 02

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌ها، روز چهارشنبه، 2 آوریل، پس خروج باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از کابل پایتخت افغانستان صدای سه انفجار در شهر کابل شنیده شده است.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، محمد ظاهر، از فرماندهان پلیس در کابل اظهار داشت صدای انفجار در نزدیکی اردوی شهروندان خارجی در شرق این شهر شنیده شده و بر اثر آن دست‌کم 6 تن کشته شده‌اند.

او هم‌چنین گفت صدای انفجار با صدای تیراندازی هم‌راه بود.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا که از پای‌گاه نظامی بگرام در افغانستان، برای مردم کشورش سخن‌رانی تلویزیونی می‌کرد، خبر داد که کشورش قصد ندارد در افغانستان پای‌گاه دایمی بسازد.

آقای اوباما در سال‌گرد کشته شدن اوسامه بن‌لادن، رهبر القاعده، به افغانستان رفته بود تا توافق‌نامه استراتژیک هم‌کاری‌های آمریکا و افغانستان را با رییس جمهوری این کشور امضا کند.

آقای اوباما، این توافق‌نامه را که بر اساس آن افغان‌ها خود مسوول حفظ امنیتشان می‌شوند، مهم توصیف کرد.

او گفت که در اجلاس پیش روی ناتو در شیکاگو، کشورهای عضو هدفی را تعریف می‌کنند که بنا به آن از سال آینده، نیروهای افغان رهبری عملیات را در این کشور به دست بگیرند.

او در سخن‌رانی خود درباره این‌که چرا نیروهای آمریکا به یک باره از افغانستان خارج نمی‌شوند، گفت آن‌ها می‌خواهند زمانی از کشور خارج شوند که افغانستان به ثبات رسیده باشد.

آقای اوباما، از سربازان آمریکایی که در افغانستان هستند تشکر کرد و گفت که او نمی‌خواهد سربازان آمریکایی در افغانستان کشته شوند اما باید کاری که در افغانستان شروع شده به پایان برسد: «ما باید با مسوولیت‌پذیری این جنگ را به پایان ببریم.»

آقای اوباما که در تاریکی شب به افغانستان رفته بود و پیش از سپیده، این کشور را ترک کرد، در سخنان خود به نزدیکی سحر هم اشاره کرد و گفت که آمریکایی‌ها در دهه گذشته در جنگ بودند و «حالا در تاریکی افغانستان، می‌توانیم روشنایی روزی جدید را در افق ببینیم.»

او درباره توافق‌نامه‌ای که با حامد کرزی امضا کرده هم گفت در آن توافق‌نامه آمده که آمریکایی‌ها نیروهای افغان را برای عملیات ضد تروریستی آموزش می‌دهند و این‌که از افغان‌ها انتظار دارند که شفافیت بیش‌تر و پاسخ‌گویی بیش‌تری داشته باشند.

آمریکا بناست تا سال 2014 میلادی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند. اما بنا به توافق‌نامه‌ای که دو کشور با هم امضا کردند روابط نظامی و غیرنظامی آن‌ها برای سال‌ها ادامه خواهد داشت.

 بیشتر بخوانید:

«نهایی‌شدن توافق‌نامه هم‌کاری آمریکا و افغانستان»

«ارایه اولین جزییات از هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,